Две бање без иједног госта
Матарушка Бања – У случају да неки неупућени пролазник поверује путоказима које је недавно поставила краљевачка туристичка организација и у Матарушкој Бањи, бар зарад кафе, скрене у хотел ,,Термал” затећи ће празан објекат, зарастао у траву. Запуштеност је овде очигледна и у другим објектима као и у бањском парку. Слична је ситуација и у Богутовачкој Бањи, у тамошњем хотелу ,,Минерал”. Празни су хотели и виле у обе бање, а ти објекти као и бањска купатила некада су припадали једној установи, једном бањском лечилишту, а од пре две године су у власништву државе.
Но, пропаст ових бања почела је раније, нарочито од краја деведесетих година прошлог века, па се подржављењем имовине појавила нада да ће тај суноврат бити заустављен, али од тога није било ништа. Тако, у овим бањам већ три сезоне нема гостију, осим оних који се одмарају у приватним вилама и, као што је то случај у Богутовачкој Бањи, нелегално користе бањско купатило.
Нема у овим бањама ни лекара ни било којег запосленог, јер је свих 89 радника прихватило социјални програм и напустило посао. Сада, посредством суда, ти бивши радници траже и заостале плате од октобра 2012. до јула 2015. године. А, пре месец дана Привредни суд у Краљеву је донео и решење о покретању стечаја на шта се жалила др Љиљана Јевтић, доскорашња в. д. директора Привредног друштва Матарушка и Богутовачка бања. Главни мотив за ту жалбу је још неизгубљена нада да се ове две бање приватизују и опораве. Посебно је последњих месеци као потенцијални купац виђен један словачки бизнисмен, већ власник једне тамошње бање па се верује да би он, макар куповином имовине из стечаја, овде наставио вишедеценијску делатност.
Иначе, пре подржављења имовина ове две бање је око 15 пута нуђена на аукцијску продају. Услови за приватизацију су очигледно били нереални, јер је будући купац, којег никако није било ни на помолу, морао већ да поседује хотел са четири звездице и годишњи промет у туризму од око три милиона евра. Капитал лечилишта је процењиван на 135 милиона динара, а будућем газди наметана је и обавеза инвестиционог улагања од око два милиона евра. За тај новац он је требало да добије два хотела, четири виле и објекте лечилишта у Матарушкој и Богутовачкој Бањи. Будући власник имао би и прво коришћења лековитих вода и паркова површине од око 12 хектара.
Надалеко је познато да је лековита вода Матарушке Бање, с највећим процентом сумпора у јужној Европи (127 милиграма у литру), лечила разне реуматске болести, али је њено благотворном дејство доказано при лечењу стерилитета. Богутовачка Бања позната је још и као бања за живце, јер се лековитост њене воде посебно показала при лечењу разних неуропсихијатријских обољења.
Деценијама се наглашавало да, рецимо, Матарушка Бања има воду непроменљивог састава још од 1898. године, када је др Марко Леко добио узорак и утврдио њену благотворност.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.