Пут ка Токију започео жетвом европских медаља
Тек пошто се слегла звездана прашина подигнута у нашим медијима због великог успеха наших стрелаца на Европском првенству у гађању из ваздушног оружја у Марибору, Стрељачки савез Србије организовао је њихов сусрет с новинарима и прослављање великог успеха.
– Никада до сада наши стрелци нису освојили 10 медаља на европском првенству (и две ревијалне) и то ће и за нас у Извршном одбору бити подстрек да им обезбедимо још боље услове да се припреме за Олимпијске игре 2020. године. Велику захвалност дугујемо Министарству омладине и спорта, Олимпијском комитету и Спортском савезу и, будући да Стрељачки савез Србије још нема сопствени приход ни генералног спонзора, надамо се да ће нека од друштвено одговорних компанија препознати ове успехе и да ћемо ускоро добити генералног спонзора – рекао је нови председник ССС Ненад Путник честитајући стрелцима на изузетном успеху.
О том успеху најбоље говоре бројке – 4 златне, 5 сребрних и 1 бронзана медаља, односно 7 сениорских и три јуниорске уз две ревијалне (злато и сребро) у екипним финалима по новим правилима, која ће важити већ на наредном шампионату Старог континента. Наши јунаци овог европског првенства били су Зорана Аруновић и Дамир Микец. Аруновићева је поставила светски рекорд финала ваздушним пиштољем (246,9) и освојила три златне медаље, једну у „миксу” с Микецом, док се он из Словеније вратио с четири одличја – златним, сребрним и бронзаним и јој једним незваничним златним за победу у екипној конкуренцији на тестирању будућих правила.
– Желим да захвалим свим медијима који су нашим резултатима поклонили до сада највећи простор. Наравно, и ми смо заслужни за то, али и наши лични тренери, јер само ми и они знају колико су рада утрошили у ове резултате којима се сви поносимо – рекла је трострука шампионка Европе Зорана Аруновић.
Дамир Микец је други пут постао вицешампион Европе у појединачној конкуренцији, пошто је последњим хицем пропустио велику шансу да постане најбољи „пиштољаш” Старог континента.
– Био сам веома близу златне медаље, а ово сребро натераће ме да радим још више и боље. Зорана и ја смо новом победом у „миксу” показали да смо неприкосновени у Европи, а током сезоне имаћемо прилику да видимо како стојимо и у светској конкуренцији. Срце ми је пуно, посебно јер су сви сениори и сениорке освојили бар једну медаљу – рекао је Дамир Микец.
Злато у „миксу”, али ваздушном пушком, одбранили су Андреа Арсовић и Милутин Стефановић и то им је трећа победа за редом јер су и пре две године на тест такмичењу били најпрецизнији.
– Пласманом у финале у појединачној конкуренцији остварио сам досад највећи успех на европским првенствима и остао је жал што нисам стигао до медаље, али Андреа и ја смо наставили континуитет победа у „миксу” и доказали да смо непобедиви. Надам се да ће тако бити и убудуће.
Андреа Арсовић је додала:
– Овај успех целе репрезентације нам је ветар у леђа на старту новог олимпијског циклуса а за Милутина Стефановића и и мене ово је диван почетак нове олимпијске дисциплине и надам се да ћемо се и у Токију 2020. борити за медаљу у „миксу”.
У име будућности нашег стрељаштва говорио је Лазар Ковачевић, јуниорски вицешампион Европе у гађању из ваздушне пушке и са Сањом Вукашиновић вицешампион у „миксу”.
– Мени је ово један од најбољих резултата у каријери, верујем да је исти случај и са Сањом. Надам се да ћемо подједнако успешни бити и као сениори – рекао је Ковачевић, а у ове његове речи не би требало сумњати, јер је минулог викенда постао и сениорски шампион Србије...
Сезона гађања ваздушним оружјем је завршена. Наши стрелци се окрећу се малокалибарском оружју којим ће се такође такмичити за европска одличја и титуле и зато ево завршне оцене наступа наших стрелаца у Марибору коју је дао спортски директор ССС Срећко Пејовић:
– Од 1971. када је ваздушно оружје први пут уведено на европска првенства до данас наступали смо као репрезентација СФРЈ, СРЈ СЦГ и Србије али никада нисмо освојили оволико медаља. У укупном пласману Србија је у Марибору била трећа по броју одличја иза Русије и Украјине, али рачунајући само олимпијске дисциплине које негујемо и у којима имамо представнике налазимо се на другом месту. У тим дисциплинама подељено је 60 медаља а наши стрелци освојили су десет. Београд је био домаћин Европског првенства у гађању из ваздушног оружја само једном, још 1972. и сви ми у стрељаштву се надамо да ћемо моћи да ускоро поново будемо домаћини једног европског шампионата...
Сви освајачи европских медаља
Злато: Зорана Аруновић (сениорке, пиштољ, светски рекорд финала 246,9 кругова), Зорана Аруновић, Бобана Величковић и Јасмина Миловановић (сениорке, екипно, пиштољ), Зорана Аруновић и Дамир Микец (сениорски „микс”, пиштољ), Андреа Арсовић и Милутин Стефановић (сениорски „микс”, пушка).
Сребро: Дамир Микец (сениори, пиштољ), Лазар Ковачевић (јуниори, пушка), Милутин Стефановић, Миленко Себић и Стеван Плетикосић (сениори, екипно, пушка), Сања Вукашиновић и Лазар Ковачевић (јуниорски „микс”, пушка), Сања Вукашиновић, Татјана Бањац и Марија Малић (јуниорке, екипно, пушка).
Бронза: Дамир Микец, Димитрије Гргић и Душко Петров (сениори, екипно, пиштољ).
Незванично такмичење
Злато: Дамир Микец, Душко Петров и Димитрије Гргић (сениори, екипно, пиштољ).
Сребро: Андреа Арсовић, Ивана Анђушић Максимовић и Драгана Тодоровић(сениорке, екипно, пушка).
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.