Нико као Ивана Шпановић
Четири златне медаље, сребрна и четири бронзане учинак су наших најбољих атлетичара на Првенству Балкана у дворани, последњем тесту пред Европско првенство у дворани које ће се одржати наредног викенда (3-5. март) у „Комбанк арени”.
У конкуренцији 16 земаља, од Словеније до Јерменије, Грузије и Израела, који су учлањени у Асоцијацију балканских атлетских федерација (АБАФ) успешнија је била само Грчка, с једнаким бројем златних и бронзаних медаља, али и три сребра више. Међутим, исход дуела Србија – Грчка био би сасвим другачији да је наша селекција наступила у комплетном саставу.
– Очекивао сам још пет медаља и то није било нереално. Асмир Колашинац, далеко најбољи у овој конкуренцији, није наступио, као ни Лазар Анић који је требало да брани титулу првака освојену прошле године. Страхиња Јованчевић је скакао са залетом од само 12 корака, Милош Раовић је само стартовао, а онда одустао... Да не говорим о Милану Ристићу, који је одустао и од наступа на Европском првенству због повреде – каже селектор репрезентације Србије Слободан Поповић.
Серија повреда забринула је селектора, јер је Европски шампионат веома близу, али ситуација није лоша, сем када су у питању наш рекордер у трчању преко високих препона Ристић и Биљана Цвијановић (3.000 м)
– Сви су јуче били на прегледу код доктора Ђуровића и сигурно ће наступити на Европском првенству. Колашинац има мали проблем с припојем задње ложе, чак је изашао на бацалиште и у последњи час је одлучио да се не такмичи, да не би у жару такмичења погоршао повреду. Слично је и са Анићем. Он има мали набој пете, још пре неколико дана почео је с терапијама и биће спреман за Европско првенство. То важи и за Јованчевића с тим што не знамо колико је у протекле три недеље док је ишао на терапије назадовао. Имао је ограничен тренинг, прилагођен повреди задње ложе... Стартоваће у квалификацијама и тада ћемо видети колико га је коштала повреда – објаснио је јуче селектор Поповић.
У мушкој конкуренцији то су Милош Раовић (400 м), Горан Нава (1.500 м), Душан Макевић (3.000 м), Лазар Анић и Страхиња Јованчевић (даљ), Асмир Колашинац (кугла) и Михаил Дудаш (седмобој).
Женски део репрезентације чине Милана Тирнанић (60 м), Тамара Салашки (400 м), Амела Терзић (1.500 м), Милица Емини (60 м препоне) и Ивана Шпановић (даљ).
Одустајање Милоша Раовића у трци на 400 метара изненадило је и селектора и Раовићевог тренера Салашког.
– Стартовао је из блока, одрадио убрзање и стао. Када је пролазио поред нас добацио нам је: Нешто није у реду, боли ме припој... Вероватно је у кривини под нагибом нешто осетио и уплашио се озбиљне повреде, али до петка и Европског првенства биће спреман – сматра селектор.
Наш рекордер у вишебојима Михаил Дудаш трчао је на Првенству Балкана на 60 м и био на нивоу најбољег овогодишњег резултата, а трчао је с мноштвом фластера на листу леве ноге. То није изненадило селектора наше репрезентације:
– Вишебојци су спортисти посебног кова. Нема ни једног којег нешто не боли, али они за разлику од осталих атлетичара могу да трпе бол. Сигуран сам да ће Дудаш дати све од себе на Европском првенству, јер ће конкуренција бити изузетно јака и јер ће му за медаљу бити потребан нови лични и државни рекорд у седмобоју...
Дванаесторо наших атлетичара испунило је норме за учешће на највећем атлетском шампионату у Београду још од Европског првенства на отвореном 1962. Ристић и Цвијановићева су изгубљени због повреде, али на првенству Балкана наша репрезентација појачала се с две младе такмичарке и број од 12 учесника је сачуван.
– Искористио сам право да за Европско првенство у дисциплинама у којима немамо ниједну норму, пријавим Милицу Емини на 60 метара препоне и Милану Тирнанић на 60 метара. Еминијева је на „балканијади” још једном поправила јуниорски државни рекорд, освојила бронзу и у интерном дуелу надмашила Ивану Петковић. Слично је и кад су у питању Тирнанићева и Зорана Барјактаровић. За обе постоји добра аргументација, али може да наступи само једна и пријавио сам Тирнинићеву која је била бржа на Првенству Балкана – објаснио је Слободан Поповић.
„Позивницу” је заслужио и 18-годишњи Елзан Бибић, који је одбранио титулу сениорског првака Балкана, али није могао да је добије јер Душан Макевић већ има норму.
– Мање од две секунде делиле су Бибића од норме и заиста је штета што није остварио. Макевић који је дошао из Америке још се није аклиматизовао, помагао је Бибићу да дође до норме, а изгубљена је када је Јунузовић из БиХ преузео вођство од Макевића. Наши атлетичари су мислили да ће Јунузовић да убрза, али он је успорио ритам и тих круг и по коштали су Бибића норме – објаснио је Поповић.
На крају о најбољима на Првенству Балкана...
– Не знам да ли је уопште потребно да кажем нешто о Ивани Шпановић и њених 6,96 метара. Она је толико доминантна у овој конкуренцији, уосталом као и у европској. На „балканијади” је скочила само три пута и два пута поправила најбољи светски резултат. На Европском првенству имаће шест скокова... Тамара Салашки је уз много среће дошла до победе на 400 м и подсетила ме на моју трку на Светском првенству 1987. када сам се у квалификацијама нашао затворен у унутрашњој стази. И њој се као и мени изненада отворио простор и она је као и ја то искористила. Сигуран сам да ће и она из те трке извући поуке за Европски шампионат. Амела Терзић је лако победила на 1.500 метара, деловала је свеже и сигурно може брже, што је јако важно за неупоредиво јачу конкуренцију на Европском првенству – закључио је селектор.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.