Николић: Нова ера односа Србије и Португалије
Председник Томислав Николић изјавио је у Лисабону да жели да његова посета буде прекретница и означи нову еру у односима Србије и Португалије, истичући да две земље могу да остваре бољу економску сарадњу. „Моја велика жеља је да, заједно с мојим пријатељем Марселом Ребелом де Созом, учиним да ова посета буде прекретница, да означи нову еру у односима Србије и Португалије. Нову еру, у којој ћемо заједничким трудом и радом остварити бољу будућност за све наше грађане”, истакао је Николић у обраћању новинарима након састанка с португалским колегом, с којим је претходно разговарао у четири ока.
Двојица председника сагласила су се да су Србија и Португалија пријатељске земље и да могу да остваре бољу економску сарадњу него што је сада.
Председник Николић позвао је представнике португалских компанија да посете Србију и да се увере у предности које пружа инвестирање у српску привреду, истичући да наша земља има слободан и повлашћен приступ на бројна значајна светска тржишта и да ником није увела санкције.
Истакао је да је у последње четири године побољшан пословни амбијент за стране инвеститоре. „Надам се да ће пример који је пружила компанија ’ЕДП реневаблес’, која је међу првима схватила потенцијале пословања у Србији, послужити и другима при доношењу позитивне одлуке да инвестирају у привреду моје земље”, навео је Николић, који је захвалио народу Португалије на помоћи коју је њихова земља послала Србији током катастрофалних поплава пре три године.
Председник је истакао да изузетно значајна подршка коју Португалија даје настојањима Србије да постане пуноправни члан Европске уније, као и политици да се у региону Балкана за сва времена успоставе мир и стабилност, а да се сви проблеми решавају договорима.
Де Соза је уручио председнику Србије Орден принца Хенрија Морепловца, за нарочите заслуге у унапређењу односа Србије и Португалије, саопштила је Служба за сарадњу с медијима председника Републике.
Николић је уручио Орден Републике Србије на ленти председнику Португалије за истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању пријатељских односа и сарадње између две земље.
Одржан је и састанак две делегације, које су положиле и венце на гроб националног португалског песника Луиша де Камоеша.
Билатерални односи постоје већ 135 година
Иако се до пре неколико месеци сматрало да су билатерални и дипломатски односи између Португалије и Србије, као савезничких земаља у Првом светском рату, успостављени 1917, Оливер Антић, амбасадор Србије у Португалији, пронашао је у Архиву португалског Министарства спољних послова документе који сведоче да ти односи постоје већ 135 година.
Краљевина Србија и Краљевина Португалија успоставили су билатералне односе 1882. године, у време кад највећи број данашњих европских држава није ни постојао.
Краљ Милан Обреновић у марту те године упутио је писмо краљу Португалије и Алгарвеа Луишу I, у којем га упознаје с политичким приликама од Берлинског конгреса 1878. до 1882, кад је Кнежевина Србија постала Краљевина Србија.
Одговор краља Луиша краљу Милану није сачуван у српским архивама али је, како каже Антић, очигледно постојао. Одговарајући на то писмо, краљ Милан је одликовао краља Луиша Орденом Великог крста Таковског реда. Потом је Луиш послао свог изасланика виконта од Валмора, који је српском краљу уручио португалска одликовања – Уједињених војних редова Христа и Светог Бента Авишког.
Антић, чији је текст о 135 година дипломатских односа објављен у угледном листу „Дијариу д нотисијаш”, истиче и да су два краља у 1882. години разменила неколико веома пријатељских писама, из којих се закључује да су успоставили и врло блиске личне односе.
Очекујемо потезе Трампа
ЛИСАБОН – Председник Србије Томислав Николић је изјавио данас да уколико политика САД, са новим председником Доналдом Трампом, буде према Србији бар мало боља него до сада да ће Србији бити много боље, као и да Србја очекује „потезе Трампа”.
„Нека буде мало боље него што је до сада, Србији ће бити много боље”, рекао је Николић у Лисабону на питање новинара шта ће представљати победа Трампа на председничким изборима у САД у светским односима, или односима према Србији.
Николић каже да су се многи у Србији радовали промени председника и власти у САД, зато што смо ми имали невоља са досадашњим председницима САД и политиком САД.
„Надали смо се да ће доћи неко ко ће погледати реално на Србију и на њене проблеме и на свет и његове проблеме. Ми сада очекујемо потезе, никада унапред немамо симпатије, грађани сваке државе бирају себи председника, у САД су изабрали Трампа. Србија очекује кораке Трампа у спољној политици, а посебно оне који се тичу Србије”, навео је Николић.
