Панчево добило тим за бригу о напуштеним животињама
Панчево – Проблем напуштених, болесних и по околину опасних паса, који се у чопорима крећу улицама Панчева годинама је тема расправе градских представника, заштитника животиња и незадовољних грађана, а листа случајева напада паса, али и нечовечног поступања са животињама, одбачених од својих власника, све је дужа. Коначно, ових дана Панчево је одлуком Већа образовало стручни тим за решавање свих ових нагомиланих питања и проблема напуштених животиња на територији града.
Заступница Друштва за заштиту животиња и природе „Еколибријум“ из Панчева, Зора Коларски изјавила је да оцена суда радује Панчевце који у својим домовима држе више животиња, а испуњавају услове, јер се тиме омогућава да наставе са чувањем својих љубимаца. “Видећемо како ће прецизније бити дефинисани услови држања, а све за добробит животиња, које је нам је свима циљ”, каже Коларски.
Ова одлука власти долази у тренутку када се готово свакодневно догађају случајеви премлаћивања, злостављања, па и убијања недужних животиња, некада кућних љубимаца. После „запаженог” случаја премлаћивања керуше и њених младих, када је једна од животиња због тешких повреда морала бити успавана, починилац је идентификован и процесуиран, што се ретко дешава, а последњи у низу немилих инцидената је тровање неколико паса на периферији града.
Овога пута тровач је, да би обавио „сигуран посао”, посегнуо за изузетно опасним отровом „креозаном”, чија употреба је забрањена у Србији и свим државама Европске уније. О томе колико је јак сведочи податак да је довољно да га животиња само удахне да би се отровала. Но, у овом случају, не само да су страдали пси, чије лешеве су уклонили радници панчевачке „Зоохигијене”, већ је озбиљне здравствене проблеме имала и особа која је покушала да помогне, јер је отров убачен у двориште стамбеног објекта.
И у овом, али и у свим другим сличним ситуацијама овдашња друштва за заштиту животиња подносе кривичне пријаве, углавном против Н. Н. лица, а истрага остаје без имена, судског епилога, па и казне за починиоце за злостављање, траумирање, премлаћивање и убијање недужних четвороножаца.
Други проблем Панчева јесу чопори паса луталица, напади на пролазнике, чак и животиња које имају власнике. Активисти на заштити животиња својевремено су критиковали, па и протестовали против одлуке о ограничавању броја паса и мачака и новчаном кажњавању оних који имају више љубимаца, а спорна су им била и инспекцијска решења о уклањању вишка животиња, јер се тако, тврде, тај вишак појави на улици. Тада је уследио закључак којим је омогућено грађанима да, уз поштовање свих услова, на својим имањима и у становима држе више паса и мачака и наставе њихово збрињавање. Међутим, када прописаних услова нема, а честе су биле притужбе станара из зграда, остало се при ставу – не могу се држати ни пас ни мачка.
Друга фаза ове градске одлуке подразумевала је и кажњавање власника који шетају псе без чипа и повоца, а реаговано је и на појаву проблема накнада за уједе паса и мачака, које су исплаћиване у вишемилионским износима, формирањем посебне комисије, што је резултирало знатно смањеним износом који се исплаћује и бројем пријава.
Посао новоформираног градског стручног тима биће да усмерава спровођење програма контроле и смањења популације напуштених животиња и да предложи измене одлуке о држању домаћих животиња. Тим у ком су Весна Арсеновић, заменица председника Скупштине града, ветеринар др Гордана Блитва Робертсон, шеф службе градске „Зоохигијене” Аница Косара, Иван Курајов из Друштва пријатеља животиња „Љубимци” и главни комунални инспектор Бобан Ђурђев предлагаће како унапредити начина рада, као и едукацију становништва ради бољег поступања са животињама.
Сваке године у градској каси планирају се средства за рад „Зоохигијене”, прошле године и за проширење прихватилишта, али и „прети” појачаним контролама комуналне инспекције и кажњавањем несавесних власника паса, како би се коначно увео ред у држање и збрињавање љубимаца у Панчеву.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.