Вашингтонске празничне поруке
Ових дана су и на београдску и на приштинску адресу стигле поруке из Вашингтона. Председнику Томиславу Николићу амерички председник Доналд Трамп је захвалио на честиткама за инаугурацију, истичући да испред наше две земље стоје изазови који могу да буду превазиђени путем партнерства и заједништва. Располажемо, пише Трамп, изванредним могућностима за унапређење заједништва, циљева, промовисање глобалне стабилности и постизање мира и просперитета. Један такав циљ који ми и даље подржавамо као најсигурнији пут ка стабилној и просперитетној будућности Србије јесте њено придруживање Европској унији.
Истицањем значаја ЕУ за Србију Трамп је исправио свог државног секретара Рекса Тилерсона, који у раније послатој честитки за Дан државности није охрабрио Србију, како је то приметио АФП, на европском путу, што је било уобичајено да чине.
Драгомир Анђелковић: Од америчког председника не треба да чекамо да уради нешто за Србе, довољно је да не ради против Срба, директно
Мада је део јавности, веома наклоњен новом америчком председнику, Трампову честитку Хашиму Тачију поводом деветогодишњице једнострано проглашене косовске независности доживео као „шамар Србији”, ипак је исувише рано за коначне судове – позитивне или негативне. Не само због тога што Трамп још није до краја поставио све своје спољнополитичке стубове, већ и зато што се сматра да нови амерички председник једноставно неће поништавати потезе својих претходника, већ ће се, сходно свом геслу „Прво Америка”, превасходно бавити својим пословима.
У честитки упућеној Приштини из Вашингтона, чији је садржај објављен на Тачијевом сајту, наводи се да се партнерство између САД и Косова ослања на заједничке вредности и интересе. Будућност сувереног, мултиетничког и демократског Косова заснована је, како је речено, на стабилном региону Балкана, просперитетном и у потпуности интегрисаном у међународну заједницу. Такође се преноси очекивање „широке и дубоке сарадње, усредсређене на подршку повећању демократског и привредног развоја, јачању владавине права на Косову, решавању спорова са суседима, као и борби против насилног екстремизма и страних бораца терориста”.
Нема сумње да су ови наводи из телеграма пали Приштини као мелем на рану јер је, подсетимо, након Трампове победе „Форин полиси” прогнозирао да прва жртва нове америчке политике највероватније неће бити ни балтичке земље ни Украјина већ самопрокламована држава Косово.
Медији су објављивали и да Албанци с Косова и њихови ментори из Тиране нису штедели новац за кампању Трамповог противкандидата Хилари Клинтон, па су неки посматрачи из тога закључивали да Албанци од Трампа не могу да очекују подршку за своју квазидржаву.
Да ли је то тако?
Саша Адамовић: Ако дође до побољшања односа САД и Русије можемо очекивати тако нешто и код нас на Балкану
Саша Адамовић, из Центра за конзервативне студије, сматра да Трампова честитка Косову „не гаси српске наде”, те да је још исувише рано да дође до суштинске промене политике САД према Балкану. Уосталом, како каже, видели смо и да није лако преко ноћи променити политику САД према Русији.
„Мало је времена прошло откако је Трамп преузео председавање Америком. Он још није формирао свој спољнополитички тим”, истиче наш саговорник, подсећајући да је наслеђени спољнополитички апарат у суштини апарат који функционише последњих 24 године, те да је тешко преко ноћи променити било шта. Због тога се многе ствари сада дешавају по некој врсти аутоматизма”, оцењује он.
На питање када би могло да дође до промене америчке политике на нашем простору, он каже да ће „неке ствари прво морати да се промене на глобалном нивоу у односима између великих држава да бисмо ту промену ми на Балкану могли да осетимо. Оно што охрабрује јесте Трампово обећање да на спољном плану више неће другим државама наметати своје вредности.
Овај историчар сматра и да ће се однос Америке и Русије преламати на однос САД према Балкану. „Ако ту дође до побољшања односа, можемо очекивати тако нешто и код нас на Балкану”, подвлачи он.
С друге стране, Драгомир Анђелковић, политички аналитичар, истиче да Америка неће, као што је и раније говорио, променити однос према Косову и према атлантској политици формално.
„Неће Америка поништити своје признање Косова. Ако то не поништава, онда је нормално да честита независност Приштини. Али, Америка неће више стајати иза аспирација Приштине на начин како је то раније радила. Много ће, значи, бити већи простор за наше деловање јер ће се она према том питању понашати релативно непристрасно и неће бити фактор који свим силама ради на реализацији албанских претензија”, каже Анђелковић.
Он, иначе, мисли да се намерно, у једном делу медија који је заправо све време био против Трампа и подржавао западну политику према Србима у претходном периоду, ствара фама „као ето Трамп вас је изневерио и ништа неће урадити за Србе”.
А ми од њега, како каже, ни не треба да чекамо да уради нешто за Србе. „Довољно је да не ради против Срба, директно”, наглашава Анђелковић.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.