Кећијанг: Искрени пријатељи препознају потенцијале сарадње
Побољшање веза у склопу иницијативе „16 плус 1”, намењене сарадњи Кине са 11 држава ЕУ и пет земаља Балкана, и напредак свеобухватног стратешког партнерства биле су теме састанка председника Србије Томислава Николића и кинеског премијера Ли Кећијанга.
Он је рекао да Кина посматра Србију као искреног пријатеља који је препознао потенцијале заједничке сарадње и сада игра активну улогу у иницијативи „16 плус 1”, што широм отвара врата за покретање нових заједничких пројеката.
Николић се последњег дана билатералне посете овој држави сусрео и са председником Свекинеског народног конгреса Џангом Деђијангом. Како је саопштила Прес-служба председника Србије, Деђијанг је том приликом истакао да су пријатељски односи које Кина одржава са Србијом узор за све државе на свету.
Сумирајући резултате своје посете Кини, Николић је изразио и очекивање ће у најскорије време та земља и Србија заједно наступати на европском тржишту. Приметио је и да је председник Кине Си Ђинпинг одлично обавештен о свим пројектима о којима су разговарали и да је тај став пренео на председника владе Кећијанга. Николић је рекао да је имао прилике да разговара са представницима компанија које улажу и које намеравају да инвестирају у Србију, а било је речи, каже, о свему, укључујући РТБ Бор, инвестиције града Београда „Петрохемији”.
– Моје највеће инсистирање је било на једној директној (авио) линији ка Београду, која би ишла или из Шангаја или из Пекинга. Постоје две фирме које су заинтересоване – рекао је Николић.
Николић је последњег дана своје посете Кине разговарао и са привредницима компаније „Поли група”, с којима је било речи о бројним пројектима из области енергетике, инфраструктуре и наменске индустрије, а у наредним месецима очекује се да почне реализација првих заједничких послова.
Председник Србије је са домаћинима разговарао и о визној либерализацији, за коју је рекао да је знак поверења које постоји између Србије и Кине.
– То је огромна повољност и служи грађанима да лакше комуницирају, односно да путују. Очекујем да уведемо редовне линије из Кине за Београд, а то може да се деси веома брзо. Највише користи имаће туристи – навео је Николић за Кинески међународни радио ЦРИ.
Додао је и да Србија има шта да понуди кинеским туристима и да би пријатељство које сада постоји између две земље могло да буде велики подстрек за ову привредну грану. Оценио је да би Србија, у сарадњи са земљама у окружењу, могла да им организује и заједничке туре.
– Кинези би у Србији видели земљу која је веома мирна, у којој их сви воле и нико их не гледа попреко – казао је Николић и подсетио да у Србији већ ради велики број Кинеза, од којих су неки засновали и мешовите бракове.
Кинески медији су, како је саопштила Прес-служба председника Србије, „показали огромно интересовање за посету” Томислава Николића, због чега је он организовао пријем за водеће редакције, а новинари су имали могућности да му постављају питања. Највише су их занимали ставови у вези са иницијативом „Један појас – један пут”, познате и као „Нови пут свиле”, и каква је позиција Србије у реализацији тог пројекта, као и развој будућих билатералних односа.
У разговору Николића и представника медијских кућа из Кине који је трајао више од два и по сата учествовале су и неке од најутицајнијих редакција у тој земљи попут Кинеске централне телевизије ЧТВ, Телевизије Феникс, Радија ЦРИ и многих других.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.