Још један фестивал на Мећавнику
Ове јесени два дана Дрвенград ће живети под слоганом „Дрво које живот значи”, како гласи мото првог Јесењег позоришног фестивала редитеља Емира Кустурице који ће бити одржан наредног викенда, 19. и 20. новембра, на Мећавнику. Оснивањем театарског фестивала на Мокрој гори Емир Кустурица практично заокружује своју идеју да свако годишње доба има један фестивал, чиме Мећавник испуњава своју сврху окупљања младих уметника.
– Моја жеља је да се Мећавник све више претвара у културну институцију, па утолико та идеја да свако годишње доба има један свој фестивал, заправо је испуњење сна о сврси тог простора, слично Андрићграду. Намера ове куће или овај ентузијазам упућен је на стварање, ојачавање крвне слике света колико је то могуће, без огромних амбиција, јер свет се мења великим ударима и великим променама. А ово је тихи рад барем на тим брдима која су до јуче били недођија, а сад одједном долазе највећи уметници света, каже Емир Кустурица најављујући позоришни фестивал.
Селекција фестивала поверена је редитељу Милану Нешковићу.
Прве вечери на Мећавнику ће гостовати Факултет драмских уметности из Београда и УК „Вук Стефановић Караџић” са представом „Укалупљивање – Трагедија лоптања у Срба”, Страхиње Маџаревића у режији Максима Милошевића. Факултет уметности у Косовској Митровици другог дана фестивала извешће представу „Плеј Стриндберг”, Фридриха Диренмата у режији Јовице Павића, а публика ће имати прилику да види и најновију представу Атељеа 212 „Деца радости” Милене Марковић у режији Снежане Тришић, која ће и затворити фестивал. Током фестивала биће уприличене и бројне уметничке радионице и други програми.
– По узору на старијег брата Кустендорф, и овај фестивал ће имати такмичарски карактер када су у питању студентске продукције, а да се у ревијалном делу одвијају вечерње представе најбољих и најеминентнијих позоришта региона и Европе у првих неколико година, пре него се фестивал прошири ван граница нашег континента.
Циљ фестивала јесте да се сви ти млади људи и већ афирмисани аутори окупе на једном месту и кроз размену идеја, мишљења и искустава направе полигон за сопствену, али и будућност културе земаља одакле долазе, каже за „Политику” селектор Милан Нешковић и додаје:
– Како је ово први, а за нас нулти фестивал, и траје свега два дана, ове године нећемо имати такмичарски програм, будући да нам долазе две студентске представе „Укалупљивање” у продукцији ФДУ у Београду и „Плеј Стриндберг” Фридриха Диренмата у извођењу студената Факултета уметности у Косовској Митровици уз помоћ осам младих музичара Факултета музичке уметности у Београду. Задовољство ми је да најавим да ће најновија представа Атељеа 212 „Деца радости” којом та кућа обележава 60 година постојања, само недељу дана после премијере гостовати на нашем фестивалу.
Оно што ме посебно радује у вези са том представом јесте што промовише плејаду младих глумаца који је фантастично носе доказујући да су то својим ентузијазмом, талентом, радом и заслужили а Атеље то препознао. Одушевљен сам да је то прва вечерња представа која ће се играти на Мећавнику.
Шта је то ново, особено што ће обезбедити место овом фестивалу на позоришној мапи Србије, питали смо Милана Нешковића:
– Младост. Ово је фестивал посвећен студентима. Сви ћемо бити у њиховој служби. И ми који га правимо, и учесници вечерњег програма који ће поред представа одржавати свакодневно радионице глуме, драматургије, режије, сценографије... Жеља нам је да направимо оазу уметности младом човеку по узору на Кустендорф, где у једном ћошку можете видети браћу Дарден и Асгара Фархадија у разговору са младим писцима, Паола Сорентина у уметничкој расправи са студентима режије из Азије, док Изабел Ипер држи неформални мастерклас глумцима у посластичарници. Идеја нам је да их током јесени одмене колеге фокусиране на позориште, Василиј Сигарјев, Оскарас Корнушовас, Деа Лоер... Како ове године имамо продукције искључиво из наше земље, и листа гостију је локализована али уметничким квалитетом и кредибилитетом неће заостајати за следећим фестивалима, али понављам, фокус је на младима.
У сарадњи са НИС-ом, без чије помоћи Јесењи позоришни фестивал не би био изводљив, челници фестивала донели су одлуку да сваки слободни смештајни капацитет Мећавника искористе и попуне студентима уметничких академија из целог региона како би све време били ту, упућени једни на друге. Очекује се долазак око стотину студената који ће бити на представама, радионицама и концертима. Организован је свакодневни бесплатан превоз до и са фестивала из праваца Ужица, Златибора и Вишеграда за све позоришне ентузијасте.
– Не знам да ли треба нагласити оно што је већ очигледно када је уметност на Мећавнику присутна, сви садржаји фестивала су, као и увек, апсолутно бесплатни за све посетиоце, подвлачи Нешковић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.