Вучић у Астани: Има заинтересованих за „Петрохемију”, сарадња у наменској
Једна казахстанска петрохемијска компанија заинтересована је за „Петрохемију”, изјавио је председник Србије Александар Вучић у Астани и нагласио да постоји могућност сарадње у наменској индустрији.
Вучић, који у Казахстану борави као специјални гост председника Нурсултана Назарбајева на отварању изложбе „Експо 2017”, разговарао је са премијером Бакитзаном Сагинтајевим о сарадњи две земље у области економије, војне индустрије и технологије. Састао се и са председником Сената парламента Казахстана Касимом-Жомартом Кемелулијем Токајевим, обишао компаније наменске индустрије, а посетио је и библиотеку Лидера нације.
Вучић је о састанку са премијером Сагинтајевом, кога је позвао на своју инаугурацију 23. јуна, рекао: „У неким областима смо ближе и конкретној сарадњи. Први пут смо видели и заинтересованост ваших компанија за наш хемијски комплекс, а на развоју туризма тек треба да радимо, нарочито на развоју бањског туризма”.
Он је после разговора са премијером Сагинтајевом и председником Сената парламента навео, у изјави новинарима, да је са саговорницима размотрио све што је у претходних шест месеци остварено, подсећајући да су прве казахстанске компаније учествовале у приватизацији одређених српских предузећа, као и да је казахстанска компанија купила предузеће ЗГЛОБ, које се бави одржавањем железничких пруга.
„Петрохемијска компанија из Казахстана заинтересована је за ’Петрохемију’. То је веома важно за нас, пошто се мучимо са хемијским комплексом. Једино решење је да пронађемо оне који би учествовали у приватизацији и преузели хемијски комплекс, а имају изворе гаса и нафте који су јефтинији”, објаснио је Вучић, а пренео Танјуг.
Казао је и да је посетио две фабрике казахстанске одбрамбене индустрије – компаније „Казахстан Аселсан инжењеринг” и „Казахстан Парамаунт инжењеринг”.
У компанији „Парамаунт”, која је казахстанско и јужноафричко предузеће, видео је, како је пренео, величанствена борбена возила са ојачаном противминском заштитом.
У компанији „Казахстан Аселсан инжењеринг” председник се информисао о војној оптици. То предузеће, које је од децембра прошле године под управом Министарства одбране и аерокосмичке индустрије Казахстана, јединствено је по томе што има статус националне компаније, а производи војну оптику.
Наши добро упућени извори истичу да постоје велике шансе за сарадњу са казахстанском наменском индустријом. Посебно указују да Казахстанци производе „одличне митраљезе” ППК, калибра 7,62 милиметра, као и да је тамошња фабрика митраљеза у време СССР-а била надлежна за производњу тог оружја.
Вучић је изразио уверење да би заједничком сарадњом могли да повећамо обим посла, посебно имајући у виду развој ситуације у свету. Улагање у наменску индустрију је добро не само због заштите наше земље, већ што ћемо моћи, како је рекао, да зарадимо највише новца.
Изразио је уверење да ће за то бити разумевања и у влади, те подсетио да је влада својевремено овластила председника у мандату Томислава Николића да брине о наменској индустрији.
Вучић је рекао да је у Астани разговарао посебно о нашим бањама, јер велики број Казахстанаца иде у Рогашку Слатину. „Указао сам да имамо много боље бање и воде него што има Словенија”, казао је и додао да нам недостају одређени капацитети, али да ћемо на томе радити и за годину и по дана имаћемо бање са бољим, новијим и модернијим капацитетима.
Шеф српске државе, који је у дводневној посети Кзахстану, Библиотеци првог председника Казахстана Нурсултана Назарбајева уручио је копију Мирослављевог Јеванђеља...
Економија заостаје за дипломатијом
Премијер Бакитзан Сагинтајев нагласио је, како је саопштено из Службе за сарадњу са медијима председника Републике, да је након посете председника Назербајева (у августу 2016) дошло до конкретизације пословне сарадње између две земље, што је веома битно.
Сви досадашњи разговори, и за сутра планиран састанак са председником Казахстана, усмерени су, рекао је председник Вучић, ка даљем побољшању економске сарадње две земље.
Мада су званични Београд и Астана потписали Споразум о слободној трговини још 2010. године, који је ступио на снагу у јануару 2012, економску сарадњу карактерише скроман обим, па и структура размене. Она је између две земље, према последњим доступним подацима објављеним на сајту Министарства спољних послова Србије, износила у периоду јануар–септембар 2016. године свега 28,2 милиона долара, при чему је српски извоз био вредан 15,05 милиона, а увоз 13,18 милиона долара. У српском извозу доминирају материјали, машине и транспортни уређаји, док се из Казахстана, земље са више од 17 милиона становника, највише увозе енергенти.
Србија гради нови имиџ, према западу, али и истоку
Председник Вучић изјавио је да Србија гради нови имиџ и ново лице, не само према западу, већ и ка истоку. Он је нагласио да је срећан и поносан, пре свега због грађана Србије, што може да присуствује отварању светског сајма „Експо 2017” у Астани, заједно са светским лидерима попут руског председника Владимира Путина, кинеског председника Си Ђинпинга, индијског премијера Нарендра Модија, али и луксембуршког и пакистанског премијера и других шефова држава или влада.
Орден Токајеву
Председнику Сената парламента Казахстана Касиму-Жомарту Кемелулију Токајеву председник Србије је уручио Орден српске заставе првог степена, а одлуку о додели тог ордена донео је бивши председник Србије Томислав Николић.
Вучић је захвалио председнику Сената парламента на свему што је казахстански народ учинио за Србију, посебно што Астана није признала самопроглашену независност Косова и Метохије: „Ово је већински муслиманска земља и у њој имамо искреног пријатеља. Они не желе да признају независност Косова ни по коју цену, без обзира на то што има много пословних људи који су пријатељи и са председником и са њиховим руководством. Тиме показују како чувају независност и сувереност своје земље, али и огромно пријатељство према Србији.”
Нека решења Астане треба применити у Србији
Председник Вучић прошетао је центром Астане и навео да би нека решења која су у том граду примењена могла да се пренесу и на градове у Србији. Вучић је у шетњи Астаном амбасадору Казахстана у Србији поручио да може да се поноси оним што је у том граду урађено.
Градоначелник Београда Синиша Мали изјавио је да је Астана пример на који Београд, али и други градови у Србији, могу да се угледају: „Хоћемо да улажемо у просвету, дуално образовање, у нове фабрике. То је будућност сваке земље, Казахстана, Србије...” Мали је навео да је Казахстан дефинисао стратегију да до 2050. године буде међу „топ” 30 економија света, те да сваког дана и месеца проналазе нове начине да повећају привредни раст, запошљавају људе, проналазе нове инвестиције.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.