Активиста „Заједно за Србију” признао куповину гласова
Шабац – У Основом јавном тужилаштву у Шапцу кажу да је Драган Глигорић, активиста „Заједно за Србију”, у случају аудио-снимка који се појавио на друштвеним мрежама, а на којем се чује како он током кампање за локалне изборе нуди новац за гласове кандидату ове странке за градоначелника Небојши Зеленовићу, признао кривицу да би избегао тежу казну (поступак опортунитета).
„Е, људи, овако... Знате да иду избори. И нас не занима ништа горе у Београду, ко ће да победи. Нас занима овде у Шапцу... Можете ли ви да подржите Небојшу Зеленовића, садашњег градоначелника? Е, шта ја сада вама могу у целој овој причи да понудим. Да сви из сваке куће, колико вас овде има, добију једнократну помоћ коју градоначелник лично даје, а која је од 5.000 до 7.000. Али морамо знати ако негде има шесторо у кући, онда неће бити 7.000, биће већа, биће и 11.000. Зато мени треба списак, колико кога има у кући, да се не огрешим. Ја ћу вам рећи процедуру. На пошту одеш и подигнеш новац”, чује се на снимку.
То није било све што је нудио Глигорић, откривајући у чије име то ради: „Ова два сокака, која овде имате, то ће вам општина бесплатно урадити. Ко нема оверену здравствену књижицу, оверава се фрај. То је понуда коју ја могу да вам дам у име Зеленовића, да се њему да подршка”.
Глигорић је обећао и Ромима и да ће „уколико остане координаторка за ромска питања, коју је изабрао Зеленовић, преко Европске уније стићи 100.000 евра”, који ће бити подељени управо њима.
Када су представници СНС-а поднели кривичну пријаву против Глигорића и Зеленовића, они су негирали истинитост снимка. Глигорић је рекао новинарима да то није његов глас, а из Зеленовићеве странке одговорено је да „немају времена да се баве злонамерним активностима противника ни монтираним снимцима”.
Међутим, у Основном јавном тужилаштву потврђују да снимци нису монтирани и да постоје докази за условну казну.
– Током поступка, у којем смо чињенице прибавили и уз помоћ полиције, доказано је да снимак није монтиран. Против једног лица, применили смо принцип опортунитета, који практично значи да лице признаје кривицу и да ће уплатити новац који ће бити додељен у хуманитарне сврхе. Казна је условна, а уколико радњу понови у току једне године биће процесуиран – каже Милена Аврамовић, портпаролка Основног јавног тужилаштва у Шапцу.
Она наводи да се опортунитет примењује у кривичним делима где је запрећена казна до пет година, а тиме се смањује притисак на суд и умањују судски трошкови. Најмања казна је од 30.000 до 300.000 динара.
Како сазнајемо, опортунитет је примењен у случају Драгана Глигорића, а у тужилаштву су нам још потврдили да је обављен разговор и са градоначелником Небојшом Зеленовићем, али да не желе да коментаришу шта је исход будући да је предмет још увек „жив”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.