Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Кад љубав исцури на песку Персијског залива

Видео сам како се опраштамо, покушавамо да одржимо везу на даљину. Видео сам је како долази и одлази на сваких неколико месеци. Видео сам да ћу и сам отићи тамо. И да ћу се вратити. Видео сам како се удаљавамо, како постаје неко други. Видео сам крај наше љубави. Видео сам како ми десет година истиче из руку као фини бели песак са обала Персијског залива
Романтичне плаже у Дубаију (Фото Пиксабеј)

„Не могу да верујем, добила сам позив за први интервју.“

Знао сам да ће добити посао оног јутра када је ушла у собу и питала ме како изгледа. У очима јој се видео сјај и одлучност. Жеља. Када човек има тај поглед – може све! А она је желела да оде у иностранство.

Видео сам тог јутра све оно што се дешавало у наредне две године – видео сам како се опраштамо, како покушавамо да одржимо везу на даљину. Видео сам је како долази и одлази на сваких неколико месеци. Видео сам да ћу и сам отићи тамо. И да ћу се вратити. Видео сам како се удаљавамо, како постаје неко други. Видео сам крај наше љубави. Видео сам како ми десет година истиче из руку као фини бели песак са обала Персијског залива где је отишла. Да ради, шта? Није битно.

„Како изгледам?“ питала је.

„Одлично“, рекао сам и заплакао....

                        ***

Одлив мозгова – Сваке године више од 32.000 људи оде из Србије.

Српска дијаспора броји око четири и по милиона људи, од чега се процењује да је 500.000 до 600.000 њих напустило земљу од почетка деведесетих до данас.

Према подацима Светског економског форума, Србија је по „одливу мозгова” прошле године заузела неславно 141. место од 144. земље. Иза нас су само Бурунди, Хаити и Алжир.

***

Не примећујемо често у животу оно што се догађа око нас, док нас и саме не удари у главу и баци у реалност. Знаш да тога има, али док не осетиш на сопственој кожи, не доживљаваш то као нешто што је заиста проблем. Знаш да неко ради, а не прима плату, да неко бије жену, да је банка неком одузела стан због хипотеке, да се деца дрогирају, судије поткупљују, закони селективно примењују, утакмице намештају, извлаче везе....

Све знаш, али тек када се и теби догоди нека од милион неправди, постанеш свестан ужаса који си само наслућивао.

Можда то није неправда, али тако сам је ја доживео и тако је мени било када су бројке и статистике добиле имена и кренуле су редом да ми одузимају. Тања – моја вереница. Ненад и Ива – најбољи другар са факултета и његова жена. Марија – најбоља другарица. Марко – колега. Бојан – друг из средње школе. Шћепа, Влада, Теа, Катарина, Ивана, Рале, Сања, Небојша, Милена, Цеца... Ближи и даљи. Пријатељи. Познаници. Другови. Колеге. Родбина. Сваког месеца понеко од њих се уклапао у статистику.  

Бројеви су постали ближи а људи даљи.

                            ***

Србију напустило бар 40.000 стручњака са високом школском спремом.

Од укупног броја незапослених, скоро 200.000 су млади људи до 30 година, а више од 100.000 њих посао не налази упркос дипломи.

Већ две деценије Србија је прва у региону по исељавању младих и образованих људи у иностранство, а друга у свету. Лошија од наше земље по том параметру је само западноафричка држава Гвинеја Бисао.

                            ***

Разумем разлоге. Разумем сваког ко жели да оде. Не подржавам, али ни на који начин не осуђујем. Нећу да паметујем, као „све се може кад се хоће“ и томе слично. Може!

Али тешко је наћи воље кад предуго тражиш. Још теже кад видиш много оних који никада нису нашли, па су снове заменили за надања. Надања преточили у помирљивост. Помирљивост у животарење. А животарење није живот. То је само протицање времена у коме постојиш. Али не остављаш траг за собом.

Покушао сам да одем и сам. Да убедим себе у то да је одлазак решење. Нисам успео. Можда бих, да је другачија ситуација. Имао сам среће. То је сигурно...

