Моба за панорамску гондолу
Златибор – Златиборци су јуче масовном радном акцијом, мобом на ливадама код скијалишта Обудојевица у центру Златибора, почели да граде панорамску гондолу, највеће улагање општине Чајетина, вредно око 13 милиона евра. По леденом дану, мало крамповима и лопатама, мало плугом који је вукла воловска запрега, стотине волонтера копало је прве метре лежишта за стубове будуће гондоле, најдуже једножичне на свету. Жицом дугом девет километара, с 55 кабина, ова атракција ће повезати туристички центар планине с највишим врхом Торником.
Ова зимска моба, којој су се, уз Златиборце, одазвали и Ужичани, Чачани, Книћани и други, организована је и као одговор чајетинског руководства на дуго чекање да државне институције одобре издавање грађевинске дозволе за изградњу гондоле. А само дан пре ове акције, Министарство грађевинарства објавило је да, по захтеву општине Чајетина, издаје дозволу за прву неспорну фазу – на делу код врха Торник – градње „Голд гондоле Златибор”. Но, то није променило планове Златибораца, који су у радове кренули из ливада Обудојевице.
Атмосфера је била акцијашка: многи с крамповима у рукама и белим мајицама с натписом „Златиборска моба 2017” навученим преко џемпера, златиборске рабаџије с неколико пари волова, десетине багера и тешких камиона поређани на пропланцима усред скијалишта. Окупљени су носили заставе Србије и општине Чајетина, пароле на којима је писало „Наслеђено изградимо и проследимо”, „Данас гондола, сутра аеродром”... Копало се на више места, свирали су трубачи и певала песма из вика, свештеници су се помолили Богу за срећан почетак радова. А акција је, како окупљени рекоше, у најбољој традицији наших предака, који су мобама и заједничким радом стварали заједничко добро.
Присутнима се обратио Милан Стаматовић, председник општине Чајетина. Рекавши да је народ добровољно дошао на радну акцију са жељом да се сачува државна имовина, приказао је документацију коју је општина прибавила да би јој се одобрили радови на гондоли.
– Нама се спочитава да ми немамо документацију, а све што треба општина Чајетина је као инвеститор урадила. Гондола је предвиђена мастер планом из 2007. године, стратегијом одрживог развоја општине Чајетина од 2010. до 2020. године, просторним планом из 2010, прелиминарни грађевински пројекат и јавна набавка за изградњу гондоле урађени су 2012, План генералне регулације Чајетине 2013. године, План детаљне регулације „Голд гондоле” 2014, а у 2016. решење о утврђивању јавног интереса гондоле, идејно решење „Голд гондоле”, локацијски услови, извештај ревизионе комисије. Ту је и поседовни лист, где јасно пише да је власник овог земљишта, на коме ми хоћемо да градимо гондолу, држава Србија. Зашто после десетогодишњих напора општине Чајетина да се ово земљиште пренесе на државу Србију, државне институције не поштују Уставни суд, који је јасно рекао да предмет приватизације друштвеног капитала или државних предузећа није земља – рекао је Стаматовић, који се потом и сам прихватио крампа.
На новинарско питање да ли ће после ове мобе градња гондоле бити настављена, јер је Министарство дало дозволу само за једну фазу, Стаматовић је одговорио:
– Мислим да ћемо наставити изградњу гондоле без икаквих сметњи. Имамо озбиљне планове око измештања инсталација, на почетној станици и стубовима, као и за бетонирање темеља ако временске прилике буду дозволиле. Информација из Министарства да смо добили грађевинску дозволу за пету фазу која се налази на врху Торника за сада нам ништа не значи, јер радови ту не могу да се изведу у овим зимским условима. А овај пројекат не може да се ради фазно, није то „Београд на води” па да се уради једна плоча и даље да чекате. Ово је све повезано, ако немате један стуб све пада у воду, зато је потребна дозвола за целу трасу.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.