Ухапшен крадљивац ограде са новог ауто-пута
Мештанин Бољковаца Н. Н. (53) ухапшен је због сумње да је украо заштитну ограду са новог ауто-пута Љиг–Прељина. Приликом претреса више кућа и помоћних објеката, у селу Бољковци, полицајци су пронашли и одузели 100 метара плетене жичане ограде и око 70 металних профила различитих димензија, украдених са ауто-пута.
Осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати, након чега ће бити приведен надлежном тужилаштву, саопштено је из МУП-а.
Крађом два километра ограде на ауто-путу Љиг–Прељина само десет дана од отварања показали смо да као друштво не умемо да чувамо оно што направимо, а и да не размишљамо о безбедности других. Јер то је оно што су починиоци ове крађе, свесно или несвесно урадили – директно су угрозили безбедност свих који користе нови ауто-пут, рекла је за „Политику” Зорана Михајловић потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Она подсећа да је управо пуштање у саобраћај новог ауто-пута требало да повећа безбедност учесника у саобраћају, јер се растерећује Ибарска магистрала.
„Очекујем да у наредних седам дана извођач радова постави нову ограду, али је важније како да се овакви случајеви не понављају”, казала је Зорана Михајловић за наш лист.
На ауто-путу од Љига до Прељине за десет дана од када је отворен украдено је око 2.000 метара заштитне ограде дуж пута, као и 20 поклопаца за шахтове. Да би се скинула та два километра ограде, потребно је натоварити и однети читав шлепер жице. Добро уиграној екипи мајстора за постављање та два километра жичаног плетива потребно је четири радна дана. Због крађе поменуте ограде недавно је дошло до удеса када је аутомобил налетео на срндаћа који је истрчао на ауто-пут.
Према подацима које је „Политика” добила из ЈП „Путеви Србије”, годишња вредност украдених, оштећених, уништених саобраћајних знакова, путоказних табли, смероказа и остале саобраћајне сигнализације и опреме износи око 120 милиона динара (око милион евра).
„Ако узмемо у обзир да цена пресвлачења једног километра пута у просеку кошта око десет милиона динара, можемо закључити да бисмо годишње могли да рехабилитујемо дванаест километара пута за износ утрошених средстава за украдену и оштећену саобраћајну сигнализацију”, наводе у ЈП „Путеви Србије”.
На годишњем нивоу лопови у нашој земљи однесу више хиљада саобраћајних знакова и путоказних табли. Незванично сазнајемо да неки ове табле користе за печење паприке, док се украдена ограда користи и за ограђивање кокошињаца.
Међутим, главни разлог крађе саобраћајних знакова је скуп и лако употребљив материјал од кога су направљени: алуминијумски лим као подлога за саобраћајни знак који на тржишту секундарних сировина има велику вредност.
На мети лопова су и челичне цеви просечне дужине 2,2 милиметра које се користе, на пример, за прављење ограда и других конструкција, aли имају и тржишну вредност као секундарна сировина. Такође, велика штета наноси се и на општинским (локалним) путевима у Србији и улицама у градовима и насељима који су у надлежности градова и општина.
Из „Путева Србије” наглашавају да крађа, уклањање или оштећење саобраћајне сигнализације и опреме смањује безбедност и директно угрожава живот учесника у саобраћају, те би казне за таква кривична дела требало да буду строже.
Према подацима којима располажу у ЈП „Путеви Србије” у последњих десет година МУП је разрешио мали број пријава против Н. Н. особа за ова дела.
Ниједан елеменат саобраћајне сигнализације и опреме не може се наћи у поседу трговаца отпадним материјалом, уколико није претходно расходован, напомињу у ЈП „Путеви Србије”. Елементи саобраћајне сигнализације и опреме су специфични и лако препознатљиви: алуминијумски лим са ретрорефлектујућом фолијом коју је тешко уклонити, заштитна жичана ограда и стубови који се ретко користе на приватним имањима…
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.