„Бољи живот” у Малoм Лондону
Панчево – Ма какав наш дан, ми од тога немамо ништа.
Долазили су раније разни људи, странци из ових хуманитарних организација, Европска унија и то, доносили су помоћ, питали како живимо, а сада ни њих нема.
Док се сами нисмо организовали, ничег овде није било сем ђубрета и беде – прича нам Стамен Михајловски, који у панчевачком ромском насељу Мали Лондон живи 60 година.
Ђубрета има и даље, али се ситуација ипак поправља у насељу-улици Мали рит са двадесетак породица или стотинак душа. Понедељак је, јутро. Од дима запаљених гума, грађевинског шута, разбацане расходоване беле технике и свакојаког отпада не види се раштрканих четрдесетак кућа, од којих је две трећине празно. Градић уџерица опкољен је каналима прљаве воде и трске која је опет горела пре неколико дана.
„Деца се играју, запале трску, али опасности нема. Стално насипамо земљом и шутом не само због пожара, него не можемо да се одбранимо од пацова и змија, а они, зна се, на шта иду – на прљавштину. Чистили смо сви са овима из градског комуналца, али никад не успемо сасвим – док стигнеш до краја на почетку опет ђубрета колико хоћеш”, каже Михајловски.
Помагале су овде и иностране хуманитарне организације донацијама. Довучена је пре десетак година вода на чесму са које је сви узимају, град Панчево је прошле године туцаником пресвукао око километар прилазног пута, а наш саговорник додаје да је сам дао „грдне паре и увео струју код себе, па су је развукли и други”.
На месту које су својевремено Малолондонци раскрчили за игралиште на „један кош” сада је опет прекривено брдима шута међу којима су пре неки дан подигнуте по две љуљашке и клацкалице. Неколицина њих који су у међувремену пристигли да разговарају не знају да кажу чији је то дар, али примећују да је сад уобичајена слика за овај „део света” – блато зими, а прашина лети.
„За сада се ту играју само ови најмлађи, јер нам остала деца, њих педесетак, иду у школе, од којих су добили књиге и прибор. Помажу нам, не могу да кажем. Многи се баве и спортом, играју фудбал и тренирају бокс и рвање, има и медаља, али им је проблем пут до града. Деца воле да препрече, склоне блокове којима је запречен излазак на асфалтни пут, али туда је опасно, јер јуре возила”, додаје Михајловски.
Но, живот овде какав год да је има свој ритам. Хвале се становници Малог Лондона да имају лична документа и здравствене књижице, да редовно стиже пошта, али и рачуни. Уз само једну „струју”, без канализације „раде” и пољски нужници у насељу које се води као једна улица, а од улица ни трага, док бројеви преко стотке говоре да је овде било много више адреса.
„Ко год је могао отишао је, а и њима сваки динар изађе на нос. Нама који немамо куд, кад тражимо помоћ, кажу ’иди ради’. Да сам здравија и кад би било пара и ја бих волела да имам стан „на шпијунку”, ал’ нема, па се давимо овде у води и блату”, каже Достана, док много млађи Александар Андоновски каже да не би „свој” Лондон дао ни зашта. Потврђује да су многи отишли, али и да има нових станара, избеглица, док а он тврди „не би отишао ни да му плате, јер овде има своју слободу”.
„Сада је сезона ’паљевине’. Све што смо навукли од шута спаљујемо да дођемо до жице, па продамо то у старо гвожђе на кило, а преко целе године сакупљамо амбалажу. Сви одавде раде на депонији, а кажу не радимо. Имам само троциклу и сваки дан идем на ђубришта, то ми је радно место. Што се тиче тог Дана Рома, знам да нешто има, али нама је овде празник када је Ђурђевдан. Тада треба да дођете. До пре неку годину имали смо и нашег ’краља’, деда Николу, који је био главни за славу, али он је умро а другог нисмо изабрали, немамо кога”, каже Александар.
Највећа ромска популација у Војводини живи управо у Панчеву и околним местима. Званични подаци кажу да их има око хиљаду и по, а незванично на терену, у 14 дивљих насеља, њихов број је три до четири пута већи. Протекла Декада Рома, па и њихов Дан пролазе уз ову статистичку грешку, јер многи још увек немају ни лична документа, ни адресу, нити примају икакву социјалну помоћ иако имају право на то. Једноставно, нису у систему.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.