Три деценије Завода за заштиту споменика културе Ваљево
Ваљево – Подручје Колубарског и Мачванског управног округа, простор изузетно богат споменичким наслеђем, већ пуне три деценије вредним радом покрива Завод за заштиту споменика културе Ваљево. У Народном музеју у Ваљеву на пригодним паноима представљен је рад на двадесетак споменика за које је Завод надлежан, који ће се наћи у будућој едицији монографија посвећеним јубилеју (Дом војске у Ваљеву, манастир Пустиња, остаци средњовековне цркве у Дићима, спомен-костурница у Текеришу, етно-целина Бебића Лука...).
– Представљено је богатство овог дела Србије у разнородном драгоценом градитељском наслеђу, како од најранијих времена до данас, тако и према намени и категоријама. Избором су обухваћени споменици сакралног и световног карактера, ратни меморијали и спомен-обележја, етно-наслеђе и археолошка налазишта – наводи за „Политику” Ксенија Стевановић, директорка Завода, архитекта из Београда која је непуних годину дана на челу ваљевске установе.
Археолошка истраживања реализована у протекле три деценије и она која су још увек у току детаљније су приказана на изложби у Центру за културу чији је аутор Радивоје Арсић, дугогодишњи археолог у Заводу. Најзначајнија налазишта у овом домену свакако су Шалитрена пећина, Велимирови двори, црква у Дићима код Љига, утврђење Јеринин град у Бранговићу, Анине у Ћелијама код Лајковца...
Министарство туризма и трговине финансира очување споменика и просторних целина које су туристичке понуде, а држава преко eпархије улаже и у очување црквеног и манастирског наслеђа, наводи Ксенија Стевановић.
– Посебно наглашавамо финансирање из приватних, патриотских побуда као што то чини Друштво српских домаћина које је значајно помогло обнову споменика херојима Церске битке на Текеришу – додаје она.
Завод ће у наредном периоду осмислити пројекте ревитализације и заштите у општинама које имају више могућности да финансијски подрже ове радове, као што су Лајковац, Уб, Шабац...
– Има много етно-целина које би требало да добију старатеље или да се нађу други модели очувања. Настојаћемо да реализујемо неке шире планове који укључују ангажовање туристичких организација, у ваљевском крају то се односи на локације Бебића Лука, манастир Пустиња, планину Медведник, ново акумулационо језеро Стубо-Ровни – поручује Ксенија Стевановић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.