Брнабић: Мање новца локалним самоуправама
Изменама Закона о финансирању локалне самоуправе прераспоређују се средства од пореза на зараде, па ће градовима уместо садашњих 80 одсто, убудуће остајати 77 одсто, општинама 74 одсто, а Београду 66 одсто, рекла је Ана Брнабић, министарка за државну управу и локалну самоуправу, представљајући ово ново решење посланицима у Скупштини Србије. Посланици власти најавили су подршку закону, а опозиционари га критикују, јер ће „додатно осиромашити локалне самоуправе”.
Образлажући предложена решења, Брнабићева је рекла да су она неопходна због фискалне консолидације, смањења дефицита и очувања макроекономске стабилности. Према њеним речима од градова ће бити узето 1,3 милијарде динара, од општина 1,6 милијарди, а од Београда 1,9 милијарди. Брнабићева је рекла да се водило рачуна да ниједна локална самоуправа не изгуби више од четири одсто прихода и да је прерасподела средстава био један од захтева ММФ-а, али да ће, уместо захтеваних осам милијарди динара уштеде, бити прераспоређено 4,8 милијарди динара. Она је истакла да измене овог закона не значе крај реформе овог система и да следе припреме закона о таксама и накнадама чији је циљ да се уведе већа предвидивост пословања.
Бошко Обрадовић (Двери) најавио је да ће посланици Двери гласати против овог закона, јер је „он очито предложен под утицајем ММФ-а, па би било добро да представници ММФ-а дођу да расправљају са посланицима, зашто бисмо расправљали са владом и министрима?” Он је констатовао да се новим решењима омогућава власти да утиче на то која ће локална самоуправа добити више, а која мање средстава уз разноразна оправдања. Министарка Брнабић је одбацила ове тврдње, наводећи да се то некада, нажалост, дешавало, али сада је изменама јасно одређено од које локалне самоуправе се колико одузима.
Чедомир Јовановић, лидер ЛДП-а, такође је против предложених новина. Према његовим речима, враћањем дела средстава из локалне самоуправе Републици, консолидују се финансијске слабости државне касе, а начин на који се влада односи према грађанима је понижавајући.
Душан Павловић (Доста је било) питао је да ли су у министарству уопште размишљали шта ће се десити када се на локалу смање приходи и додао: „Да ли ће да се повећају други намети и да се направи хаос на једном месту, још у овом тренутку не може да се види. Било би добро да се зна шта се очекује да се деси.”
Зоран Живковић (Нова странка) оценио је да ће предложене измене допринети даљем осиромашењу локалне самоуправе и то „само зато да би државни буџет остварио виртуелни суфицит”. Мирослав Алексић (СДС-НСП) је рекао да ће први одговор локалних самоуправа бити да подигну своје намете или стопе изворних пореза које оне наплаћују.
Министарка Брнабић је, одговарајући на ове примедбе, рекла да не мора да значи да ће се прерасподела средстава преломити преко грађана. Она је истакла: „И пре измена закона постојале су поједине локалне самоуправе које су свој буџет попуњавале додатним наметима грађанима и предузећима, али постоје и оне које то не чине и које се придржавају закона и интереса грађана. Недостајућа средства могу се надоместити и тако да грађани то не осете, односно кроз ажурирање базе података о имовини, најављеним повећањем минималне цене рада и борбом против сиве економије.”
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.