Како каже, нисмо увек били задовољни политиком САД према Србији и то смо отворено говорили представнициума САД и у Београду и у Вашингтону.
„Очекујем да у САД људи почну да размишљају о томе како не треба започињати сукобе, већ како их треба затварати. Ми смо држава која има такву судбину да су врло често наши пријатељи у некаквом сукобу широм света. Где год видите да неке две државе имају сукоб, знајте да су и једна и друга пријатељи Србије”, рекао је Николић.
Он је истакао да је тако и сад између САД и Русије, али и између ЕУ и Русије.
„Наши пријатељи се сад нешто не слажу имају некакве неспоразуме, а ми желимо да они сарађују пошто ће онда свима бити боље, па и нама и не могу да верујем да ЕУ и Русија не могу да нађу заједнички језик. Не могу да верујем да САД и Русија не могу да нађу заједнички језик, јел овај свет зависи од тога хоће ли они живети у миру или не”, рекао је председник Србије.
Он је додао да цео свет чека да види какве ће односе имати Русија и САД.
„И онај који више воли Русију и који више воли САД жели да они сарађују, а не да се свађају”, нагласио је Николић, преноси Танјуг.
Приштина нема више шта да тражи од Београда
ЛИСАБОН – Председник Србије Томислав Николић оценио је данас да је важно да се одржи дијалог између Београда и Приштине упркос супростављеним ставовима, али је оценио да Приштина нема више шта да тражи од Београда осим признавања једнострано проглашене независности коју „никада неће добити”.
Подсетивши да је Београд 2012. године отпочео разговоре са представницима Албанаца у Приштини и да је многе ингеренције државе пренео договорима у Бриселу привременим администрацији у Приштини као изворне ингеренције, Николић је оценио да „смо ту дошли до краја”.
„Приштина изузев независности, коју од Србије никада неће добити, нема више шта да тражи у разговорима са Београдом пошто не постоји тема коју нисмо решили позитивно за Приштину, али постоје теме које Приштина није позитивно решила за Србе који живе на КиМ, а које је договорила у Бриселу. Ми сада на томе Инсистирамо”, рекао је Николић новинарима у Лисабону.
Он је поновио да је појава специјалних снага приштинске администрације на северу КИМ где, како је навео, „по споразуму не смеју да се нађу без сагласности НАТО и локалне заједнице”, била знак да су Албанци спремни да ратују, али је Србија учинила још један напор да ни до каквог сукоба не дође.
„Ми смо о томе јуче детаљно разговарали у Бриселу. Ставови су непомирљиви. Албанци неће одустати од независности, Србија ту независност никада неће да призна. Ако то значи да више не можемо ни о чему да се договарамо онда је то лоше, јер ја мислим да ми треба да се договарамо и да непрекидно држимо тај дијалог отвореним без обзира што су ставови директно супротстављени. Међутим, последњи потези Албанаца су и Европској унији, која је медијатор у тим нашим договорима, показали да је искреност искључиво на страни Београда”, рекао је Николић.
Он је додао да Србија негује „најбоље могуће пријатељске односе” са државама које су признале једнострано проглашену независност Косова, али је изразио уверење да многе државе које су признале Косово, данас то не би учиниле, да је до проглашења независности дошло сада, преноси Танјуг.
Николићу кључеви Лисабона
ЛИСАБОН – Председник Србије Томислав Николић састао се данас са градоначелником Лисабона Фернандом Медином који је том приликом председнику Србије уручио кључеве града Лисабона.
Приликом сусрета Николића са Медином потписан је и документ којим се Србији предаје на употребу црква - капела Светог Христа.
Документ је потписао секретар Западноевропске Епархије Новак Билић, саопштила је Прес служба председника Србије.
Николић је обишао капелу Светог Христа, коју је на располагање ставио Град Лисабон Српској православној цркви.
Председника Србије дочекали су и пожелели му добродошлицу свештеници - домаћини (игуман Сава и ђакон Пауло Брандао) и том приликом објаснили су укратко историјат капеле и значај рада наше цркве у дијаспори.
Капела је саграђена почетком 16. века, дело је познатог архитекте Хуана Кастиљског и дуго времена служила је као испосница чувеног манастира Светог Жеронима.
Црква је посвећена Светом Спасу, односно Христу Спаситељу, као и наш манастир Жича.
Црква је услед урбанистичких промена издвојена из некад огромног манастирског комплекса. Представља споменик од националног значаја и под заштитом је португалског Завода за културну баштину, преноси Танјуг.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.