Тродневна жалост у Португалу, 62 жртве пожара
ЛИСАБОН – Према званичним информацијама које преноси агенција АП број жртава у Пожару који је у суботу избио у централном делу Португала, у Педрогау Грандеу, порастао је на 62, а у земљи је проглашена тродневна национална жалост.
Највећи број људи је изгорео у покушају да оде из угроженог подручја у колима, пренео је Би-Би-Си.
(Фото Ројтерс)
Око 600 ватрогасаца и 160 ватрогасних возила од јуче поподне покушавају да ставе под контролу ватрену стихију која се раширила на неколико фронтова, навео је АФП.
Према речима португалског премијера Антонија Коште, ово је највећа трагедија која је задесила Португал последњих година.
Он је рекао да би број настрадалих могао да буде и већи и да је приоритет спасити све оне који се још налазе у опасности.
(Фото Ројтерс)
Кошта је навео да ће помоћ пружити и шпанске спасилачке екипе и захвалио се хиљадама ватрогасаца који су помогли у савладавању пожара.
„Најдубље саучешће жртвама ... и реч охрабрења и снаге за све који помажу у борби против ове пошасти”, објавио је Коста на свом Твитер налогу.
Европска унија уложила је напоре у оквиру цивилне заштите како би помогла Португалу да се избори са шумским пожаром.
(Фото Ројтерс)
Европски комесар за хуманитарна питања Христос Стилијанидес изразио је саучешће жртвама у саопштењу наводећи да је „ЕУ у потпуности спремна да помогне”.
Он је навео да је на захтев Португалије за помоћ, Шпанија послала неколико, а да Француска шаље три авиона који ће помоћи у гашењу пожара.
Премијер Шпаније Маријано Рахој огласио се путем Твитера поводом несреће.
„Јако сам погођен трагедијом која је задесила Педрогао Гранде. Грађани Португала могу да рачунају на нашу солидарност, подршку и бригу”, изјавио је на свом налогу Рахој.
Португалске власти су саопштиле да још истражују узрок пожара, али је како наводи агенција, Коста изјавио да су можда узрок пожара високе температуре које су претходних дана достизале до 40 степени.
Становник који је пред пожаром побегао у ценар Португала, за несрећу је као узрок навео то што није било кише.
Како је пренео АП, папа Фрања је позвао на хиљаде људи да одрже минут ћутања на тргу светог Петра за жртве „поражавајућег пожара”.
Поводом трагедије у Португалу саучешће је изразила и фудбалска репрезентација те државе. (Танјуг)
Кошта: Сигурно ћемо наћи још жртава
ЛИСАБОН - Премијер Португала Антонио Кошта каже да ће се број жртава у најсмртоноснијем шумском пожару у историји те земље вероватно повећати, тренутно је према информацијама министарства унутрашњих послова те земље погинула 61 особа.
„Сигурно ћемо пронаћи још жртава”, каже Кошта, преноси АП.
Власти кажу да полиција трага за телима кроз бројне изоловане куће у брдима око Предогао Грандеа, области која је погођена пожаром.
Министарка унутрашњих послова Констанса Урбано де Суса каже да су временски услови веома неповољни и због тога долази до проблема око обуздавања пожара. (Танјуг)
Најгори пожари у последња два века
ПАРИЗ - Португалија се суочава са једним од најгорих пожара који су погодили ту земљу, у којима је према најновијим подацима погинула 61 особа, али се страхује да ће број жртава расти.
Агенција АФП подсетила је на неке од најгорих пожара који су у последња два века погодили земље широм света.
Најмање 173 особе су погинуле у фебруару 2009. године у пожару у аустралијској држави Викторија. Уништено је више од 2.000 кућа, а пожар је трајао неколико недеља пре него што су га локализовали ватрогасци и добровољци.
У мају 1987. године у шумском пожару на североистоку Кине погинуло је 119 људи, 102 особе су повређене. Због пожара 51.000 људи је остала без домова.
На југозападу Француске, у августу 1949. године, у пожару су настрадала 82 спасиоца. У питању су ватрогасци, војници и добровољци које је пожар захватио када је ветар изненада променио правац.
Године 2007. крајем августа, 77 особа је погинуло у шумском пожару који је захватио Пелопонез и острво Евију, североисточно од Атине. Уништено је 2.500 квадратних километара шуме.
Западно од Лисабона 1996. године погинуло је 25 војника који су се борили против пожара.
У Русији је око 60 људи погинуло у јулу и августу 2010. у шумским пожарима који су се проширили на села у западним деловима земље.
Између 800 и 1.200 људи погинуло је у октобру 1871. године у шумском пожару у Висконсину. Пожар је беснео неколико дана и за неколико сати потпуно уништио село у ком је живело 1.700 људи.
Настрадало је још 16 других села, а 500.000 хектара земље је уништено. (Танјуг)
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.