Тачи зове папу на Косово
Папа Фрањо ме је информисао о плановима да посети Косово и призна реалност на Балкану, навео је Хашим Тачи на свом фејсбук профилу. Овај статус, који дипломатски извори „Политике” тумаче као изјаву која вероватно неће променити став Свете столице према непризнавању Косова, Тачи је објавио јуче, после састанка с поглаваром Римокатоличке цркве. Повод за одлазак председника такозване републике Косова и премијера Исе Мустафе у Ватикан била је недавна канонизација Мајке Терезе, када их је папа Фрањо примио одвојено.
Ово није први случај да званичници Приштине траже од Ватикана да преиначи свој став према непризнавању Косова, па и да најављују да ће до тога доћи. И сам Тачи је у јуну ове године, кад се такође сусрео с папом Фрањом, изнео тај захтев, баш као и његова претходница Атифете Јахјага, која се с поглаваром Свете столице сусрела јануара прошле године.
Такође, Приштина је предлагала и да Ватикан прихвати дипломатског представника Приштине. То се до данас није десило, а из апостолске нунцијатуре у Београду поручивали су да је реч о приватним сусретима с косовским званичницима, који стога „немају нужно карактер предвиђања могуће промене садашњег става Свете столице према Косову”.
Зато, по мишљењу саговорника нашег листа који је инсистирао на анонимности, и овај последњи Тачијев иступ представља једну од стандардних његових изјава, при чему треба сумњати да ће она довести до било какве суштинске промене у односу на став Ватикана према Косову.
„Поготово сумњам да ће доћи до признања, а такође и да ће папа Фрања отићи на Косово, а да том приликом не обиђе и Србију”, наводи наш дипломатски извор.
Такође, како преноси портал „Косев”, премијер Косова Иса Мустафа сусрео се у Ватикану приликом канонизације Мајке Терезе и са Јулијусом Јанусом, папским нунцијем за Словенију и изаслаником Ватикана за Косово.
Јанус је иначе 2011. у Призрену, како је тад писала „Коха”, изјавио да је Ватикан у процесу признавања Косова. Ипак, да то није променило односе Београда и Свете столице, сведочи и чињеница да је шеф дипломатије Ивица Дачић, примивши у посету почетком марта новоименованог апостолског нунција у Србији Лучана Суријанија, изразио захвалност на „принципијелном ставу Свете Столице када је реч о питању непризнавања једнострано проглашене независности Косова и залагању за очување хришћанског наслеђа на КиМ”.
Исте те речи изговорио је и премијер Александар Вучић децембра 2015, после београдског сусрета са надбискупом Полом Ричардом Галагером, државним секретаром Ватикана за односе с другим државама.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.