Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дуално образовање најважнија тема за Србију

Код нас се појавила филозофија дипломе и чекања да држава обезбеди посао, а изгубила филозофија рада, рекао је премијер Вучић на скупу у Привредној комори Србије
Државни секретар Дел Амброђо и премијер Александар Вучић (Фото Танјуг/Раде Прелић)

Уколико хоћемо да променимо своју земљу мораћемо да прихватимо дуално образовање. Знам да ће бити много отпора, али људи почињу да разумеју зашто је то најважнија тема за Србију. Ми ћемо да улажемо, мењамо, припремили смо први Нацрт закона о дуалном образовању које значи суштинску дубинску и стратешку промену Србије, нашег начина размишљања и наше будућности, рекао је премијер Александар Вучић.

Он је учествовао на скупу о дуалном образовању у Привредној комори Србије (ПКС), на којем је специјални гост био и Мауро дел Амброђо, државни секретар за образовање, истраживање и иновације Швајцарске. Дочекало га је више министара него неке председнике, како је рекао председник владе, што показује колико је ова тема битна за Србију.

Премијер је оценио да ће Србија у наредне три године имати раст од 3,5 до четири одсто, али и нагласио да то неће бити одрживо уколико не реформишемо образовање. Он је навео три проблема које ће настојати да отклони: недостајући законски оквир, незаинтересованост домаћих привредних субјеката и неприлагођеност људи, али и тржишта.

„Код нас се појавила филозофија дипломе и чекања да држава обезбеди посао, а изгубила филозофија рада”, рекао је премијер и додао да су у овом тренутку кључни носиоци развоја новог начина мишљења стране компаније. Вучић је као пример навео Техничку школу у Пећинцима чијим ђацима је посао унапред обезбеђен захваљујући „Бошу”. Изразио је наду да ће после овог скупа у ПКС-у председници општина пренети на локалу да и најмање компаније морају да улажу у развој и буду отворене за дуално образовање.

Понављајући да је стратешки циљ Србије Европска унија, Вучић је упозорио да се мора одлучити каквом типу европских земаља желимо да припадамо – да ли онима које само моле за новац и фондове, или државама које проналазе излаз из сваке кризе у раду, учењу, иновацијама и технолошком развоју.

На питање „Политике” како намерава да мотивише велике фирме да се укључе у дуално образовање и да ли постоји неки „швајцарски рецепт”, он је одговорио да у Србији нису проблем само велике компаније, већ и да добар део малих приватних фирми не гледа 10 година унапред, већ да праве план само за наредни месец.


Дел Амброђо, Александар Вучић и министар просвете Младен Шарчевић (Фото Танјуг/Раде Прелић)

– У Швајцарској се деца са 14, 15 година одлучују за занате, истовремено уче и раде, директно сарађују школе са привредом и ако желе да напредују после тога, могу да заврше факултет. Просечно време када код нас млади почињу да раде је 30 година и тиме губи и наша привреда и земља у целини. Не могу наша деца да глуваре у 25 години и када их питаш шта радиш – да одговарају „чекам комбинацију”. У Швајцарској млади имају другачије радне навике, петком и суботом излазе у град, а не сваки дан. Осамостаљују се са 19 година, а код нас остају код родитеља до 40. године и чекају да им држава нађе посао. Морамо да променимо тај начин размишљања, али и да људи у образовном систему разумеју зашто нам је то потребно – истакао је премијер Вучић.

По његовим речима, ако у томе будемо успели придружићемо се најразвијенијим земљама у Европи и успети да прескочимо поједине земље на југу ЕУ.  Изнео је податак да Швајцарска годишње улаже 20 милијарди евра само у истраживања и развој у иностранству, плус 14 милијарди „код куће”, што је на нивоу укупног БДП-а Србије.

– Ми желимо да охрабримо српске привреднике да учествују у дуалном образовању. Јесте цена коју плаћају у првој години  нешто виша, али зато касније добију обученог, младог радника, спремног и способног да пружи најбоље резултате. Нама не требају само дипломе, већ знање, марљивост и посвећеност. Ево ја имам диплому, имао сам најбоље оцене и кога то брига. Хајде да видимо да ли ти нешто знаш, да ли си способан, марљив, посвећен – рекао је председник владе и захвалио швајцарским компанијама на помоћи.

