Битка за три либијске луке
На прагу пораза у Сирту, либијски огранак Исламске државе (ИД) убрзао је повлачење у три правца – према Сахари, Тунису и Италији, пренеле су арапске агенције. Узмицање ИД из Сирта подстиче бојазан од нових сукоба унутар државе са највећим доказаним резервама нафте у Африци.
Пре арапског пролећа, Либија је производила око 1,6 милиона барела нафте дневно, а данас тек око 207.000, и то махом на истоку државе, где власт у Тобруку и локална племена не признају режим у Триполију, пристигао у Либију пре четири месеца, под директном заштитом УН и Запада.
У међувремену, сва налазишта нафте на истоку Либије под контролом су трупа генерала Халифе Хафтара, команданта Либијске народне армије, које су ових дана кренуле према три кључне петролуке – Зуеитина, Сидра и Рас Лануф.
Колико данас, преостали џихадисти у Сирту контролисали су само централну област тог приморског града, док су колоне њихових сабораца примећене на граници Алжира и Нигера и прелазима између Туниса и Либије. Са своје стране међународног прелаза, Тунис диже зид и копа водене ровове, док је Алжир појачао борбену готовост на порозним границама према нестабилном суседу.
Упоредо са овим развојем на западу Либије, завађене фракције милиције из Мисурате, које су изнеле највећи део копненог сукоба против ИД у Сирту, раздвојиле су се у два правца. Противници режима у Триполију упутили су се у главни град, где су заузели седиште државне службе безбедности и заорбиле таоце. Друго крило бораца из Мисурате још се бори у Сирту, граду на ивици „нафтоносног месеца” – зоне водећих лучких петротерминала које већ три године надзиру Стражари нафтних постројења Ибрахима ел Џатрана. Контроверзни ел Џатран одскора је иначе у савезу са владом Фајиза ел Сараџа у Триполију.
Војска са истока Либије одлучила је сада да крене на три стратешке луке.
„Либијска народна армија (ЛНА) преузеће нафтне терминале у лукама Зуеитина, Сидра и Рас Лануф. Наш циљ је да заштитимо имовину либијског народа од страних плаћеника и колаборациониста. Покушај танковања нафте у тим лукама без одобрења власти на истоку Либије биће санкционисан”, упозорио је генерал Абдулразук ел Назури из састава Либијске народне армије.
Колико прошлог викенда, снаге ЛНА ушле су, без отпора, у град Зуеитина, али нису пришле лучким терминалима за нафту. Да ли ће и када снаге ЛНА кренути у Сидру и Рас Лануф, неизвесно је. Још неозваничена влада Фајиза ел Сараџа у Триполију, УН и шест западних држава недавно су упозориле власт и војску са истока Либије да не би случајно оштетиле петропостројења у три луке преко којих Триполи грчевито настоји да обнови извоз нафте – ослонац буџета нове власти. Државне резерве Либије у време Гадафија износиле су вртоглавих 120 милијарди долара, а данас се процењују на око 40–50 милијарди, открива британски војно-политички магазин „Африка конфиденшал”. У међувремену, одлично наоружане паравојне снаге милиције Стражара већ три године држе под блокадом петротерминале у Зуеитини, Сидри и Рас Лануфу. Ибрахим ел Џатран тврди да иза себе има 25.000 „стражара”. Да откочи извоз либијске нафте, специјални изасланик УН Мартин Коблер је недавно утаначио сарадњу Триполија и Стражара (уз исплату око 180 милиона долара) на велико негодовање Нафтне компаније Либије (секције у Триполију).
Нова овлашћења Стражара у стратешким лукама изазвала су гнев на истоку Либије.
Уколико генерал Хафтар са трупама крене у заштиту три луке, остаје да се види како ће реаговати либијски Стражари и њихови спољни заштитници.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.