Само мобилни телефон може у авион за Aмерику
Путници који из десет блискоисточних земаља лете пут Сједињених Америчких Држава и Велике Британије, и назад, неће моћи да прекраћују време у авиону коришћењем таблета, лаптоп рачунара, електронских читача књига или камера. На овај потез власти двеју земаља одлучиле су се из страха од тероризма. Како преносе светски медији, обавештајне службе располажу подацима да припадници терористичке Исламске државе планирају да у батерију лаптопа сместе експлозив.
Забрана употребе уређаја већих од мобилних телефона важи за путнике из Египта, Јордана, Саудијске Арабије и Турске, док се на оне из Кувајта, Марока, Катара и Уједињених Арапских Емирата односи само уколико лете ка САД, а за оне из Либана и Туниса уколико путују у Велику Британију. Одлуком је погођено више од 15 неамеричких авио-компанија (британске и арапске), међу којима и „Етихад”. Путници из Србије, ипак, могу да остану мирни јер забрана не важи за прекоокеанске летове ове компаније из Београда.
Мера ће погодити путнике на око 50 летова дневно са Блиског истока, из Турске и северне Африке
Према писању медија, обавештајни подаци указују на то да ће комерцијални летови и даље бити мета терористичких група које ће покушавати да сакрију експлозив и у различите уређаје широке потрошње.
САД и Великој Британији могла би да се придружи и Канада, чији је министар саобраћаја изјавио да влада разматра увођење сличне забране.
И док званичници земаља на које се одлука односи негодују, тумачећи је као још један антимуслимански потез администрације Доналда Трампа, путници се жале да ће их то спречити да раде или да се забаве током дугачких летова. С друге стране, поједина стручна мишљења указују на бесмисленост забране јер, како наводе, уколико постоји опасност да се експлозив нађе у лаптопу унетом у кабину, та иста претња постоји и уколико је уређај смештен међу пртљаг, будући да се њиме може управљати и на даљину. Осим тога, многи телефони, који нису забрањени, имају исте могућности као и недозвољени уређаји. Такође, строго технички посматрано, ништа се није променило за последњих неколико година што би ову потенцијалну претњу данас учинило озбиљнијом него пре увођења најновије забране. Овај приступ, у којем се поједине земље издвајају, оцењује за „Гардијан” један професор са Универзитета Беркли, игнорише чињеницу да терористи имају ћелије широм света.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.