Дијабетес годишње однесе 10.000 живота у Србији
Десет година после укидања, у домове здравља враћена су 34 од 40 планираних саветовалишта за дијабетес. Али, она би морала да раде пуним капацитетом како би превенција, контрола и лечење болести имали значајнији ефекат, закључено је на скупу под називом „Саветовалишта за дијабетес – реалност и потенцијал” који је организован данас у Дому здравља „Земун”, у сусрет обележавању Светског дана борбе против дијабетеса.
Улога саветовалишта за дијабетес је изузетно значајна у превенцији, раном откривању, доброј контроли и спречавању развоја озбиљних компликација ове хроничне болести. У овим саветовалиштима пацијенти могу да добију све информације о болести и терапији, као и правовремену негу и савете.
– У лечењу оболелих од дијабетеса готово 10 година код нас нема ниједног новог лека који је доступан пацијентима у другим земљама ЕУ и онима из окружења. У Србији немамо довољан број педијатријских ендокринолога и предлажемо да се рад саветовалишта прошири и на ову популацију – истакла је Стела Пргомеља, потпредседница Дијабетолошког савеза Србије.
Готово пола милиона људи у нашој земљи има шећерну болест, а процењује се да бар још 250.000 грађана има ову болест, а да то и не зна
Дијабетес је међу водећим узроцима смрти у Србији. Готово пола милиона људи у нашој земљи има дијагнозу шећерне болести, а процењује се да бар још 250.000 грађана има ову болест, а да то и не зна. И што је још алармантније, закаснела дијагноза дијабетеса узрокује озбиљне компликације па је лечење последица много теже за оболелог, док је истовремено и знатно скупље за здравствени систем Србије, закључио је проф. др Небојша Лалић, председник Републичке стручне комисије за превенцију и контролу шећерне болести.
– Од дијабетеса у Србији годишње умре 10.000 особа. Превенцијом је могуће смањити ризик од добијања шећерне болести за чак 58 одсто. Улагање у превенцију је десет пута мање него улагање у лечење компликација дијабетеса, као што су слепило, проблеми са крвним судовима, бубрезима, ампутације… – објаснио је др Лалић.
Један од малобројних домова здравља који се може похвалити ефикасним радом саветовалишта за дијабетес јесте ДЗ „Земун”.
– Из нашег искуства у досадашњем раду показало се да су пацијенти који су се одазвали прегледима у саветовалишту много боље регулисани и припремљенији на све изазове које живот са дијабетесом носи. Овакав вид здравствене заштите, који даје пацијентима могућност да се информишу и науче о својој болести, под условом да се пацијенти придржавају датих савета и терапије, омогућава да се у знатном броју избегну компликације шећерне болести – каже др Марија Главинић, из Саветовалишта за дијабетес ДЗ „Земун”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.