Шест стотина незапослених на бесплатним обукама у Новом Саду
Нови Сад – За шест стотина незапослених из више места у Војводини јуче је почео нови круг бесплатних стручних обука које у Новом Саду последњих пет година спроводи Едукативни центар покрајинске владе.
Установа је смештена у кругу фабрике „Петар Драпшин” у Индустријској улици, где полазници стичу стручна знања и вештине у 32 програма, уз које се преквалификују и који треба да им послуже да лакше дођу до запослења.
Обучавају се за молере, браваре, лимаре, столаре, зидаре, фризере, маникире, педикире, козметичаре, геронтодомаћице, посластичаре, пекаре, куваре, бармене, конобаре, уче стране језике...
– Ове године убацили смо још пет обука за којима постоји тражња на евиденцији Националне службе за запошљавање, из области ИТ сектора, као и за тумача знаковног језика, кројача, шивача, рад на индустријским машинама – наводи директор Едукативног центра Ђурађ Милановић.
Обуке трају од 40 до 360 часова, неке и по три месеца, па је за незапослене који нису из Новог Сада и околине обезбеђен бесплатан смештај и исхрана у згради Центра, који има 43 кревета и кантину. После провере стеченог знања и нових вештина, полазници на крају добијају сертификат.
– Око 60 одсто лица која овде стекну нове вештине касније пронађу ангажман – каже директор, позивајући се на повратне информације из Националне службе за запошљавање.
Годишње, обуке овде прође око 2.000 полазника, а покрајинска влада за рад Центра издваја 44 милиона динара из буџета Војводине.
– Поносни смо на ову установу, која је једина оваквог типа, не само у земљи, него и у региону. Препозната је и од стране европских партнера и држава као установа која на прави начин подстиче предузетништво, решава социјалне проблеме и отвара могућност новог запошљавања – каже потпредседник покрајинске владе и секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић.
Неки полазници Центра с којима смо разговарали, а који су уписали курс немачког језика, верују да ће им знање тог језика помоћи да посао пронађу – у иностранству.
– Електричар сам и нисам запослен. Посла за мене нема, па ћу вероватно пробати да га нађем у Немачкој. Тамо траже моју струку, а уз језик ћу ваљда лакше успети – каже нам један Новосађанин.
Курс немачког одабрала је и жена средњих година из Бечеја, фризерка по струци. У њеном месту, каже, фризерског посла нема толико као, рецимо, у Новом Саду, а они који и раде у бечејским салонима зарађују мало. – Ја са 150 евра не могу да живим – додаје. Раније се, прича, обучила за геронтодомаћицу, па ће тако у споју са знањем језика можда наћи посао ван Србије.
Секретар Ђоковић, на питање о оваквом одливу радне снаге из земље, одговара такође питањем: – Хоћете ли да гледамо кроз социјалну или правно-економску димензију?
Као човеку му је, како каже, драго кад неко нађе добар посао у иностранству, али је сврха Едукативног центра ипак да омогући запошљавање на домаћем тржишту.
– Дешава се то и код варилаца, и код немачког језика, и код геронтодомаћица, а не постоји механизам да се ти људи контролишу. Оно где ми можемо да контролишемо јесу субвенције за запошљавање, које дајемо и које комбинујемо са Едукативним центром, где неко мора да буде у делатности коју смо субвенционисали, тако да смо сигурни за период од годину дана, у неким случајевима и две године – наводи Ђоковић.
Одлив радне снаге у иностранство један је од разлога због којих статистика бележи пад незапослености у целој Србији, па и у Војводини. Они који одлазе на рад ван земље не јављају се редовно Националној служби за запошљавање, због чега се бришу са евиденције незапослених. И секретар напомиње да статистика „можда и не одговара у потпуности фактичком стању”.
– Али сигурно на основу заједничких мера републичке и покрајинске владе опада број незапослених и расте запосленост, не у оној мери коју бисмо могли да назовемо прогресивном и експанзивном, али за сада смо задовољни оним што примећујемо. Сигурно да морамо на дуге стазе да нађемо механизме и начине да спречимо одлив мозгова и радне снаге из земље ка иностранству – каже потпредседник владе Војводине.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.