Влада од Деда Мраза
Као нека упорна мува, демократија уме да зазуји и над празничном трпезом само да би нас подсетила да још постоји. Таква (демократска) напаст би на Божић 25. децембра могла да задеси Шпанце ако челници четири партије не успеју да се договоре.
А све говори да ни овога пута, после два узастопна изборна циклуса (20. децембра прошле године и 26. јуна ове године) и после девет месеци преговарања никаква стабилна влада не може да се створи.
Не треба вам да будете богзна какав математичар да бисте схватили колико је ситуација безизлазна: нити највећа конзервативна Народна партија има довољан број гласова, чак и када се споји са новом странком младих бизнисмена Сијудаданос, нити социјалисти, чак иако се помире са левичарским Подемосом, могу да освоје довољно места у парламент.
А да социјалисти крену у коалицију с конзервативцима – то би тек био прави циркус од демократије, мада је ветеран социјалиста бивши премијер Фелипе Гонзалес предлагао својим наследницима и такво решење.
Шпанија је без владе већ 254 дана и нема много наде да ће је добити, чак ни на трећим изборима, за Божић. У историји Иберијског полуострва дешавало се да у земљи функционишу две владе (у време Наполеона 1808. и за време грађанског рата 1936–1939) Али од петнаестог века па до данас, Шпанија никад није дошла у ситуацију да нема владу.
Није смак света, напротив. Очекује се да четврта економија еврозоне забележи ове године раст од три одсто, више него што ММФ предвиђа за земље са стабилним владама – Немачку, Француску и САД. Мадрид нема овлашћења да у оваквој ситуацији поставља нове амбасадоре, Вашингтон, на пример, остаје непокривен до даљег, привремени премијер техничке владе Маријано Рахој не може да предлаже нове законе или мере, али Шпанија функционише, лишена проблема који оптерећују њене суседе.
У њој нема ни помена од екстремне деснице, није нарасла опасност од радикалне левице, нема терористичких акција, нема великих политичких говоранција.
Народу, разочараном у политичаре и партије, прија ова врста „позитивне анархије”. Пре неколико месеци Шпанија није могла да потпише да ће прихватити обавезну квоту избеглица зато што нема праву владу, државници избегавају да дођу у посету Мадриду јер не знају са ким да се састану. Не може се донети одлука ни о учешћу шпанских трупа у интервенцијама на Блиском истоку, нити о стезању или лабављењу каиша.
Само су политичари незадовољни, јер је све јасније да нису неопходни, а камоли незаменљиви. И зато су одлучили да народу припрете: ако нећете да гласате како треба, мораћете да радите за Божић, кад не раде ни новине, ни поште, ни радње, ни Брисел, ни Вашингтон. Тада ће вам зунзара упропастити празнично окупљање. Тако се може крстити демократија која се своди само на изборе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.