Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Потемкинова села усред Београда

Фонтана на Славији (Фото Д. Јевремовић)

Није бивао редак случај да моћници, војсковође или политичари стварају привид којим би хтели да засене владаре или прост народ својим тобожњим великим успесима. Познат је по томе био Григорије Александрович Потемкин, који је градио фасаде непостојећих насеља дуж путева јужне Русије, како би царици Катарини Другој показао своје тобожње успехе у напретку Русије. Познат је био и Валтер Улбрихт, председник некадашње Демократске Републике Немачке (Источна Немачка) у 20. веку, који је дуж главних улица Источног Берлина наложио да се граде фасаде непостојећих објеката, како би народу и Западу приказао тобожњу моћ своје (комунистичке) власти у поређењу са Западним Берлином.

Ево прилике да то данас видимо и у Београду. Не помињући више несразмерни, примитивни гигантизам мега пројекта на реци Сави, којим би се приказала свемоћ државног владара, видимо у „Политици” слику нове фонтане на јадној Славији којом власти града Београда желе да прикажу (не)моћ главног града Србије, музиком и кич-парадом. Поглед на фотографију на Славији јасно показује утицај тактике Потемкина и Улбрихта. Град Београд са буџетом од непуних 800 милиона евра, скоро двадесет пута мањим од буџета града Беча, града сличне величине, улаже милионе евра у фонтану на Славији, што Бечлијама на памет не би пало. Притом, Град не води, пре и изнад свега рачуна о: јачању градске економије (индустрије пре свега), обнови и модернизацији градске инфраструктуре која је око Славије у нарочито јадном стању, целовитом решењу саобраћаја и нивелацији витоперне саобраћајне површине на овој осетљивој градској раскрсници, обнови грађевинског фонда у окружењу, култури и другим примарним интересима у развоју Београда и уређењу простора Славије и око ње.

Ако градоначелнику Београда и његовим сарадницима није јасно о чему је реч, нека се мало удубе у постојеће стање овог централног градског подручја, мизерну градску економску ситуацију и, уколико им дође под руку, и једини целовити урбанистички план Славије, који је рађен и усвојен крајем седамдесетих година 20. века, који је за ове проблеме понудио за оно време, а богме и за данашње, савремена решења саобраћаја и комуналних система. Можда би се та решења данас допала и државном руководству и њиховим саветницима за урбанистичка решења главног града Србије (Белгрејд Вотерфронт, Тесла-град, реплика средњовековног града испод Калемегдана, рушење старог моста на Сави и др.), која однекуд лепршаво долећу, на опште изненађење, и стручњака и грађана, а на којима би им завидели и Потемкин и Улбрихт.

Коментари20
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mara Kalajdžijević
Dopada mi se fontana, gradila bih ih na svakom kružnom toku sa puno cveća. Umorna sam od pametovanja šta je preče. Ako Barselona ima toliko lepih trgova, a i njima je svašta preče... šta reći. Možemo li nekad na miru da se nečem obradujemo? Nečem nepotrebno lepom i relaksirajućem.
Mitar Mitrović
@Milica... u pravu ste, takvo mesto ne postoji nigde ali ako već prodajemo "naše runo" onda ga bar ne dajmo u bescenje i to bilo kome... fontana je još i "dobar posao" ali opet još jedan u beskrajnom nizu "razvojnih"... lepa je fontana kao fontana ali... kada runo skinu, bojim se, odraće nam kožu!
Mitar Mitrović
@Milica Š... "dok je ovaca biće i šišanja/runa"... uživajte!
Милица Ш.
Мислите да постоји место где не шишају? Откријте нам где се налази да сви одемо тамо... (да не гледамо фонтану).
Mitar Mitrović
@Časlav... ne bih mešao kukanje i prenemaganje sa otvorenim buntom i glasnim i opravdanim kritkovanjem. Obrazovan čovek nije obavezno neko ko formalno poseduje diplomu (koja se može i kupiti) to je jasno svima, čemu to veštačko razgraničavanje. Ispade da su to neki dokoni metiljavci kojima ništa ne valja pa čak i ovo svetsko čudo na Slaviji umesto da umuknu jednom za svagda jer kome su potrebni ljudi koji se bune! Onaj ko "zna" je svestan svog okruženja i kada nešto ne valja u njemu se prirodno rađa potreba za opiranjem i buntom zarad boljeg, a ne zbog puke mentalne gimnastike i želje da se ispadne superioran. Ako ćutiš sutra češ platiti ne 1,8 miliona već 10 i još češ biti vezan u nekoj šupi gde te niko neće čuti a tada neće biti onih kukavaca da te spasu. Ali sve je ok... evo obrazovani ionako odlaze kao i neobrazovani (koji isto kukaju ako hoćete da ih saslušate) tako da je sve super! I pozdrav za Marksa, i njegovu fontanu, sada Pašićevu.
Милица Ш.
"Којој овци своје руно смета онде нема ни овце ни руна." Сада смета и фонтана!
Vladislav Marjanovic
Totalitarni sistemi svih boja, bilo da su otvoreni ili prikriveni, zaljubljeni su u ruznocu i megalomaniju. Nigde nisu nastale tako ruzne gradjevine nego pod fasizmom, nacizmom, komunizmom i, last but not least - neoliberalizmom. Otkako je ovaj poslednji sistem zavladao svetom, vodji svih drzava kao da se utrkuju u izgradnji pretencioznih objekata i vavilonskih kula. Da li su one svrsishodne, smislene, da li narusavaju urbanu sredinu i njen duh, da li je moralno ulagati silni novac u njih kada covecanstvo naocigled siromasi, za to ih nije briga. Vazna je forma, a ne sadrzina, efekat, a ne svrsishodnost, ekscentricnost u ime originalnosti, a ne harmonija. Vlastodrsci misle da ce se faraonskim projektima ovekoveciti za sva vremena. Medjutim, ono sto iza njih ostaje jeste ruznoca do severnokorejske karikaturalnosti. Gnusobna fontana na Slaviji sa jos odvratnijom, drececom "muzikom" (cime se ugrozava bezbednost saobracaja) je zaista inspirativna... za Pjongjang dinastije Kim!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.