Више радних места у 2017.
После прошлогодишњег раста од 2,3 одсто, запосленост у Србији у 2017. години биће повећана за четири процента, показала је нова анкета послодаваца Националне службе за запошљавање (НСЗ). На основу одговора добијених од 3.775 малих, средњих и великих предузећа, процена је да ће у овој години повећање броја нових радних места остварити сви привредни сектори, док се пад од 3,2 одсто очекује само у финансијској делатности, осигурању и пословању некретнинама.
Зоран Мартиновић, директор НСЗ, казао је, на јучерашњем представљању резултата овог истраживања у Привредној комори Србије, да се највећи раст запослености очекује у предузећима региона јужне и источне Србије – 5,4 одсто, затим у Војводини – 4,5 одсто, Шумадији и западној Србији – 3,5, док се у Београдском региону очекује раст од 2,7 одсто.
Према одговорима испитаника у овој анкети, проведеној у новембру 2016, највећи раст запослености у 2017. години оствариће мала предузећа – 7,4 одсто, средња – 4,3, а велика 1,4 одсто.
Посматрано по делатностима, највећи раст запослености у 2017. очекују трговинска предузећа и она која се баве поправком моторних возила – 6,3 одсто, затим предузећа прерађивачке индустрије – 5,3, а грађевинарство – 4,8 одсто.
Послови се покрећу и гасе, а према резултатима ове анкете „бруто стопа креирања послова” у 2017. износити 9,9 одсто, а стопа гашења послова била 4,8 процената, док ће коначан нето резултат бити позитиван – наведених четири одсто.
Анкета послодаваца НСЗ 2016–2017, шеста по реду, анализира и даје прогнозу потреба тржишта рада у Србији. Послодавци ће у овој години највише тражити стручњаке за развој софтвера, возаче тешких теретних возила и камиона, трговачке техничаре, трговце у малопродаји и машинске инжењере. Вишеструко је већа потражња за онима који су стекли техничко-технолошка знања, а мања за онима са дипломама друштвено-хуманистичких школа.
Према речима Марка Чадежа, председника ПКС, и ова анкета НСЗ је потврдила потребу за дуалним образовањем, које би кроз праксу ученика у предузећима допринело управо стицању неопходних вештина за рад.
Марко Чадеж и Зоран Мартиновић јуче су потписали Споразум о сарадњи између Привредне коморе Србије и Националне службе за запошљавање у образовању за запошљавање.
Према резултатима Анкете о радној снази Републичког завода за статистику, у трећем тромесечју 2016. године дошло је до значајног повећања запослености и смањења незапослености. Стопа незапослености за становништво старости 15 и више година у трећем тромесечју 2016. била је 13,8 одсто, у поређењу са 15,2 у претходном тромесечју и 16,6 одсто у трећем кварталу 2015. године.
Милијарда за поновно учење
За активне мере политике запошљавања у овој години издвојено је 2,8 милијарди динара и још 550 милиона динара за запошљавање особа са инвалидитетом, од тога 970 милиона динара за разне пројекте обуке и оспособљавања, изјавио је министар за рад и запошљавање Александар Вулин.
– Звучи боље него што јесте. Добро је да школујемо људе, али потрошићемо готово милијарду динара да би већ школовани људи стекли неопходна знања да би се запослили – рекао је Вулин на јучерашњем представљању резултата истраживања „Анкета послодаваца 2016/2017”.
Према његовим речима, коначно треба да почне прилагођавање образовања потребама привреде, а не обрнуто.
– Да питамо привреду шта је потребно од обуке да бисмо запослили људе, Јер ово је време вештина. Ово није више време формалног образовања, ово је време у коме послодавац тражи да знате нешто да радите и спреман је да плати управу ту вештину – рекао је Вулин.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.