Забрана запошљавања погубна по балет
Удружење балетских уметника Србије упутило је писмо у коме скреће пажњу на проблеме с којима се суочавају балетски ансамбли у земљи и апел надлежним министарствима да се изнађу адекватна решења.
УБУС наглашава да су актуелна забрана запошљавања у јавном сектору и правне регулативе одласка у пензију погубне за балетске ансамбле у нашој земљи.
У писму се наводи да је у позориштима која запошљавају играче (Народно позориште у Београду, Српско народно позориште и Позориште на Теразијама), чији ансамбли у збиру не прелазе бројку од 200
људи, ситуација јако неповољна и прети да дође до колапса. „Удружење балетских уметника Србије апелује на надлежне институције да се коначно изнађу адекватна решења, која су, с обзиром на мали број људи којих се тичу, могућа без икаквих последица за државни систем, а за ову професију неопходна и од изузетне важности, како бисмо очували балетску уметност у Србији. Молимо Владу Републике Србије, Министарство финансија и Министарство рада да помогну Министарству културе и установама културе да се проблеми балетске професије реше”, стоји у писму.
Представници УБУС-а појашњавају да су неадекватна законска решења за одлазак играча у пензију акумулирала проблеме које је забрана запошљавања у јавном сектору додатно продубила. „Безмало читаву деценију уназад позоришта не запошљавају, већ хонорарно ангажују младе балетске уметнике како би уопште могла да изводе репертоар и дела попут 'Лабудовог језера', 'Успаване лепотице', 'Жизеле' и сл. Паралелно с тим систематизације радних места у установама културе услед рационализације јавног сектора урађене су крајње неповољно и нанеле су додатну, велику штету секторима балета, а самим тим и играчима”, наведено је у писму УБУС-а.
Удружење такође скреће пажњу да уговори хонорарно ангажованих балетских уметника нису у складу са законом, да су им ускраћена права која произилазе из Закона о раду, не признаје им се бенефицирани радни стаж, који је обезбеђен за ову професију и имају дисконтинуитет у здравственом и пензионом осигурању услед тога што им се у току летњих месеци, мимо позоришне сезоне, уговори прекидају. „Овакав деценијски третман крајње нехумано онемогућава између осталог одлазак на трудничко боловање, ускраћује им лечења неопходна услед честих повреда, које су саставни део ове професије, а примања им нису једнака као стално запосленим колегама”, истиче се у писму.
Таквим даљим поступањем у УБУС-у сматрају да ће се створити још већи проблеми, јер ће се генерације уметника, након деценију и по проведену у позоришту, наћи на улици и у потрази за новом професијом у средњим годинама или ће, ако и дочекају да заснују стални радни однос у позоришту, они бити препрека да нове генерације дођу, јер неће моћи да испуне услове за одлазак у пензију, као последица тренутног стања. То доводи, како је наведено, и до тога да генерације младих и перспективних уметника након школовања напуштају земљу свесни да овде неће дочекати своје прилике.
УБУС упозорава да оваква ситуација није одржива и да ће довести до спонтаног гашења и нестанка балетске уметности у Србији – преноси Танјуг.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.