Вујовић: Није тачно да се задужујемо и да паре нестају
Јавни дуг Србије се у последње две и по године увећао свега две милијарде евра, изјавио је данас министар финансија Душан Вујовић наводећи да је на почетку спровођења реформи 2015. износио 22,2 милијарде, а данас је 24,1 милијарду евра.
„Од када смо почели да спроводимо реформе, од 1. јануара 2015. године, повећање јавног дуга је свега две милијарде евра. Немојте да стварамо у јавности утисак да се неко задужује, а паре нестају. То је апсолутно нетачно”, рекао је Вујовић у на крају скупштинске расправе.
Одговорајући на критике опозиције због новог задуживања, Вујовић каже да Влада држи ликвидност стриктно под контролом, а да се задужујемо само колико морамо, те да смањујемо трошак задуживања.
„Радимо све што можемо да смањимо задужење и почињемо да смањујемо учешће дуга у БДП и то ћемо наставити док не дођемо до одрживе путање и врло скоро, надам се, бићемо земља за углед свима у региону и Европи”, поручио је Вујовић.
Навео је да резултати са краја априла показују да је буџет у благом суфициту.
„Можда ћемо имати благи дефицит у мају, али све заједно се налазимо око 50 до 60 милијарди испред плана који смо заједно са ММФ планирали”, рекао је Вујовић.
Прецизирао је да је то значи да су наше потребе за финансирањем пола милијарде евра мање, те да то одговара цифри смањења дуга.
Министар каже да је јавни дуг 31. децембра 2016. избосио 24,8 милијарде евра, а 30. априла ове године дуг је 24,1 милијарди евра.
Наводећи да је предложено потврђивање око 180 милиона евра зајмаод Међународне банке за обнову и развој предвиђено за подршку буџету, Вујовић каже да је у односу на друге кредите чија је камата нешто испод шест одсто, овде реч о зајму на 20 година уз каматну стопу свега 0,7 одсто.
„То је 10 пута боље него што смо по комерцијалним условима добијали за те кредите и то су огромне уштеде”, каже Вујовић.
Тиме се постиже да Србија добија од Светске банке најповољнија могућа средства на 20 година отплате, рекао је министар наводећи да Светска банка има ограничена укупна средства, а посебно средства која се дају за подршку буџету.
Каже да се све земље у Европи боре за добијање тих средстава, те да је Србија добила четири до пет пута више средстава него друге земље јер се показала као озбиљан саговорник који оно што напише у реформама и спроведе.
„То је огромно признање. Имамо 1,6 милијари евра обећаних средстава Светске банке за трогодишњи програм, а земље које су пет пута веће имају 500 милиона, три пута мање од нас. То су слободна средства за која се сви боре”, истакао је Вујовић. (Танјуг)
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.