Недеља, 22.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Хоће ли Харадинај бити предат Хагу

Србија спремна на сарадњу ако лидер Алијансе за будућност Косова буде предат Специјалном суду за злочине ОВК
Специјалци француске полиције спроводе Рамуша Харадинаја (Фото Фонет)

Српско тужилаштво за ратне злочине очекује да Рамуш Харадинај из Француске буде изручен Србији, али ће сарађивати и у случају да он буде предат новом Специјалном суду за злочине ОВК, смештеном у Хагу. Ту поруку је упутио руководилац Тужилаштва за ратне злочине Милан Петровић који је у изјави за „Дојче веле” нагласио да Београд неће одустати од гоњења, све док бивши косовски премијер не буде изашао пред неки „надлежни суд и одговарао за кривично дело које му ми стављамо на терет”.

Сам Харадинај је на питање шта мисли о захтеву Србије, одговорио да неће бити изручења Београду, и да Србија треба да схвати да нема никакву правну надлежност над Косовом и грађанима Косова. Упитан да ли би могло да се догоди да буде предат Хагу, нагласио је да ни то није могуће.

И док Харадинај тврди да не постоје изгледи да се нађе ни у новом Специјалном суду, део јавности, пре свега у Србији, тумачи како је управо то изгледнија опција него да буде процесуиран у Београду. Немања Стјепановић, из Фонда за хуманитарно право, за „Политику” каже да би на основу искуства када је председник Алијансе за будућност Косова, ослобођен после хапшења у Словенији, он могао да буде пуштен и из Француске, али и да би у случају да против њега буде подигнута оптужница у Специјалном суду накнадно могао бити предат у Хаг, уместо да директно из Француске буде пребачен у Холандију.

Милан Петровић (Фото Н1)

„Ми не знамо детаље о оптужницама тог новог суда, ни докле су они стигли са евентуалним истрагама, ни против кога. Али не верујем да ће они њега тражити унапред, па онда почети могућу истрагу. А да ли ће је уопште бити, зависиће пре свега од тога постоје ли нови докази, пре свега за период од јуна 1999. Мали су изгледи да ће се Специјални суд бавити случајевима из 1998. будући да је 37 тачака старе оптужнице већ било пред Хашким трибуналом и за све њих је ослобођен”, каже Стјепановић.

Да постоје веће могућности да Рамуш Харадинај буде предат Хагу, него изручен Београду уверен је и Миливоје Михајловић, директор Радио Београда и дугогодишњи извештач са Косова.

„Случај може да се заврши његовим ослобађањем, по некаквом моделу Ејупа Ганића, или одвођењем у Хаг, што би на неки начин било отварање тог Специјалног суда. Мислим да не постоји расположење у Француској да га изруче Србији”, навео је Михајловић за „Дојче веле”.

За њега процес против Харадинаја никако не би био политички мотивисан, јер је након „деловања” тог команданта ОВК Метохија остала „потпуно очишћена од Срба”.

Да у оптужбама на рачун Харадинаја нема политичке конотације убеђен је и руководилац домаћег тужилаштва Милан Петровић додајући да баш због тога што је реч „о чисто правном случају” шеф АБК би требало да буде изручен Србији. У случају да буде предат Хагу Петровић наводи да са тамошњим специјалним тужиоцем Дејвидом Швендименом српско тужилаштво има добру сарадњу.

На питање да ли документација коју Србија поседује и коју је послала Француској може да допринесе евентуалној истрази пред Специјалним судом у Холандији, Немања Стјепановић напомиње да је Београд на претходном процесу, када је Харадинај ослобођен у Хагу послао „врло танке доказе”.

„Од сведока до докумената. Један од сведока је чак ухваћен у лагању, пошто је побркао све што је требало да каже. Постојала је и документација коју је помињао и тадашњи министар правде Владан Батић, говорећи да имамо пун камион доказа. А тај материјал углавном се сводио на изјаве Албанаца које су они давали у полицијским станицама, а касније би говорили да су тамо били премлаћивани и давали исказе под присилом”, наводи Стјепановић.

Зато је кључно да Србија понуди нове и чврсте доказе.

„Ми не знамо шта је тачно у актуелној оптужници Београда прослеђеној Француској. Оно што се могло чути, док је Марко Ђурић читао фрагменте јесте да је 90 одсто тих навода већ процесуирано у предмету Антона Љекаја пред домаћим судом. Осим случаја где се помиње застрашујуће одсецање главе детету. Наравно говорим само о ономе што је јавно прочитано”, закључује Стјепановић.

Миливоје Михајловић уверен је да има много разлога за оптужницу против Рамуша Харадинаја управо за период након завршетка НАТО бомбардовања, када је „почињено велико етничко чишћење Метохије”.