Нећу можда увек имати праве карте. Али игра се. Уосталом, кад играш због игре – не можеш да изгубиш.

А тамо? Игра се и тамо. Само, често играш игре које не волиш. Да ли онда можеш да победиш?

На крају, уместо закључка поменућу Марико, Флоренс и Клер. Упознао сам и много других странаца поред њих три, откако је моја вереница отишла у Дубаи, али оне су некако оставиле највећи траг.

Једна је учитељица, ради најлепши позив на свету, родила је дете мом брату и засновала породицу. Друга је уметница из Јапана која на невероватан начин доприноси богаћењу Србије у том смислу. Трећа је проучавала и гајила пчеле на нашим пољима, жели да има своје кошнице!

Многи од тих других странаца (нека не замере што не набрајам сва имена) говорили су да је Србија земља у којој би желели да живе заувек, иако су долазили из Јапана, Француске, Немачке, Португалије, Италије, Британије... Рекао би неко – земаља у којима има могућности.  Али нема живота, како бисмо закључили често у тим неким нашим филозофирањима на ову тему.

Неки су остали. Други отишли – да се врате, надам се.

А ми?

Наставили смо даље. И срећан сам. Каже и она да јесте. У ствари није рекла. Али то је већ нека друга прича.

Док сам се клацкао у аутобусу са посла, смрзавајући се без грејања иако је напољу био снег и лед, читајући последње странице неког лаганог романа где је главни лик у једном тренутку желео да оде у Америку из Србије у потрази за својим сновима, па се предомислио и вратио са аеродрома... Зазвонио је телефон.

Влада – Буда. Један од два најбоља другара из средње школе, један од оних људи са којима се разумеш и кад се не видите дуго. А кад се видите као да је било јуче. Делите ту неку енергију и мисли. Па кад преври из лонца, када се накупи неко позове. Договорите се да се видите.

И то је био дан и тренутак за то. Јавио се да долази мало касније од заказаног.

Сав узбуђен каже: добио је визу за Аустралију...

 

