И даље неизвесна судбина конкурса за научне пројекте
Научна заједница у Србији је и даље у неизвесности – да ли ће постојећи пројектни циклус по ко зна који пут бити продужен за шест месеци или ће влада расписати нови.
Одговор на ово питање нисмо сазнали ни на јучерашњој седници Заједнице института Србије (ЗИС), којој је присуствовао и проф. др Зоран Поповић, председник Националног савета за научни и технолошки развој.
Научници су инсистирали на томе да „нико није против новог конкурса” како је представљено у јавности, већ да сматрају да би нови конкурс у тренутку када стање у науци већ није задовољавајуће „довео до још већег хаоса”. По њиховом мишљењу, за ових годину и по дана није урађено ништа осим козметичких промена, а осим тога, за расписивање новог конкурса су потребни месеци јер је у питању огроман посао који не може бити завршен брзо. Рецимо да је за претходни циклус конкурс расписан у мају 2010. године, у децембру је објављена листа прихваћених пројеката, а циклус је почео 1. јануара 2011. године.
Др Ђурђица Јововић из Института за медицинска истраживања, иначе председница Синдиката науке, обавестила је колеге да је завршен Правилник о финансирању који нико није видео и запитала да ли је логично да научници очекују датум расписивања конкурса, а да нису упознати са правилима „трке”. Она је додала и да је на нивоу владе направљена радна група чији је задатак да изради план институционалног финансирања института, које би заживело 2020. године.
Др Поповић је одговорио да је правилник одобрио савет још пре два месеца и да ће га истраживачи видети када буде објављен у „Службеном гласнику”.
– Национални савет тренутно завршава извештај о стању у науци у оквиру којег ће бити и предложене мере за решавање проблема. Извештај усваја влада, а покрићемо и претходни период јер је последњи извештај усвојен за 2013. годину – рекао је др Поповић.
Подсетимо, мандат претходног савета је истекао у мају 2015. године, а тадашњи министар просвете Срђан Вербић је прошлог априла расписао конкурс за нови научни циклус. После побуне научне заједнице, влада је у мају 2016. године конкурс поништила као незаконит и продужила постојећи циклус финансирања за још шест месеци, а онда у децембру за још пола године.
У октобру прошле године влада је именовала нови савет, а за председника изабрала физичара и потпредседника САНУ Зорана Поповића.
– Мој лични став јесте да влада мора да распише нови конкурс, јер је реалност да радимо на пројектима који су одавно завршени, а да је створен и велики проблем младима који годинама због тога не могу да промене статус. Неопходно је да се формира база података научника, реши питање финансирања, повећа издвајање за науку, оформи посебно министарство за високо образовање, затим да се поново уведе статус „заслужног научног радника”, као и награде за изузетан научни резултат и признања за наше научнике у иностранству – рекао је др Поповић.
Осим дела око конкурса, већину ставова председника савета подржали су и научници окупљени у сали Института за економска истраживања, а председник ЗИС-а др Душко Благојевић је у име истраживача затражио подршку савета да се реши питање стабилног финансирања које неће зависити од министара просвете, државних секретара и радних група...
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.