Сурдулички Трамп против несуђене министарке
„Коцка је бачена! У политичком смислу (Новица) Тончев је прешао Рубикон”, поручила је Дијана Вукомановић партијском колеги, који је узвратио да је „она на тој функцији само захваљујући Ивици Дачићу” и да су „њена снага Дачићева леђа, а не чланство и локални одбори СПС-а”.
Оштар окршај Вукомановићеве и Тончева, на „Твитеру” и у медијима, који траје данима, у јавности оставља утисак да се у СПС-у нешто озбиљно кува. И то у тренутку док је лидер партије Ивица Дачић био на службеном путу на заседању Генералне скупштине УН, а претходно и на Самиту несврстаних.
Да ли је посреди то што је „сурдулички Трамп” Тончев незадовољан јер је остао без потпредседничког места, или раскол утицајног локалног социјалисте и представнице централе, или менаџера са терена с високообразованим млађим кадровима у Београду? Судећи по садржају ове жучне расправе, све опције могле би да буду у игри.
„Новица Тончев никако да преболи што сам пред Конгрес СПС-а 2014. ја добила подршку 130 локалних одбора, а он 85. Моја порука њему у складу је с игром коју игра, а не побеђује: човече, не љути се”, прокоментарисала је Вукомановићева за „Политику”, а на свом твитер налогу поставила је и слику ове друштвене игре.
Тончев је одговорио да се страначка колегиница „позива на фиктивну подршку, коју је добила од 130 локалних одбора по телефонском налогу из врха СПС-а, а не зна ни где је седиште тих одбора”.
„Њу уопште није срамота што је на свом бирачком месту у Новом Београду освојила свега 2,5 одсто, односно 55 гласова од 2.500 уписаних бирача. То значи да не би прошла избор ни за председницу месне заједнице, а имала је амбицију да буде министар”, нагласио је Тончев за наш лист.
Коментаришући за „Политику” ове несугласице, директор агенције „Прагма” и аналитичар Цвијетин Миливојевић истиче да је Дачић, откад је заокружио власт у странци, инсталирао на највише функције људе који до јуче нису ни били чланови СПС-а или су се мало видели.
„Примери су Дијана Вукомановић и Предраг Марковић. С друге стране, људи попут браће Тончев на југу одржавали су странку у животу у најтежем периоду, док је живела од гласова у руралним подручјима. Ни данас у Медвеђи, Трговишту, или Црној Трави људи неће подржати СПС због историчара Предрага Марковића. А кад у Сурдулици поверују да им град живи и виде, на пример, суперлигаша у фудбалу на стадиону с рефлекторима, гласаће за СПС, уверени да је један социјалиста заслужан”, објашњава Миливојевић.
Дискутујући ко је донео већу подршку, Вукомановићева је поручила и „да би самозвани ’др’ Новица Тончев” могао да се „похвали да је на изборима 2016. ’успео’ да изгуби скоро 500 гласова у Сурдулици, што је пад од осам одсто”.
„Или да је 5.936 гласова Сурдулице допринос укупном резултату СПС-а на парламентарним изборима од свега 1,4 одсто”, навела је она.
Тончев је узвратио да је резултат остварио „у најтежим могућим условима”, без медијске, политичке и логистичке подршке централе.
„То је и даље најбољи локални резултат СПС-а у Србији. Ја сам трећи пут узастопно обновио власт у Сурдулици, а другарица Вукомановић је трећи пут остала кратких рукава за министарску функцију”, оцењује Тончев.
Дијана Вукомановић узвратила је да није „само реч о његовој амбицији да постане потпредседник партије више од шест година”, већ и да упакује „приватно-пословне и општинске проблеме у партијску заставу”.
Тончев је оценио и да је „другарица Вукомановић прототип погрешне кадровске политике СПС-а”, да „због фрустрација и тинејџерског понашања нема ауторитет као председница ИО” и да се „жртвују часни људи и одбори СПС-а за шачицу власти у Београду”, а то чине „политички калкуланти попут Вукомановићеве”.
Цвијетин Миливојевић, на питање какве би последице овакве речи могле да оставе, одговара да су социјалисти после избора 2016. у тежој ситуацији јер сад нису они постављали услове око власти, већ СНС.
„СПС је 2008, упркос вољи већине његових бирача, ’препливао’ у власт са ДС-ом. А 2012. Дачић је учинио исти заокрет кад је позвао да се гласа за Тадића на председничким изборима, па ушао у коалицију с Вучићем и Николићем. Много је тих шокова, али су они некад подизали цену СПС-у. А данас је у странци више гладних уста за ’изборним колачем’. Многи су незадовољни, и мисле да их је Дачић на неки начин ’издао’. Ту можда има и трзавица које нису видљиве у јавности”, каже Миливојевић.
Он, међутим, додаје да је, „ако може да се говори о политичкој манипулацији као вештини, Дачић ту неспорно један од лидера”, па би по повратку из Њујорка и овог пута могао успешно да утиша размирице.
„Он је сараднике већ смирио кад их је после последњих избора питао: ’А шта бисте ви да ми останемо без власти?’ Схватили су Дачићеву поруку да не би добили ни ово што имају без њега”, закључује Миливојевић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.