„Колоне Срба су кренуле одатле ка централном Косову и Србији, а припадници ОВК су отимали људе из тих колона, убијали их, палили куће… Имамо и неколико стотина случајева несталих Срба, претежно из тог региона Метохије”, оцењује Михајловић, који верује да хапшење Харадинаја неће ометати наставак бриселских преговора, најављених за данас.

Екатерина Трендафилова 


Трендафилова званично почела са радом

 

ПРИШТИНА - Председница Специјалног суда за Косово Екатерина Трендафилова, званично је почела са радом формирањем тима који ће се бавити истрагом наводних злочина које је поцинила ОВК, пише данашњи Зери. Именовање судија који ће се бавити конкретним случајевима је следећи корак који ће предузети Специјални суд, преноси РТК2.

Ову информацију потврдио је портпарол Специјалног суда Авис Бенеш, који је рекао приштинском листу да је „председница Трендафилова већ почела са радом. Њен приоритет је припрема за пленарну седницу са свим судијама (што ће се десити након њиховог именовања).

Лист наводи да се очекује да прве оптужнице буду подигнуте у првој половини 2017. године. Бенеш је такође рекао да ће један од првих задатака судија бити усвајање пословника о раду као једног од главних докумената Суда.
„Након тога ће Пословник бити упућен Специјализованим већима Специјалног суда, који ће морати да их размотре у року од 30 дана”, рекао је Бенеш. Хаки Абази из косовске Рокфелер фондације, рекао је за Зери да ће Специјални бити „земљотрес” за политичку сцену Косова.

„Специјални суд ће изазвати кризу и биће земљотрес на политичкој сцени Косова. Ово је такође повезано са новим односима између САД и Русије пошто је Специјални суд на неки начин одговор на руске оптужбе да се злочини на Косову нису процесуирали”, рекао је Абази.

„Шок ће бити јако интензиван и верујем да је притвање лидеар АЗБК Рамуша Харадинаја део тих калкулација”, рекао је Абази, преноси Танјуг.

Коментари24
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milos Djonović
Njemu kao i drugim al.zlocincima se moze suditi u Srbiji to bi bilo prirodnije i manje kostajuce.
Klod
Vidim ja, oni će Haradinaja predati crnom djavolu, samo ne nama. Tri nedelje oni smišljaju opcije kako da nas zaobiđu i da nam ne daju zlocinca. E, sada nije lako, uraditi tako nesto i sačuvati obraz. Jedva čekam taj dan da vidim, koliko će Francuska pasti nisko?
Јован К.
Дакле, дошли смо до тога да право и правда зависе од расположења неке државе, конкретно Француске. То даље значи да, ако буде суђења, да би и процес могао да буде условљен - расположењем Суда. На крају ће да испадне да ће харадинај вероватно морати пред Суд, јер ће судије бити веома расположене да зараде, а право им неће ни бити важно, тако да ће и Харадинај да буде - расположен да се врати кући.
deda dušan
Nema nikakve šanse, da Ramuš bude osuđen jer to nije sud pravde. On in njegovi su obavili prljavi posao za naručioce sa zapada.Nešto slično se dogodilo u Bosni i u Hrvatskoj.Rezulalte tih suđenja znamo.Mnogo toga bi se moglo promeniti na zapadu , da bi oni bili osuđeni. U igri su velike igre obaveštajnuh službi i opet će se završiti u njihovu korist.
REALIZACIJA MOGUĆEG
Za rešavanje "kosovskog problema" neohodni su i srpski i albanski političari koji imaju osećaj za REALNOST na TERENU.. Za sve bi bilo najbolje da Albanci : 1).priznaju Srbima sa severa Kosova pravo na samoopredelenje i spajanje sa Srbijom, kao i 2).formiranje Zajednice srpskih opština na Kosovu, koje bi imale paralelnu vezu sa Srbijom !! Tako bi ostatak Kosova (gde su u većini Albanci) postao faktički i formalno samostalan u odnosu na Srbiju, a da Srbija ne mora da prizna samostalnost Kosova.
Scorpio
@Никола Петковић Зашто, господине, тако одговарате? Докле ће се више Срби који нису са Косова сматрати мање вредним? Чему тај став и прича о "прћији"? Штавише, подела би допринела бољем животу Срба, а било који нови сукоб би најпре њихов живот угрозио! Данас се ратови добијају политиком и дипломатијом, а не радикалним ставовима. Време је новац! Заједница српских општина би у будућности много допринела Србима и њиховим правима. Само треба радити мирно и чекати, мењаће се и геостратешки положаји, а онда ћемо лако и за гробове и за све остало. Србин је вазда радио с неба па у ребра, а не схвата да је на Косову 90% Албанаца. Када је већ тако, хај'те да спасимо оно што се спасити може, и да не скачемо на другог Србина само зато што размишља рационално, да не доводимо у питање животе многих Срба да бисмо испали патриота у коментарима. Памет у главу!
Никола Петковић
Е тако можете господине да делите своју прћију, ако је имате. Моје гробове не можете поклањати шиптарима.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.