Општинским обвезницама граде базене, булеваре, канализациону мрежу
Емитовањем муниципалних или народски речено општинских обвезница 2012. године Шабац је направио затворени базен.
– Презадовољни смо што смо то учинили, јер базен нисмо имали и сада сва наша деца ту пливају – каже Маријана Арсеновић из одељења за финансије Шапца. – То нам је било исплативије него да узмемо кредит с каматама које су важиле у то време. Искуство је позитивно и наставићемо да размишљамо у том правцу с обзиром на добре ефекте. Купци обвезница су били и наши Шапчани, појединци, привредници, правна лица, а било их је и са стране.
И у општини Панчево такође су задовољни пласманом муниципалних обвезница и оним што су урадили с прикупљеним парама. Ениса Аговић-Хоти, секретар за финансије Панчева, каже да су паре од обвезница искористили за комуналну инфраструктуру, тачније обнову улица.
– Овај вид задуживања нам је био повољније 2012. године, јер су камате на банкарске зајмове тада биле високе. То је било и практичније јер се код узимања кредита зајам морао искористити баш за ту намену, а код пара од емитованих обвезница не. На пример, проценимо да нам је за обнову неке улице потребно десет милиона динара, у поступку јавне набавке добијемо нижу понуду од тога, па нам остану средства да можемо да искористимо за нешто друго – рекла нам је Ениса Аговић-Хоти додајући да не зна како би сада размишљали да ли би емитовали муниципалне обвезнице за неку намену јер су камате на зајмове тренутно ниске.
Муниципалне обвезнице су дужничке хартије од вредности које емитују локалне власти, односно градови, општине и друге локалне заједнице помоћу којих локалне власти прикупљају новац за одређене пројекте или за покривање текућег буџетског дефицита. Предност задуживања путем емитовања муниципалних обвезница је нижа каматна стопа у односу на кредитно задуживање, пореске олакшице и повећана одговорност представника власти због изражене транспарентности целог процеса. Изградњом квалитетније инфраструктуре локалне самоуправе повећава се стандард живљења на локалном нивоу и стварају се услови за бржи развој града кроз већи прилив страних инвестиција.
Код нас су још само две општине, односно града емитовали ове обвезнице: Нови Сад и Стара Пазова. Нови Сад је, на пример, паре од емитованих обвезница употребио за завршетак изградње Булевара Европе и изградњу 100 километара канализационе мреже.
Саша Пауновић, председник општине Параћин и пређашњи председник Сталне конференције градова и општина, на питање зашто се више општина није одлучило за такав вид финансирања каже:
– У нашим условима, технички је лакше узети кредит, а услови су мање више исти или слични, а ограничења задужења важе у оба случаја. Па ако већ је потребно задужити се, онда се бира ефикаснија процедура која доводи до истог резултата. За разлику од неких других земаља не постоји посебна предност оваквог вида задуживања општине – каже Пауновић.
Према његовом мишљењу, да би обвезнице имале смисла, треба их одвојити од обичног задужења. Њихова улога би требало да буде јавно-приватно партнерство у финансијским услугама, да омогуће активирање приватних пара, да грађанима који улажу дају већу камату од орочене штедње, а општинама мање камате. То за сада није случај.
Брокер Ненад Гујаничић каже да је главни проблем са овим папирима што је тржиште прилично неразвијено, а да би боље стајало неопходно је више услова: једноставније законске процедуре, финансијски, кадровски и технички оспособљеније локалне управе, образовање становништва.
– Приноси на ове обвезнице су већи него на државним обвезницама, последње емисије су носиле зараду од шест одсто, али ове врсте хартија носе значајно веће ризике. Највећи ризик је генерално финансијско стање локалне самоуправе у Србији које није сјајно, уз повећани политички ризик да свака промена власти носи и ризик измирења раније преузетих обавеза, каже Гујаничић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.