Давенпорт ујединио Чеду и Шешеља
Седница скупштинског Одбора за европске интеграције, на којој је Мајкл Давенпорт, шеф Мисије ЕУ у Србији, требало да поднесе извештај о напретку наше земље, одложена је на неодређено време, пошто после четири сата и два покушаја, није било услова за њено одржавање, због протеста посланика СРС-а и Двери што извештај није преведен на српски језик. Да ће Давенпорт тешко доћи до речи да представи извештај, било је јасно одмах на почетку седнице, када су посланици СРС-а и Двери, преко рекламирања повреда пословника, протестовали што је извештај на енглеском језику, али и зато што Давенпорт седи за столом председавајућег, а, како су истицали радикали, нема ни право да уопште буде на седници.
Немања Шаровић (СРС) казао је да је, по Уставу, у Србији службени језик српски језик и додао: „Никакав материјал нисмо добили, добили смо нешто на енглеском језику. Док не обезбедите адекватан материјал и не створите услове, одложите седницу.” Наташа Јовановић(СРС) наводила је ко може да присуствује седници одбора и питала Маринику Тепић (ЛСВ), председницу Одбора: „Какав је научник овај човек који седи поред вас (Давенпорт), он је обичан чиновник ЕУ која се распада.” Тепићева је одговорила да „документ није наш службени, а енглески језик је службени језик у ЕУ” и додала: „Господин Давенпорт ће да изнесе суштину извештаја на српском језику.”
После радикала протестовао је и Бошко Обрадовић, лидер Двери, који је тражио „одлагање седнице до уласка Србије у ЕУ” и рекао: „Давенпорт долази из Велике Британије и није компетентан да се бави овом темом, јер је његова земља изашла из ЕУ, а хоће нас да убеђује да уђемо у ЕУ. Замолите Давенпорта да да извештаj о ’брегзиту’, то би било у интересу грађана Србије да чују.”
Посланик СНС-а Милимир Вујадиновић рекао је да грађани, на овој седници, „нажалост, имају прилику да виде оно што није слика Србије”. Ово надгорњавање потрајало је сат и по, а онда се у сали појавила Маја Гојковић, председница парламента, да позове посланике да пређу у велику салу, како би се гласало о законима. Гојковићева је посаветовала Тепићеву да користи пословник и изриче мере онима који се не држе реда, а обећала је да ће, ако Тепићева не буде могла да изађе на крај са посланицима, она доћи да води седницу.
Ништа се није променило ни после паузе за гласање, осим што је Мајкл Давенпорт седео у посланичким клупама. Тепићева је покушала да спречи рекламирање повреда пословника, давала је два пута реч Давенпорту, који се није померао с места, јер су посланици излазили за говорницу да протестују. Војислав Шешељ (СРС) је рекао да се мора прекинути са понижавањем Србије и додао: „Мора се кренути од државних институција, не можемо натерати владу да је не понижавају, јер влада воли да буде понижавана, ни наше правосуђе, а имали смо тужиоца за ратне злочине који је ишао по своје мишљење код америчког амбасадора, али можемо да не дозволимо понижавање Скупштине Србије. Српски језик је службени језик и сва документа морају бити преведена на српски и на језике мањина које живе у Србији, а овде не живи ниједна мањина која говори енглески, а нама се баш на енглеском представља извештај. У 25 година обновљеног вишестраначја, овакав скандал се у парламенту није десио.”
Бошко Обрадовић се, како је рекао, није сложио са Шешељом да Давенпорт не може да говори. Обрадовић је казао: „Одбор од владе може да тражи објашњења, а пошто Давенпорт седи на седницама владе, он је члан владе, потпуно је нормално што је он позван. Позивам га да нам исприча све о ’брегзиту’.” Наташа Јовановић (СРС) је рекла: „Да Давенпорт има части, сам би се повукао. Његова земља је изашла из ЕУ, а он нас тера тамо.”
После више од пола сата овакве расправе, појавио се Чедомир Јовановић (ЛДП), који је затражио од Маринике Тепић да „прекине ово понижавање Скупштине Србије, Давенпорт може да остане колико хоће, а ми овако говоримо о себи”. Јовановић је казао: „Радикали су у праву, сва документа треба да буду достављена на српском језику. У Европском парламенту се, на пример, Каталонцима из Шпаније документа дају на каталонском језику, Шешељу су у Хагу документа са босанског и хрватског превођена на српски језик. Предлажем да прекинете седницу. На другом месту треба да одлучујемо шта ћемо са Европом, а не да овде линчујемо човека који ради свој посао и који је дошао на позив Скупштине Србије. Прекините ову срамоту.” Тепићева је дала паузу, а, после пола сата, рекла је да је, после консултација, одлучила да одложи седницу.
Ловци и гурмани
Док је Војислав Шешељ био за говорницом, Драган Шормаз (СНС) му је добацио да се склони, а Шешељ му је одговорио: „Ајде ти убицо птица, склони ме. Убио си сто хиљада птица.” Шормаз му је oдвратио: „Ја сам ловац, а ти си појео 800.000 птица.” Шешељ је одговорио: „Ја јесам појео 800.000 птица, али нисам убица.”
Обрадовић Шешељу: А да ми запевамо, пусти телефон
Пре почетка другог покушаја да се одржи седница, Војислав Шешељ је пустио музику са телефона, да би сви чули песму о новоизабраном америчком председнику Доналду Трампу, која је прилично дугачка и у којој се, између осталог каже: „Трамп и Путин донеће слободу целом људском роду.” Шешељ је довикнуо и Мајклу Давенпорту: „Давенпорте, дај ми број телефона да ти пребацим песму. Нећу те узнемиравати, само песму да ти пошаљем.” Давенпортова сарадница је Шешељу пренела да ће добити број, на крају седнице. Док је музика трајала, Бошко Обрадовић је довикнуо Шешељу: „А да ми запевамо? Пусти телефон!” Шешељ му је одговорио: „Ајде, запевај ти.” Обрадовић је одрецитовао: „Сатрули ми дуња на орману.”
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.