Малим фирмама 558 милиона динара бесповратно
Министарство привреде је објавило јавни позив за доделу 557,72 милиона динара, без обавезе враћања, малим и микропредузећима и предузетницима за набавку нове или половне опреме, изјавио је министар привреде Горан Кнежевић. Ова помоћ државе једна је од низа мера подршке овом сектору српске привреде у 2017. години, као првој у „Деценији предузетништва”.
Кнежевић је истакао да је један од стратешких циљева Владе Србије да омогући развој приватног сектора. Зато је одлучила да у наредних 10 година подржава развој малих и средњих предузећа и предузетника, јер остварују више од половине бруто домаћег производа земље, а код њих ради око две трећине запослених у делу привреде без финансијског сектора.
Према Кнежевићевим речима, у 2016. години, као првој „Години предузетништва”, подржано је око 8.000 привредника са више од 12,8 милијарди динара, 377 привредника је набавило опрему вредну 548 милиона динара, тако да ће у наредне две године отворити још 1.600 радних места. Кредитну подршку је добило и 160 почетника, око 2.000 ученика у 220 средњих школа стекло је прва знања из предузетништва, а око 10.000 привредника прошло је разне врсте обуке. У 2016. повећан је број запослених за 42.000, а од тога је око 30.000 запослено у малим и средњим предузећима.
– У 2017. као првој години „Деценије предузетништва” за ту намену обезбеђено је 18,24 милијарде динара, од тога 7,67 милијарди динара без обавезе враћања – казао је Кнежевић.
За подршку почетника у приватном послу у овој години обезбеђено је 1,5 милијарди динара. Почетници могу добити кредит до шест милиона динара за набавку опреме, репроматеријала и закуп пословног простора, са каматом од три одсто. Њима су намењене и обуке, менторинг и информативне радионице.
Кључне програме реализује девет министарстава, државних институција и фондова.
Микро и мала предузећа која испуне услове јуче објављеног јавног позива могу да рачунају на износ до 25 одсто нето трошкова набавке опреме, без обавезе враћања, али су обавезна да учествују са пет одсто нето вредности опреме. Остатак могу да обезбеде повољним кредитом пословних банака и финансијским лизингом лизинг компанија – партнера у остваривању овог програма.
Бесповратна помоћ до 25 одсто од нето вредности опреме која се набавља не може бити мања од 250.000 динара, ни већа од 2,5 милиона динара.
За добијање бесповратног износа могу конкурисати правна лица која су у АПР-у регистрована као привредна друштва или задруге, и која су разврстана на микро или мала предузећа, као и предузетници регистровани у АПР-у. Добијени новац може да се користи за набавку нове производне опреме и машина, транспортно-манипулативних средстава укључених у процес производње, нових делова, специјализованих алата за машине или других капиталних добара.
Према Кнежевићевим речима, на јучерашњој конференцији за новинаре у згради Владе Србије, овај вид подршке приватном сектору спроводи се у сарадњи са Развојном агенцијом Србије и са шест пословних банака и лизинг компанија, а јавни позив, објављен на званичној интернет страници Министарства привреде, биће отворен док се наведени износ не утроши. Надзор и контролу коришћења средстава обављаће пословне банке или лизинг компаније и Развојна агенција у сарадњи са министарством.
Детаљна информација о условима за добијање ове државне подршке објављена је на сајту Министарства привреде.
Још 164,7 милиона евра повољних кредита
Према подацима Министарства привреде, привредницима у Србији се сада нуди 164,7 милиона евра повољних кредита из такозваних алтернативних извора финансирања.
Хоризонт 2020 – највећи програм Европске уније за истраживање и иновације, са буџетом од готово 80 милијарди евра, нашем приватном сектору нуди 70 милиона евра. Програм за развој предузећа и иновације западног Балкана (WB EDIF програм), за кредитирање приватног сектора у Србији издвојио је 30 милиона евра.
Из Програма Европске уније за запошљавање и социјалну солидарност (EaSI) може да се рачуна на 4,7 милиона евра, а COSME програм, намењен малим и средњим предузећима, нуди 60 милиона евра.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.