Видовдан остављених и заборављених
„Свако од нас слави свој Видовдан, па ево и ја у свом дому”, каже за „Политику” Тома Томић из Драјчића код Призрена. Последњи учитељ из призренског краја, сам без ђака и својих ближњих, у забитим планинама брани своју пусту и руинирану школу и каже како су се, на јучерашњи дан, скупљали и славили „откако знамо за себе, а данас нема Срба – па нема ни славе, сем овако у сећању”.
Док говори, не може да контролише глас, сузе и емоције.
Видовдан остављених и заборављених не трпи велике речи, свео се на голи живот, који управо у оваквим данима очекује неку врсту решења, утехе или покретачке идеје. Гетоизирани Срби Косова и Метохије, сиротиња из Штрпца, многобројни гости из целог региона и света долазе до својих цркaва, најважнијих духовних оријентира, културних остварења и државних симбола.
У Грачаници им је патријарх српски Иринеј поручио да сваки грумен овдашње земље истовремено говори о страдању и васкрсењу, да има још окупљања, али да је свето само оно код светиња. „Ми се дивимо онима који су овде остали, дивимо се њиховој храбрости. Дошли смо да охрабримо вас који живите овде да ту и останете. Немојте продавати земљу, јер је то земља натопљена крвљу предака”, рекао је патријарх Иринеј.
Поруку државе Србије да Србија никада неће одустати од борбе за Косово и Метохију донео је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.
„То није борба само за територију и квадратне километре, већ и борба за очување нашег идентитета. За очување онога што јесмо као народ”, закључио је Ђурић испред манастира Грачанице и најавио наставак помоћи Владе Србије народу.
Посебна обраћања, у оквирима различитих културних дешавања, имали су уметници. Тако је Злата Коцић, примајући књижевну награду „Златни крст кнеза Лазара”, поручила да гласа „за минут, годину, век, миленијум захвалности” и додала: „Потребно је заједништво у молитвама и доброти. Потребан је светски хор позитивних мисли и осећања”. Том хору, већ три године, испред Грачанице придружује се Симфонијски оркестар Радио-телевизије Србије с маестром Бојаном Суђићем, који сматра да је овде немогуће не осетити „да сте негде потпуно на изворишту нечега што говори о нама као нацији”: „Озбиљне нације су себе одавно дефинисале одређеним вредностима које су утемељене у њиховој давној прошлости, а ми имамо шта овде да памтимо и да од тога не одступамо”.
Пут од Грачанице до Газиместана, већ неколико година, обезбеђује Косовска полиција, чији су припадници били распоређени на раскрсницама. На месту битке окупљено је хиљаду људи, на Споменику косовским јунацима цветни крст, а поред њега, од воштаних свећа, владика Атанасије Јевтић направио је број 628, колико је година прошло од пресудне битке на Косову пољу. Епископ Атанасије, после парастоса, који је служио са патријархом Иринејем и владиком Теодосијем, оштро је критиковао погрешну употребу термина мит и митологија, који се, кад је КиМ у питању, све чешће користе у политичком и јавном животу. „Ово је Косово истина, само антисрбин може рећи да је Косово митологија”.
Престолонаследник Александар Карађорђевић и принцеза Катарина редовно у оквиру својих хуманитарних акција доносе помоћ на КиМ и присуствују парастосу. Први човек српске краљевске куће са Газиместана је окупљенима, прекидан аплаузима, поручио да се Видовдан не слави као дан пораза, већ да „представља симбол духа и нације, али и вере и наде у боље сутра – док смо поносни на нашу историју, наша будућност је светла”.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.