Недеља, 27.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Фотографија из Србије проглашена за најлепшу на свету на „Википедијином” такмичењу

Рад Чедомира Жарковића, који приказује бигрене каде Стопића пећине, изабран за најлепши приказ заштићеног природног добра уз објашњење да, поред атрактивности и динамичности, има изузетну енциклопедијску вредност
Најлепша светска фотографија природе: приказ Стопића пећина у Србији аутора Чедомира Жарковића (Фото Чедомир Жарковић/CC BY-SA 4.0)

Фотографија Чедомира Жарковића, која приказује бигрене каде Стопића пећине, проглашена је најлепшом фотографијом заштићеног природног добра на свету за ову годину на међународном фото-конкурсу „Вики воли Земљу”. Овај конкурс је организовала Задужбина „Викимедија”, светско непрофитно удружење које одржава и управља „Википедијом”, највећом светском онлајн енциклопедијом. Поред првог места за фотографију пећинских удубљења оивичених каменим зидовима у којима се накупља вода, наша земља заузела је још и 15. место, са фотографијом кањона Раче Владимира Мијаиловића, која је победила на такмичењу у Србији.

​„Вики воли Земљу” започела „Википедија” на украјинском језику
Пројекат „Вики воли Земљу” започела је „Википедија” на украјинском језику 2013. године, да би се врло брзо проширио на остале земље света у којима постоје огранци Задужбине „Викимедија” која брине о „Википедији”. Циљ пројекта је, с једне стране, фотографисати под слободном лиценцом што више природних споменика, поставити фотографије и описе на „Википедију” и упознати свет, а са друге стране допринети повећању јавне свести о очувању природе.

Свечано уручење плакете победнику Жарковићу и прослава ове победе биће одржана у среду, 30. новембра у просторијама Туристичке организације Србије у Београду од 18 сати. Победник ће бити награђен и путем у Монтреал, на „Викимедијину” највећу конференцију „Викиманија”, која ће бити одржана од 9. до 13. августа 2017. године.

Девет чланова међународног жирија фото-конкурса „Вики воли Земљу” бирало је најлепше од 270 фотографија које су победиле у 26 земаља, међу којима је и Србија. У јакој конкуренцији, фотографија Чедомира Жарковића изабрана је за најлепши приказ заштићеног природног добра уз објашњење да, поред атрактивности и динамичности, има изузетну енциклопедијску вредност.

– Веома сам изненађен што је баш моја фотографија изабрана за најлепшу на свету и што тиме представљам своју земљу Србију и њене скривене лепоте. На конкурсу у Србији моја фотографија је добила похвалу, али нисам очекивао да ће на светском нивоу ући у ужи избор, а посебно да ће избити на прво место. С обзиром да се фотографијом бавим из хобија, и да је ово први фото-конкурс на који сам се пријавио, ово је велики успех и велика награда за мене – рекао је победник светског такмичења Чедомир Жарковић из Београда.

Фотографија кањона Раче, са видиковца Црњесково у Националном парку Тара, аутора Владимира Мијаиловића, заузела 15. место (Фото Владимир Мијаиловић/CC BY-SA 4.0)

Председник „Викимедије Србије” Филип Маљковић изразио је задовољство овом победом, посебно оценом жирија о енциклопедијској вредности фотографије:

– После три године реализације овог фото-конкурса у Србији и скоро 4.000 фотографија које смо прикупили, ову победу сматрамо признањем за активности сакупљања слободног садржаја за највећу светску енциклопедију. Ово је врло леп поклон за 11. рођендан „Викимедије Србије” који управо обележавамо.

У Србији се ово наградно такмичење организује од 2014, а ове године оборен је рекорд прикупљањем скоро 2.000 фотографија. Фотографије се користе за илустрацију чланака на „Википедији”, али и за свеопшту намену. Конкурс је реализован у сарадњи са Заводом за заштиту природе Србије и Туристичком организацијом Србије, уз медијску подршку и нашег листа.

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.