Нема наставка преговора за „Галенику”
„Не можемо да преузмемо више од 30 милиона евра дуга. Ово је наша последња понуда”. У ове две реченице садржана је суштина петомесечних преговора са стратешким партнером за „Галенику”. У њима се, истовремено, налази и одговор на питање зашто представници комерцијалних банака са британско-руским конзорцијумом „Фронтиер фарма – Петроваркс” нису нашли заједнички језик.
Само дан пре него што је Комисија за стратешко партнерство у „Галеници” објавила да су преговори пропали, представници пет комерцијалних банака (Уникредит, АИК, Сосијете женерал, Комерцијалне и Ерсте банке), који су седели са друге стране преговарачког стола, нису једногласно прихватили понуду која је стајала на столу. Иначе, укупан дуг „Галенике” према комерцијалним банкама, који није покривен гаранцијом државе, износи 70 милиона евра. То значи да је британско-руски конзорцијум био спреман да преузме мање од половине тог износа, што банке нису хтеле једногласно да прихвате. Јер, нису сви по истим условима и са истим роком дали кредите „Галеници“.
Укупни дугови ове компаније, иначе, износе 230 милиона динара, али је највећи део (око 160 милиона) покривен државним гаранцијама, или се односи на неизмирене рачуне „Галенике” према држави. Преговори су се водили око 70 милиона евра, а „ Фронтиер фарма – Петроваркс” пристајао је да преузме највише 30 милиона.
Велеобрт у овој причи настао је тек када су преговори 8. фебруара проглашени неуспешним. Тек тада се први пут јавно саопштењем огласио британско-руски конзорцијум у коме су истакли да су близу договора за „Галенику”.
– Скорашњи развој догађаја у вези са могућим поништавањем процеса приватизације „Галенике” неочекиван је и разочаравајући. Уложили смо много времена, новца и труда током последњих девет месеци да бисмо дошли до ове позне фазе у трансакцији и веома смо близу постизања споразума и са државом и са банкама – навели су у саопштењу.
Међутим, што се државе тиче, прича са британско-руским конзорцијумом завршена је 8. фебруара. Тог датума истекао је законски рок да се потенцијални стратешки партнер договори са представницима банака. Незванично може да се чује да су представници овог конзорцијума очекивали још један (други) продужетак рокова.
Како сазнајемо, министар привреде Горан Кнежевић састао се са представницима банака и препоручио им да продуже уговор о мировању дуга који није покривен гаранцијом за наредни период. Како наводе из Министарства привреде, „постоји интересовање за другим моделима приватизације”.
Оно што, такође може да се чује је да стечај не долази у обзир.
Представници несуђеног стратешког партнера за „Галенику” истичу да имају амбициозан план којим би се ова компанија трансформисала у водећег произвођача фармацеутских производа у региону.
– У првој фази, планирамо да уложимо до 30 милиона евра у побољшање квалитета, технолошку модернизацију и развој нових производа, чиме би се омогућило да „Галеника” обезбеди производе високог квалитета, по прихватљивим ценама, за српско тржиште. Имамо јаке везе са глобалним фармацеутским компанијама, што намеравамо максимално да искористимо како бисмо проширили асортиман производа „Галенике” и подмирили потребу за лековима који недостају. Такође смо у веома добром положају да подржимо „Галенику” у томе да постане водећи извозник на неколико већих развијених тржишта, као и тржишта у настајању – наводе из британско-руског конзорцијума и додају да се унапред радују наставку наших продуктивних разговора са Републиком Србијом.
Наставка приче са „Фронтиер фарма – Петроварксом”, међутим, неће бити. Држава је овим ставила тачку на преговоре који су трајали више од пет месеци.
На јавном позиву за избор стратешког партнера који је Влада Србије расписала 1. априла било је предвиђено да потенцијални инвеститор докапитализацијом, односно новчаним улогом, стекне 25 одсто акција у компанији. Тај износ не може бити мањи од седам милиона евра. То значи да ће, уколико британско-руски конзорцијум купи четвртину фирме, управљати целом „Галеником”.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.