Лов на нацисте у немачкој војсци
Од нашег дописника
Франкфурт, Хајделберг – Откриће да међу активним припадницима немачке војске (Бундесвер) има и отворених симпатизера нацистичког вође Адолфа Хитлера и његове идеологије и да нико од њих није избачен из војне службе изненадило је немачку јавност, која минула два месеца не престаје да сазнаје за скандале у Бундесверу.
После недавно откривеног скандала о сексуалном злостављању у току обуке регрута, званични Берлин најављује структуралне реформе у војсци како би избегли сличне инциденте.
О присталицама Хитлерове идеологије немачка јавност је сазнала захваљујући посланицима опозиционе левице у Бундестагу који су захтевали и добили од министарства одбране информацију да је под истрагом немачке војне контраобавештајне службе (МАД) 275 активних војника за које се сумња да су десничарски екстремисти. Из министарства наводе да су ове године забележена 53, прошле 143, а пре тога још 79 случајева у којима су војници користили нацистичке гестикулације и расистичку реторику против других војника у служби.
У писму достављеном посланицима Бундестага описује се „Случај 29”, то јест пример војника који је отворено и јасно говорио „хајл Хитлер”, „хајл нашем фиреру”, и „зиг хајл, другови”, али да потом није сносио никакве последице, иако су немачким кривичним закоником забрањени нацистички симболи, укључујући и вербалне поздраве и гестикулацију, при чему се њихово истицање кажњава до три године затвора.
„Овај случај је пренет војном тужиоцу, а потом пребачен и јавном тужиоцу, али није дошло до избацивања из војске нити забране службе”, наводе у министарству, указујући да се са овим случајевима не поступа озбиљно.
Наведен је и пример војника, којем је изречена само дисциплинска мера, иако је на фејсбук страници повезаној са немачком крајње десничарском Националдемократском партијом (НПД) ширио расистичке опаске и поруке мржње, укључујући и позив на смртну казну за „типичне странце”. Иначе, други захтев да НПД-у буде забрањен рад, јер баштини неонацистичку идеологију која је забрањена уставом, у јануару ове године су судије Уставног суда Немачке поново одбациле, оценивши да је странка исувише мала да би представљала претњу демократији у Немачкој.
Иако није забрањена, посланик Бундестага задужен за питања војске Ханс Петер Бартелс истакао је за медијску групу „Функе” да је десничарски екстремизам тема коју „Бундесвер мора пажљиво сагледати”, додајући да кад год дође до насиља, надређени уобичајено реагују брзо и доследно.
Међутим, опозициона посланица Левице Ула Јелпке сматра да је начин на који војска поступа према десничарском екстремизму „веома проблематичан”.
„За кога год се испостави да је симпатизер Хитлера, он мора да буде избачен из војске”, истиче она.
Немачка влада је прошлог јула повећала издвајања за МАД тако да је ова служба од лета прошле године бројнија за 90 контраобавештајаца задужених да пронађу међу војницима десничарске али и левичарске екстремисте, као и радикалне исламисте. Осим тога, промењена су и правила па ће од јула нови регрути пролазити безбедносну проверу пре него што буду примљени у војску, а не као досад тек пошто су прошли војну обуку и примљени у војну службу. Тиме власти желе да спрече да екстремисти уопште буду у прилици да прођу обуку за руковање оружјем и да после тога те вештине искористе за нападе у Немачкој или иностранству.
И скандал са сексуалним и физичким злостављањем у једном од немачких елитних центара за обуку на југу земље натерао је Бундесвер и министарство одбране да размишљају о реформама, истичући да су у конкретној касарни надређени пропустили да спрече понижавања и злостављања.
„Наши напори ће бити у правцу тога да убудуће спречимо инциденте ове врсте”, навео је у извештају посланицима Буднестага начелник генералштаба немачке војске генерал Фолкер Викер, док је министарка одбране Урусла фон дер Лајен најавила „холистички приступ” решавању питања сексуалног злостављања у Бундесверу.
И док генерал Викер препоручује модернизовање система за пријављивање проблема као што су насиље и дискриминација, Бундесвер ће проћи специјалну истрагу немачког криминолога Кристијана Фајфера, који има задатак – како да утврди у којим је областима могуће направити помак тако и да развије предлоге о томе како обучити војно особље.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.