Рекордер још у српским рукама
Нови Сад – Баш као и претходне три године, „Лука Нови Сад” завршила је протеклу 2016. са новим годишњим рекордом претоварених количина робе. Упркос нешто нижем водостају Дунава током децембра, лествица на скали се подигла на чак 1.180.000 тона, што је апсолутни рекорд у историји „Луке”, која је 99,6 одсто у власништву Републике Србије. А не толико давно, мало је недостајало да се „Лука” на волшебан начин нађе у туђим рукама.
„Поређења ради, у делу морске ’Луке’ у Бару, којим газдује црногорска држава, за десет месеци 2016. претоварено је тек нешто више од 990.000 тона робе. Током прошле године, у марту, у нашој луци претоварено је 164.584 тона робе, што је такође апсолутни рекордни месечни учинак”, истиче директор „Луке Нови Сад” проф. др Александар Милованчев.
Наведени резултати и стабилни приходи од закупа складишног простора, тврди Милованчев, илустрација су успешног рада запослених и менаџмента „Луке Нови Сад” током 2016. и претходних година. Садашња управа, додаје, има убедљиво боље резултате него претходна, што додатно потврђује њен легитимитет.
Оно што је посебнo обележило тај претходни период јесте покушај нетранспарентне власничке трансформације почетком 2011. године, коју је заговарао тадашњи министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић. Одлуком Владе Мирка Цветковића, новосадска лука је 26. новембра претходне (2010) године постала државно предузеће. У тадашњих 99,32 одсто државног удела по трећину су имали Република Србија, АП Војводина и Град Нови Сад, а остатак је припао радницима и пензионерима „луке”.
Запослени у „Луци” били су убеђени да су се спасили „баука“ приватизације, међутим једна од првих одлука новопостављеног Управног одбора (25. јануара 2011) била је да се оснује фирма Нова лука Нови Сад, са почетним улогом од 500 евра, којој ће бити пренета сва имовина – од преко 11 милиона евра, иако је претходне године била процењена на 21 милион – и да се одмах покрене поступак продаје комплетног удела државе у новој фирми! У ћерка фирму из старе „Луке” требало је да пређе 50 радника, док би преостала 52 завршила на бироу.
Као купац нове луке помињала се француска компанија ЦФНР, што је довођено у везу са претходном Динкићевом изјавом о заинтересованости великог лучког оператера. Међутим, запослени у „Луци” су се побунили, ступили штрајк и јавно упозорили нови Управни одбор да неће дозволити одржавање седница у просторијама предузећа. „Нова лука Нови Сад” практично није ни заживела, а како се идеја нетранспарентно родила тако се и угасила.
Од јесени 2015. „Лука Нови Сад” има статус лучног оператера, којим се потврђује да су испуњени сви услови које је држава прописала за пословање у тој делатности. Управља са више од 30 хектара лучког подручја и има скоро 150.000 квадратних метара затвореног и отвореног складишног простора. У другој половини 2016. године у „Луци” је извршена контрола пословања од стране Државне ревизорске институције, а уочени недостаци изазвале су оштре полемике у јавности.
„Политички мотивисани критичари покушали су омаловаже резултате рада управе и да у целини превиде позитивну оцену пословања ’Луке’ из извештаја ДРИ. Замерили су нам, примера ради, да смо наводно без дозволе запослили 22 радника, иако ’Лука’ није корисник и потрошач буџета него у потпуности послује на тржишту. Наши критизери неће да виде да је 600 новозапослених људи током године прошло кроз ’Луку’ обучавајући се у погону компаније ’Лир’. Руку на срце, простор који смо изнајмили ’Лиру’ могли смо уносније да дамо неком другом закупцу, али смо свесно закључили посао од кога користи има највећи број људи”, каже директор Милованчев.
Он наводи да „Лука” пре мандата садашње управе није имала ниједан регуларно усвојен управни акт, а да је Статут предузећа био усвојен још далеке 1991. године.
Подели ову вест










Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.