Коментари58
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

vlajko
Lepa prica! Prvi put da je neko dodirnuo temu emigracije sa one ljudske, emotivne strane. O tome se retko pise. Kao sto se retko pise i o ljudskim dramama onih koji odu i nikada ne mogu da se potpuno mentalno prilagode novoj sredini. Zive zivotom poso-kuca, druze se uglavnom s nasima s kojima prepricavaju jedne iste stvari 50 godina. Kolika ti je plata, koja kola vozis, kada ces ici dole, mozes li da mi dopremis kajmaka, ajvara, slatka i ostale zimnice, secam se ukusa bureka ujutru, nedostaju mi splavovi i pekara u Skadarliji za treznjenje posle splavova ... Zene im ne rade, stalno su nervozne i mrze sve oko sebe. Deca im govore srpski sa cudnim akcentima i padezima, mesaju cesto s drugim jezicima, skola im ide lose. A onda jednog dana sve pukne - razvedu se, izgube sve te kuce, kola, poslove ... i padnu na socijalu ili neki los posao, gde proklinju dan kada su otisli. Nisu svi emigranti uspesni i srecni! To su cisti stereotipi! Ima mnogo onih drugih, ali o njima se retko pise.
Mil
Srbija treba da upisuje i besplatno skoluje na univerzitetima onoliko koliko je drzavi potrebno, a ostali mogu da upisu sta zele, a kada plate skolovanje mogu i da idu gde zele. Sve normalne zemlje skoluju na budzetu koliko im po planovima treba, studirati moze svako van budzeta i kvota, ali iz vlastitog dzepa. Mnogi odlaze i pljuju, ali nisu pljuvali po parama koje su narodu uzeli za svoje skolovanje. Siromasna Srbija skoluje strucnjake za bogate zemlje umesto da skoluje koliko je drzavi potrebno i tako vrati ulozeno. Ovakvom politikom sve vise gubi skolujuci besplatno za bogate i razvijenije zemlje. Neka ide ko zeli, ali prvo vrati drzavi ulozeno ili sam plati skolovanje pa ide.
Dak Mrak
Na zalost, da se Srbija pita, ona ne bi ni dozvolila da ljudi studiraju i uce skole. U Srbiji znanje nije potrebno da bi se radili bitni poslovi, samo stranacka pripadnost i slepa poslusnost. Primitivnima se lakse vlada. Vas izraz pljuvanje je samo u stvari konstatovanje cinjenicnog stanja. A istina zaista boli. Sto se tice vracanja ulozenog, prvo treba razjasniti ko je ulagao u moje obrazovanje. To su moji roditelji. Svaki put kad bi platili porez, odbitkom od plate ili kupovinom u prodavnici, placali bi lopove u vladi, trutove u skolama, lencuge po bolnicama, prostitutke u diplomatiji, krkanluke nepismenih po kafanama, horde primitivnih u zeleznici, prekomernu cenu struje, bezobraznu cenu grejanja, rupe po putevima, imaginarne troskove atesta za automobile... Spisak je beskonacan, mogla bi enciklopedija da se napise. Znaci, skolovanje je placeno i preplaceno, i to nije platila Srbija. Patriotizam je droga kojom se neobrazovani dobrovoljno obavezuju da stite interese bogatih.
Marko
Komentar koji nema veze sa realnoscu i logikom. Najbolji studenti na fakultetima odlaze, u Srbiji ostaju samo oni koji ne znaju strani jezik.
Мики Контики
Да ли смо ми по стандарду једна од најмање развијених земаља у свету, наравно нисмо. Како смо онда у самом светском врху по напуштању земље? У питању је наш однос према животу, и према нацији. Ми смо веома практични, на начин да нас искључиво интересују лични интереси. Управо зато ми нестајемо као нација, али то нас у принципу не секира. Не склапају се бракови, не рађају се деца и са оваквим одласком из земље наша будућност као нације је трагична. Да не бих био погрешно схваћен, ја никига не прозивам, никоме. не саветујем ни да остане ни да иде. Само желим да кажем да смо ми, као нација, једни од нај већих саможиваца на свету.
Коко ШанеР
Светиславе, дипл дефектолози су вишак у Србији. Има их превише. Знало се то и кад се уписивало. Зашто се онда уписивало? Из хобија? Од хобија се не живи. Превише је дипл дефектолога изгледа и у Дубаију. Ни тамо се видим не ради у струци. Друго је по среди. Мало Дубаи, у стјуардесе, генијално, Србијо, не жали. Него Светиславе, мишљења сам да је у овом наводно лошем што те је снашло, имало и по прилично доброг за тебе. Гурај даље. Има девојака које воле Србију, желе да живе у њој и раде у њој, да се боре, истрају, остану и опстану. И сам си закључио и овде написао да тамо нема среће. Нема, нема Светиславе, ниси погрешио. Лепо си то закључио. Други је то свет Светиславе. То је сад већ брига твоје бивше веренице.
TanjaNinkovic
Dobro je što su sredstva komuniciranja (internet)javno dobro,tj.hoću da verujem da"spajaju ljude".Hoću da kažem da nema ovde podele na one koji su ostali i one koji su otišli,naprotiv...I oni koji su otišli i oni koji su ostali,uskračeni su za mogućnost neke ljubavi,...nekog prijateljstva,...nekog života.Jedna moja poznanica mi reče:"Bolje da je želim,nego da je žalim" misleci na cerku u Australiji.Druga mi šalje iz Italije fotku svoje kuhinje uz komentar"Bolje da puknete od smeha,nego od zavisti", te ću nastaviti u tom stilu:Bolje da se šalim,nego da se žalim!E..Da...Srbi su valjda jedini narod koji se veseli uz tužne pesme.Ovaj tekst treba objaviti i u izdanju za celu Srbiju(I SaudiArabiju), jer ne moraju svi da imaju internet.A nekako je lakše kad ynaš da nas ima tužnih i u Srbiji i u S.A.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.