Новина у рачунању радног времена за полицију
Време које полицајци проведу на службеном путу, да би обавили задатак ван своје матичне станице, рачунаће им се као редовно радно време, сазнаје „Политика” у Министарству унутрашњих послова Србије.
У протеклих десетак година, у МУП-у је владала другачија пракса. Упрошћено, када би полицајци из Ниша одлазили у Београд да обезбеђују вечити дерби, период од једног до другог града, који би провели у превозу, није сматран радним ангажовањем.
Иако би све време били под опремом, оружјем и командом руководиоца, тек оног момента када би полицајци изашли код Звездиног стадиона, ставили штитове и кренули у борбу с хулиганима званично би почео да им откуцава радни сат. Ангажовање би престајало након завршетка утакмице и разлаза хулигана. Пут назад до Ниша, не би им био урачунат у радно време.
После петиције Синдиката српске полиције (ССП), коју и ових дана потписују многи полицајци, и бројних дописа Независног полицијског синдиката Србије (НПСС), у ресорном министарству недавно су решили да промене овакав пропис. Ово је 11. маја урађено и инструктивном депешом Небојше Стефановића, министра унутрашњих послова, свим организационим јединицама.
„Радно време се рачуна од момента задужења опреме у месту рада, односно добијања наредбе за извршење конкретног задатка”, наводе за наш лист у МУП-у.
Пре нешто више од годину дана Европски суд правде пресудио је у корист радника једне шпанске компаније и тиме радницима омогућио да им се време до доласка на посао и одласка рачуна као радно време. Пре, али и након тога, Независни полицијски синдикат Србије се више пута обраћао МУП-у скрећући пажњу на специфичност посла полицијских службеника и пропусте који се врше прерасподелом радног времена према Закону о раду.
Милош Јеленковић, председник НПСС-а каже за „Политику” да је очигледно да су бројни судски процеси добијени у корист полицајаца, који су своја права тражили путем суда, указали министарству на овај проблем.
„По мојој евиденцији на нивоу МУП-а више од 4.000 тужби је поднето због тога. То је добило маха и људи све више и више туже. Када су неки ’стручњаци’ из МУП-а то видели, коначно су кренули да решавају проблем”, каже Јеленковић.
Послови које полицајци обављају ван радног места су обезбеђење јавних скупова и спортских утакмица, као и спровођење ухапшених... За обављање ових задатака потребно је претходно окупљање, припрема опреме, смотра, одлазак на извршење задатка, повратак, поновна смотра и одлагање задужене опреме.
Миле Лазаревић, заменик председника Синдиката српске полиције, каже за наш лист да је било крајње време да послодавац схвати и прихвати да путовање полицајца под опремом није исто што и путовање високих функционера МУП-а у климатизованим лимузинама.
„Утакмица високог ризика у Новом Пазару, игра се у 15 сати. Полицајци из Сомбора долазе у своју станицу, задужују опрему и крећу пут Новог Пазара у седам сати ујутру. Стижу два сата пре утакмице. Обезбеђују утакмицу и крећу назад у 19 сати. У Сомбору раздужују опрему негде око поноћи. Укупно време проведено под опремом и оружјем им је 17 сати, али урачунава им се само време проведено у месту обезбеђења – у овом случају од 13 до 19 часова или само шест сати док су осталих 11 часова путовања испарили, нестали...”, објашњава ранији модел заменик председника ССП-а.
Полиција је организована тако да се послови обављају 24 сата дневно. Радни дан, по правилу, траје осам сати. Радна недеља траје пет радних дана, односно 40 сати. Служба је таква да полицајци раде у сменама, суботама, недељама и нерадним данима… За неке полицијске службенике не постоје празници. Посао се ради ноћу, а често и прековремено. Српски полицајци имају мале плате, а када обезбеђују фудбалске утакмице дневнице су им најниже у региону – свега 150 динара.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.