Жртве финансијског сајбер-криминала тешко поврате новац
Сваке године више хиљада интернет корисника постану жртве финансијског сајбер-криминала, при чему изгубе одређену суму новца.
Истраживање које је спровела компанија „Касперски лаб” указује на чињеницу да више од половине (52 одсто) интернет корисника, којима су сајбер-криминалци украли новац, не успе да поврати украдени износ.
Узимајући у обзир чињеницу да су финансијске претње у порасту и да су све софистицираније, као и да постоји велики број различитих претњи, губици од онлајн превара, крађа идентитета и хакерских упада сада износе и до неколико милијарди долара на годишњем нивоу.
Ови губици су вероватно и већи, будући да многи случајеви крађа не буду пријављени надлежним органима.
Губици од онлајн превара, крађа идентитета и хакерских упада на интернету износе и до неколико милијарди долара на годишњем нивоу
У просеку, интернет корисници изгубе 476 америчких долара по нападу, док је сваки десети испитаник изјавио да је изгубио више од 5.000 америчких долара, наведено је у саопштењу ове компаније.
Велика већина интернет корисника изјавила је да спроводи финансијске трансакције на интернету (81 одсто), док нешто мање од половине (44 одсто) чува финансијске податке на повезаним уређајима.
Будући да све већи број корисника управља својим финансијама преко интернета, такође и већи број криминалаца тражи прилику да брзо заради новац, због чега је веома битно да корисници имају инсталирано квалитетно безбедносно решење које ће заштитити њих и њихов новац.
Упркос томе, само 60 одсто интернет корисника обезбеђује своје уређаје.
Ставови које корисници гаје према онлајн безбедности могу бити последица веровања да ће им изгубљени новац аутоматски бити рефундиран. Скоро половина корисника (45 одсто) изјавила је да очекује да им банка без поговора рефундира новац који су украли сајбер-криминалци, али истраживање указује на чињеницу да више од половине корисника (52 одсто) није успело да поврати украдени новац.
„Сајбер-криминалци могу да спроводе злочине преко малвера, фишинг напада и других тактика. Корисници не би требало да живе у уверењу да ће сигурно повратити новац који им је украден. Најбољи начин да заштите своје финансије јесте да не постану жртва финансијског сајбер-криминала, а у томе им може помоћи специјализовано решење које штити њихов идентитет и осетљиве податке”, изјавио је Вјачеслав Закоржевски, директор тима за борбу против малвера у компанији „Касперски”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.