За два дана више од пет хиљада прекршаја у саобраћају
Радар је у 11.05 показао брзину од 71 километар на сат, а саобраћајни полицајац је извадио знак стоп, закорачио на новобеоградску улицу Милутина Миланковића испред броја 170 и зауставио сиви „рено” којим је управљала девојка.
„Добар дан. Дозвољена брзина у насељеном месту је 50, а ви сте је прекорачили за 21 километар. Молим, дајте ми документа”, обратио се полицајац овој девојци.
Она није рекла ништа. Само је кроз прозор аутомобила предала дозволу и личну карту.
Телефонирала је, а потом је мирно седела, вероватно размишљајући о томе каква је казна очекује.
„Од шест до дванаест хиљада динара за овај прекршај”, каже нам саобраћајац док у полицијском возилу попуњава образац. Његов колега поред, снима радаром.
Најчешћи изговори оних који прекораче брзину су да журе у болницу, да возе болесне родитеље или децу, као и да их је хитно звао шеф, имају састанак. Пијани возачи саобраћајцима никада не признају да су попили више од два-три пића. Толеранција у овим случајевима не постоји. Саобраћајна полиција и нема овлашћења да било који прекршај толерише.
Док је чекала да јој напишу казну, девојка је у једном тренутку померила аутомобил и љутито рекла да жури. Полицајац јој је, када је завршио посао, вратио документа и уручио казну, а она је дала гас и отишла.
Наша екипа придружила се саобраћајној полицији у уличној контроли. Били смо са друге стране радара, у „лову” на бахате возаче. За нешто мање од сат времена колико смо провели са њима, у прекршају су „ухватили” само ову девојку. Томе је можда допринело лоше време, а и то што се екипа саобраћајаца у флуоресцентно зеленим прслуцима видела километар низ улицу. Ова локација је опште позната као место где „чекају” саобраћајци. Нема правила колико ће казни они написати у својим сменама од 12 сати, просек је између 20 и 30. Међутим, за само два дана ове недеље, у понедељак и уторак, саобраћајци широм Србије написали су више од пет хиљада казни. Интересантан случај догодио се пре два дана када је у Београду заустављен возач који је прекорачио брзину, није везао појас, а имао је и алкохола у крви – „три у једном”.
Возачи би требало да буду на опрезу. Саобраћајна полиција је пре шест месеци опремљена радарима са инфрацрвеним рефлекторима, сада могу да снимају и ноћу на неосветљеним путевима.
Током ове недеље, у оквиру међународне организације ТИСПОЛ, спроводи се акција појачане контроле брзине кретања возила. То ће трајати до недеље. У оквиру ове акције је организован „спид маратон”, што значи да се брзина мерила радарима током 24 часа непрекидно. Сви расположиви радари и пресретачи били су на улици.
„То је око 150 ручних радара уз десетак пресретача. Контролише се брзина и у насељима и ван њих”, каже виши полицијски инспектор Александар Раденковић из Управе саобраћајне полиције који је изашао на терен.
Пажња се највише посвећује брзини, али сваки контролисани возач је и алкотестиран, а обављена је и контрола коришћења појасева за везивање.
„Већ две године имамо процедуру да свака контрола укључује алкотест. То је дало добре резултате. Било је изненађујуће колико возача смо у по бела дана затекли да возе под утицајем алкохола”, каже Александар Раденковић.
По свим истраживањима, у нашој земљи, као и у свету, највише људи у саобраћају страда због брзине. Према подацима Управе саобраћајне полиције достављеним нашем листу у периоду од 1. јануара до 18. априла евидентирано је 9.716 саобраћајних несрећа, у којима је погинуло 138 људи. То је за 3,76 одсто више у односу на исти период претходне године када су погинуле 133 особе. Од 1. до 18. априла настрадале су 32 особе, што је више за 23,08 одсто у односу на исти период претходне године, када је у саобраћајним несрећама погинуло 26 људи.
Током два дана написане казне за:
вожњу бржу од дозвољене – 4.650
невезивање појасева – 317
разговор мобилним телефоном током вожње – 51
вожњу у пијаном стању (возачи искључени из саобраћаја) – 31
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.