Ангела Меркел положила први предизборни тест
Од нашег дописника
Франкфурт, Хајделберг – Кандидатура Мартина Шулца за немачког канцелара изазвала је у минула два месеца праву еуфорију међу његовим страначким колегама, али не толику да њихова Социјалдемократска партија (СПД) освоји премијерску фотељу у маленој западнонемачкој покрајини Сар.
Према резултатима избора у Сару (познатијем у Немачкој као Зарланд), Хришћанско-демократска унија (ЦДУ) канцеларке Ангеле Меркел освојила 40,7 одсто гласова, СПД 29,6, а Левица само 12,9.
У овај покрајински парламент први пут ће ући десничарска Алтернатива за Немачку (АфД) са 6,2 одсто гласова, док ће Зелени и Пирати остати наредних пет година ван парламента у Зарбрикену јер са четири, односно 0,7 одсто гласова, нису прешли изборни цензус од пет одсто.
СПД се уочи избора није баш најбоље котирао у анкетама, али је, захваљујући Шулцу и својеврсној еуфорији коју је изазвала његова канцеларска кандидатура, успео да се избори за резултат само нијансу слабији него 2012. Међутим, Левица је подбацила, а Зелени чак нису ни пребацили цензус тако да то онемогућава социјалдемократама да преузму власт формирањем коалиције лево оријентисаних странака, што би била прва таква коалиција у једној западнонемачкој покрајини. Демохришћанка Анегрет Крамп-Картенбауер, коју често зову „мини-Меркелова”, остаће у фотељи покрајинског премијера, при чему ће, као и досад, за млађег партнера у владајућој коалицији узети управо СПД.
Иако око 800.000 сарских становника са правом гласа чине тек 1,3 одсто од око 62 милиона људи који су немачко бирачко тело, ови покрајински избори представљали су својеврсни први тест пред септембарске савезне изборе, како за Меркелову и Шулца, тако и за остале странке. Резултати су показали тренд опадање подршке Зеленима, али и АфД-у, који је прошле године бележио подршку и од око 15 одсто, али она све више пада, нарочито откад је Шулц кренуо у кампању са критикама актуелног система у погледу социјалних давања и права радника. Тај његов иступ и чињеница да није био део бројних компромиса СПД-а и ЦДУ у оквиру унутрашње политике, већ је каријеру развијао у Европском парламенту, довео је до својеврсног „ефекта Шулц”, то јест експлозивног раста популарности СПД-а и вере лево оријентисаних бирача да су промене могуће. Штавише, вере да је могуће да Шулц смени Меркелову. Резултат у Сару није баш охрабрујући, а Шулц каже да је „ЦДУ јасно победила”, али да је „наш циљ промена савезне владе” ове године те да је кампања „маратон, а не спринт”.
„Примити гол не значи да је утакмица завршена”, рекао је Шулц, иначе и сам бивши фудбалер којег су повреде спречиле да развије професионалну каријеру.
Да су у СПД-у разочарани резултатима, сведочи изјава министра правде и функционера СПД-а Хајка Маса, који је рекао да су се они „јасно надали бољем резултату”, додајући да је расправа о црвено-црвеној коалицији странака „очигледно наштетила СПД-у” тако што је заплашила бирачко тело.
Прошлог четвртка је Меркелова посетила ову покрајину и упозорила бираче да „би требало избећи црвено-црвене експерименте” те да би коалиција лево оријентисаних странака штетила привреди и „оградила је порезима, бирократијом и црвеном траком”. Либерали, који нису успели ни да пређу цензус, оптуживали су чак СПД да би уласком у коалицију са Левицом створили модерну верзију некадашње Источне Немачке (ДДР).
Оваква кампања против Левице, која је иначе настала на остацима некадашње државе социјалистичке партије ДДР-а, очигледно још може да заплаши бираче у западнонемачким покрајинама, које су деценијама од владајућих демохришћана али и социјалдемократа слушали о Левици као ретроградној и крајње левичарској партији. Ова кампања, пак, нема толико утицаја у источнонемачким покрајинама па Левица има свог премијера у покрајини Тирингији, а млађи партнер је у покрајинским владама у Бранденбургу и Берлину.
„Људи су се одлучили за стабилност и поузданост”, истакао је генерални секретар ЦДУ Петер Таубер, додајући да су резултати и јасно одбијање евентуалне црвено-црвено-зелене коалиције, будући да се причало да би власт могле да формирају СПД, Левица и Зелени.
Према речима покрајинске премијерке, грандиозно је то да је толико људи подржало „нашу политику центра, дакле политику коалиције и мене лично”. И она сматра да су многи грађани дали глас њеној партији јер не желе црвено-црвену власт, те да то може бити „сигнал и за савезни ниво”.
И док демохришћани настоје да овај резултат пројектују на савезни ниво и заплаше грађане од црвено-црвено-зелене коалиције, аналитичари указују да то што је ЦДУ Меркелове прошла на првом предизборном тесту, не значи да ће добро проћи на следећа два теста пред септембарске савезне изборе – мајским покрајинским изборима у северној покрајини Шлезвиг-Холштајну и највећој покрајини Северној Рајни-Вестфалији. Засад анкете указују да ће СПД успети да задржи места покрајинских премијера у Килу и Диселдорфу. Ипак, ни то неће у потпуности наговестити резултате савезних избора до којих има још шест месеци.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.