Ђорђевић: Србија од Белорусије добија систем ПВО „бук”
Белорусија ће Србији поклонити ракетне системе противваздушне одбране (ПВО) типа „бук” и авионе „миг 29” с тим да ће Србија платити њихов ремонт и модернизацију, каже ексклузивно за „Политику” министар одбране Зоран Ђорђевић по повратку из Минска.
Реч је о два дивизиона система „бук” и осам „мигова 29” који би требало да Србији буду испоручени током наредне године чиме ће, уз руску донацију „мигова 29” по сличном принципу, домаћи систем ПВО, чија су окосница управо ракетни системи и ловачка авијација, бити знатно унапређен и модернизован.
Министар Ђорђевић наглашава да је до овог за Србију веома важног аранжмана дошло захваљујући договору премијера Александра Вучића и председника Белорусије Александра Лукашенка, постигнутог током посете делегације Владе Србије Минску.
– Није у питању фраза уобичајена за овакве посете, наши разговори са домаћинима у Белорусији били су више него пријатељски. То се осетило на сваком састанку, а и видело по билбордима и транспарентима добродошлице премијеру Вучићу. Председник Лукашенко је јасно рекао да Србе и Белорусе сматра братским народима – каже Ђорђевић.
Током разговора о ширењу економске сарадње Белорусије и Србије, председник Лукашенко је изразио жељу да размена између две земље за две године достигне пола милијарде долара годишње, дошло се до закључка да изузетан простор за развој сарадње постоји управо у овласти одбрамбене индустрије.
"Миг 29" војске Белорусије (Фото Министарство одбране Белорусије)
– Белорусија, још од совјетских времена, има изузетно развијену оптоелектронику и електронику. Не само да су сачували ове технологије, већ их и даље развијају. Њихови камиони и грађевинске машине би могли бити занимљиви за Војску Србије, могућа је сарадња са ФАП-ом. Такође, постоји велики простор за сарадњу када су у питању ремонти и модернизације разних система наоружања руског порекла. Са друге стране, они су заинтересовани за ракетна горива и још неке производе наше наменске индустрије. Такође, показана је иницијатива за оснивање заједничких српско-белоруских фирми из области одбрамбене индустрије ради заједничког наступа на трећим тржиштима, и то оним престижним као што су Русија и државе ЕУ – објашњава Ђорђевић.
Он наглашава да ће детаљи војне сарадње Србије и Белорусије бити договарани од маја, за када је предвиђено оснивање заједничког тела за сарадњу у области одбране, каква већ постоје када је у питању сарадња са другим државама. Управо због тога, министар одбране у овом тренутку није могао да се изјасни колико би Србију коштали ремонт и модернизација „букова” и „мигова 29”.
– Са Белорусијом ћемо разговарати и о набавци чувених система С-300, реч је о верзијама С-300 В и С-300 ПГ којима они располажу. Они јесу и биће тема наших разговора, али да ли ће бити у наоружању у ВС зависи од даљих детаљних анализа и договора – објашњава Ђорђевић.
Вршилац дужности помоћник министра одбране за материјалне ресурсе Ненад Милорадовић појашњава за „Политику” техничке детаље: планира се да Србији буду испоручени ракетни системи „бук М-1” који ће се у Белорусији генерално ремонтовати и модернизовати на ниво „бук МБ”. Ова модернизација подразумева замену и до 85 одсто електронике, условно речено могло би се говорити о сасвим новом системима у односу на основну верзију.
Овај самоходни ракетни систем има максимални коси домет (растојање од лансера до циља у тренутку погађања) чак 45 километара, док „куб” и „нева” којима располаже Војска Србије имају максимални домет 25 километара. Дакле, ВС би добила средство безмало дупло већег домета, да се не говори о савременој електроници и радарима и другим побољшаним карактеристикама.
– Велика ствар је што би са Белорусима могли да заједнички модернизујемо на сличан технолошки ниво и ракетне системе којима сада располажемо и тако на, по економским параметрима оптималан начин, створимо интегрисани, мобилни, и знатно способнији и жилавији ПВО систем и трупа и територије од садашњег, који ће моћи да користи и постојеће и новонабављене ракете – објашњава Милорадовић.
"Бук МБ" користи војска Азербејџана
Када је реч о „миговима 29”, каже он, у питању је верзија 9-13, дакле новија генерација од оних којима Србија располаже и на којима се такође пре испоруке планира генерални ремонт и модернизација. А данас имамо само четири авиона овог типа. Уз шест „мигова 29” које Србији донира Русија, и осам које ће поклонити Белорусија, Србија би у блиској будућности требало да има укупно 18 ремонтованих и модернизованих авиона овог типа, што је више него што их је имала СФРЈ.
На чланове наше делегације посебан утисак оставила је посета фирми „Беломо” која се својевремено бавила и производњом камера за совјетске шпијунске сателите, па су тако у изложбеном простору ове фирме изложени детаљни снимци америчких градова, укључујући и јасан снимак изградње кула близнакиња у Њујорку, срушених у терористичком нападу 11. септембра 2001. године.
Овај детаљ говори о изузетној традицији када је у питању оптика и оптоелектроника у Белорусији, а производе таквог квалитета и најсавременије генерације наменска индустрија ове земље прави масовно. И до сада је било прилике за сарадњу са Србијом, на заједничким развојним пројектима па је тако наш модернизовани тенк М-84 АБ-1 опремљен прототипом белоруске четвороканалне нишанске справе са системом за ласерско вођење ракета, којим сада Русија опрема своје тенкове најновије генерације.
„Мигови” из Русије стижу најкасније у априлу
Када је реч о руској донацији војне технике, министар одбране Зоран Ђорђевић очекује да ће шест „мигова 29” ускоро бити на аеродрому у Батајници.
– Сви уговори су потписани, очекујем да ће авиони у Ваздухопловном ремонтном заводу „Мома Станојловић” бити у марту, најкасније у априлу. Руски експерти ће код нас обавити њихов ремонт и модернизацију, уз подршку наших стручњака – каже Ђорђевић.
Када је реч о испоруци тенкова и извиђачких оклопних возила, они ће бити испоручени када руска страна одлучи. Ова донација је неспорна и за разлику од авиона неће бити потребан ремонт и модернизација ових средстава, наглашава министар одбране.
Подели ову вест










Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.