Кад удари левица
Изгледало је да одлазак у опозицију за сваку странку у Србији неминовно значи вишеструке ломове, јер нема више тих тендера, управних одбора или осталих комбинација које могу да надоместе све личне, пословне, а можда и идејне спорове.
На тај пут као да су кренули ДС или ДСС, кључне странке постоктобарске Србије. Ивица Дачић је, можда, био уверен да је останком у влади пронашао најбољи лек против вируса од којег често пате особе који узимају недовољне количине власти. Да ли је погрешио?
Само у једном дану троје људи из врха СПС-а је поднело оставку, док се још две особе налазе на корак од избацивања из странке. Председница Извршног одбора Дијана Вукомановић није хтела да чека страшни суд, па је напустила левичарски брод и преместила се у последњи скупштински ред. Иза радикала.
Иако се Дачић труди да минимализује штету, одлазак његове најближе сараднице као да је оставио врх странке без текста.
Већина функционера избегава чак и незванично да каже шта се догађа у странци, страхујући да би и они могли да добију жути картон пред искључење.
Дачић је с будистичким миром успео социјалисте да задржи у власти, али је можда тај напредњачки, медијски зец кроз који је Дачић пролазио створио утисак код његових партијских другова да и они могу да га нападају.
И док су медији месецима тврдили да Дачићев ауторитет угрожавају мангупи у редовима странке – Бранко Ружић и Милутин Мркоњић, испоставило се да лидеру СПС-а највише сметају најближе другарице – Дијана Вукомановић и Ивана Петровић, које су идејне спорове на левици, изгледа, покушавале да реше песницама. Левицом и десницом.
Осећајући да јој је Дачић учинио неопростиву неправду стављајући је у исту раван с колегиницом која је позната по скандалима и непозната по научним и политичким достигнућима, Вукомановићева је одлучила да се опрости од СПС-а.
Дачић је за нову буру у СПС-у оптужио Запад, којем, наводно, смета његова национална реторика, али није прецизирао да ли су Ивани Петровић пиштољ с којим је улазила у странку поклонили Американци, Французи или Немци. Ко је од њих страни плаћеник, сазнаћемо вероватно следеће недеље, кад се Дачић састане са сваким од нових дисидената.
Да Дачић има проблема да дисциплинује странку могло се закључити по томе годину дана није заказивао седницу Главног одбора. Сада се показало да је то био добар потез, јер су многи имали утисак да су у самом врху странке.
Кад је коначно поставио најближе сараднике, талас незадовољства почео је да се шири. Убрзо су почеле да цуре страначке информације, због чега је Дачић затражио да функционери СПС-а одговарају на новинарска питања само преко СМС-а, јер је желео да остане писани траг. Од тада су све поруке избрисане. На крају је остала само писана оставка Дијане Вукомановић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.