БиХ (не)прети опасност од тероризма
Од нашег дописника
Сарајево – Недавно је на једном скупу у Сарајеву министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач изјавио да „радикализам у БиХ није у опадању” и да овде „постоје терористи”, као и „опасност да се терористички напади понове”.
Овим забрињавајућим запажањима он је додао и упозорење да „многи неће напустити пут којим су кренули”, а колико је био у праву доказ је неколико свежих случајева који БиХ по свему судећи уводе у круг потенцијалних џихадистичких земаља на Балкану.
Један од оних који се не одриче пута којим је раније кренуо јесте Енес Мешић, кога је Суд БиХ прошле године осудио на вишегодишњу казну затвора „због ратовања у Сирији и припадности терористичкој организацији Исламска држава”. Он је прошле седмице ухапшен приликом покушаја илегалног преласка границе БиХ са Србијом на путу ка поновном одласку у Сирију. Код себе је имао 5.000 евра, а у медијским извештајима представљен је као „један од најагресивнијих припадника вехабијске заједнице у селу Дубница код Калесије” и као „френетични следбеник њиховог духовног вође Нусрета Имамовића”, чувеног вехабијског вође из Горње Маоче и једног од најтраженијих светских терориста.
Такође прошле седмице у турском граду Килису ухапшен је Бегзад Спахић, држављанин БиХ који је припадник озлоглашене Исламске државе и за којим је раније расписана црвена потерница.
Само дан након хапшења Спахића и три дана након што је на опасност од терористичких група у БиХ упозорила и криминалистичко-обавештајна агенција ЕУ, на Интерполовој црвеној потерници осванула су имена двојице Добојлија, Салема Хасића и Алдина Махмутовића који се терете, такође, за кривична дела у вези са тероризмом.
Сарајевски „Дневни аваз” је саопштио како би се ускоро на условној слободи могао наћи и Билал Боснић, неформални вођа вехабија у БиХ који је 2015. године, „због јавног подстицања на терористичке активности, а у вези са врбовањем ради терористичке активности и организовања терористичке групе”, осуђен на седам година затвора и налази се у Казнено-поправном заводу у Зеници.
Поводом свих ових случајева није се огласила ниједна безбедносна агенција у БиХ чији представници често истичу да „ствари држе под контролом”, као и „повратнике са сиријског ратишта”, те да се кад је реч о опасности од тероризма, „БиХ не разликује од осталих земаља света”.
Након хапшења „повратника” Енеса Мешића, министар безбедности БиХ Драган Мектић изјавио је тек толико да је „Суд БиХ тиме што га није послао на издржавање казне, Мешићу оставио могућност да смишља начин како да избегне ту казну”. На слободи се налази још пет правоснажно осуђених терориста, којима су, као и Мешићу, изречене вишегодишње затворске казне због ратовања и припадности Исламској држави.
С мишљењем појединих домаћих политичара да „БиХ тренутно нема проблем са тероризмом” слаже се и Владо Адамовић, професор на сарајевском Факултету политичких наука и стручњак за тероризам. У изјави за издање „Аваза” од понедељка он је навео, између осталог, да су „перцепција која се свакодневно ствара о наводној непосредној опасности од тероризма у БиХ и стварно стање на терену, сада већ у толикој супротности” и да се он „све више боји могућности да се овде инсценира терористички напад да би се коначно и у пракси доказале ове тврдње”.
„Терористички напад у БиХ савршено би се уклопио у активности које се овде проводе у склопу хибридног рата, посебно након пропалог покушаја да се заустави улазак Црне Горе у НАТО”, казао је он наглашавајући да „уопште не види како је БиХ више угрожена тероризмом од остатка Европе”.
Према службеним подацима власти БиХ, Исламској држави се из ове земље прикључило око 240 људи, од којих је 76 погинуло, око 50 њих се вратило, док је око 50 мушкараца и жена остало да живи у Сирији и Ираку, као и неутврђен број деце. До сада су у БиХ за тероризам и терористичке активности оптужене 42 особе, а 23 су осуђене на затворске казне које у просеку износе 1,9 година.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.