Биомаса уместо угља зa јавне зграде Прибоја
Прибој – Локална самоуправа у Прибоју, мада скромних могућности, финансирала је прелазак система грејања са угља на биомасу у својим јавним зградама: школи, вртићу, Дому културе и згради општинске администрације. Пројекат је спроведен у оквиру немачко-српске развојне сарадње, уз подршку Министарства пољопривреде и заштите животне средине те немачке организације за техничку сарадњу GIZ.
Према речима Саше Василића, заменика председника општине Прибој и председника радне групе за биомасу златиборске области, изузетан је еколошки ефекат овог подухвата.
– Јавне установе су на овај начин добиле стабилно и поуздано снабдевање топлотном енергијом, док ће грађани Прибоја имати чистији ваздух. Пелет који се користи у нашој котларници је од дрвне биомасе са подручја наше општине и од домаћег произвођача, чије коришћење доприноси подстицању економске активности у локалној средини. Стратешка одлука општине јесте да заменимо фосилна горива еколошким, те да већ следеће године кренемо у остварење пројекта изградње нове топлане на дрвну сечку. Желимо да и да нашу централну градску топлану, која сада користи мазут, претворимо у топлану на дрвну биомасу. Надамо се подршци министарства и GIZ, а имамо информације да немачка KfW банка може да нам понуди изузетно повољне услове финансирања – истакао је Василић.
На замени система грејања у јавним објектима у програму „Развој одрживог тржишта биоенергије у Србији“ уз Прибој учествују и Врбас и Крагујевац, а још 15 општина жели да пребаци своје топлане на биомасу.
По речима Рајнера Шелхаса, руководиоца снабдевања биомасом, пројекат се спроводи три године заједно с министарством. – Пружамо подршку локалним самоуправама за прелазак на биомасу и готово свакодневно их саветујемо како бисмо заједно створили повољно окружење за одрживо коришћење биоенергије. Имамо пуно простора да искористимо потенцијале биомасе у Србији, а предности су врло јасне: биомаса је јефтинија од гаса и мазута, чистија од угља и производи се локално – указао је Шелхас.
Пројекат финансира немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој, а главни партнер је Министарство пољопривреде и заштите животне средине Србије. Представник министарства Слободан Цветковић каже да се овим стварају услови за одрживо коришћење биоенергије код нас, те да је примена биомасе од великог значаја за локалну економију: користе се локални ресурси, упошљава локално становништво, развија привредни амбијент, новац остаје у том региону.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.