Он је рекао да ће се пре свега радити обуке, али да ће бити и минималних субвенција.

Државни секретар Швајцарске Дел Амброђо, који је на тој функцији пуну деценију, представницима школа, локалних самоуправа и компанија представио је систем дуалног образовања у својој земљи и у свету. Он је указао да је у Европи, када је реч о незапослености младих, видљиво да је тај проценат најмањи код држава које имају дуално образовање (Швајцарска, Аустрија, Немачка, Данска). У Швајцарској се 67 одсто младих опредељује за дуално образовање.

Упитан да ли ће дуално образовање ускоро заживети у Србији, он је одговорио да не може тако брзо да процени ситуацију, јер је тек два дана у Београду, али да је оптимиста, иако ће тај процес сигурно трајати мало дуже. Он је подсетио да је захваљујући подршци Швајцарске користи имало око 40.000 младих на југу и југоистоку Србије, као и мала и средња предузећа у тим регионима.

Министар просвете Младен Шарчевић је рекао да би Закон о дуалном образовању ускоро требало да се нађе на јавној расправи и додао да је план уписа за ову годину први пут припремљен у договору са ПКС и локалним самоуправама и да ће бити битно другачији него раније. Он је најавио да ће се реорганизовати мрежа школа, што је подржао и премијер.

Председник ПКС-а Марко Чадеж рекао је да дуално образовање из експерименталне фазе полако улази у редовни систем образовања, који би требало да заживи од нове школске године.

У току вечери Мауро дел Амброђо је посетио и Ректорат Универзитета у Београду и одржао кратку презентацију о науци у Швајцарској, са посебним освртом на начин финансирања универзитета. 

Коментари68
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prekobarac
Imacemo umseto nepismenih sljakarosa polupismene sljakarose. Nas vodja uvek krietivno stvara nove teme za discusiju a mi neznamo da li da placemo ili da se smejemo! Trebalo bi da upitamo naseg pametnog vodju da li je cuo za robotiku i automatizaciju industriskih postrojenja. Polupismeni sljakarosi po svajcarskom sistemu ubrzo ce da postanu financiski ugrozena vrsta bica.
Боривоје Банковић
Дуално образовање, јашта. Онолике фабрике по Србији вапе за стручним радницима упућеним у најновије технологије. Рецимо у "Јури" не могу да нађу кадрове који довољно брзо мењају пелене. Дуално образовање је нормална ствар у индустријској земљи Швајцарској. Код нас има смисла колико и изградња подморничке базе у Чачку. Још једна празна прича која треба да створи привид да ова власт (као и све пре ње) нешто ради.
Ph.D.
BEWARE, sto be se to ovde reklo, ili po naski; - OPREZ/PAZNJA! O kakvom 'dualnom' obrazovanju se planira, kako po duzini tako i tehnoloski? Ma koliko da su programi iz SUP-a u svoje vreme (SFRJ) zadovoljavali potrebe privrede i mnogima bili 'odskocna daska' za dalje skolovanje, danas u vrtoglavnom usponu tehnologije u svim sferama ljudskog zivota nastavni programi iz tehnologije 'sekaca i kolopaca' vise - ne piju vodu! Zasto je to tako pravi razlozi su visestruki, prvenstveno u cestim tehnoloskim inovacijama, dopunama i izmenama koje iziskuju uskladjivanje nastavnog programa sa vremenom i sredinom u kojoj se zivi. Dok se nekada 'ucili' zanati po tri godine iz industrijskog smera (bravari ,metalostrugari, zavarivaci, etc.) , usluzna delatnost (ugostiteljska, trgovinska, etc.) danas je NE zamislivo uloziti to vreme u nesto sto je u stalnom tehnoloskom usponu i promeni poput PLC, CNC, Cad/CAM, MS/Digital, etc. Sve to iziskuje velike pare, i promene nekih od – drustvene vrednosti!
Цоле
Лако је Швајцарцима кад имају индустрију па онда свршени студенти имају даље где да се образују. А где да их ми шаљемо да се образују: у општине, у политичке странке, у комуналне инспекторе, у утериваче дугова, у управнике зграда, итд.
posmatrač
Даде ми један коментатор идеју: Промптна реализација таргетиране дуалне едукације је опортуна и продуковаће финални бенефит.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.