Могућ сусрет с медведом на Тари
Планина Тара – Само на Тари, планини најнасељенијој медведима у нас са преко 50 јединки, може се срести „медвеђи путоказ”. Снимили смо га у Националном парку Тара у близини видиковца Бањска стена и таквих има дуж стаза које задиру дубље у шуме. А на једној од табли путоказа пише: „Станиште мрког медведа. Не напуштајте стазу! Могућ сусрет с медведом и другим дивљим животињама. Пешачите на сопствену одговорност!”
Опрез, дакле, за шетаче овим прелепим шумовитим крајем, мада се медведи клоне људи и завлаче у кањоне и забити, али никад се не зна. Ноћу углавном долазе на за њих постављена хранилишта, ту су их запослени у националном парку и ноћним камерама снимали, и не памте се случајеви блиских сусрета медведа с туристима.
Познато је, иначе, да биолози овде сателитски прате кретање медведа, неке маркирају огрлицом за сателитско праћење па пуштају у природу. Укупно 11 медведа у протеклих 10 година овде је тако праћено у оквиру истраживачког пројекта који, у сарадњи са Националним парком Тара, спроводе Биолошки факултет и Природњачки музеј из Београда. Највећи медвед ухваћен у хранилишту, коме је потом стављена сателитска огрлица, тежак 215 килограма и дугачак 177 центиметара, овде је назван Дракче, по јунаку из ТВ серије.
Медведи са Таре, како је праћење показало, стижу далеко: једни и до Рашке, други прелазе Дрину па допиру до Какња. Примећено је да се женке задржавају у простору док су мужјаци, углавном млађи, склонији лутању. Овим истраживањем стичу се сазнања о њиховом кретању, особеностима, бројности, што су важни подаци за заштиту и опоравак те популације. А по траговима на сва четири хранилишта на Тари и утрошеној храни видно је да се повећао њихов број у подручју овог националног парка. Одавде су, у настојању да их прошире и на друге просторе, пар тарских медведа под именом Ђура и Милица населили на Јужни Кучај.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.