Како је Ђузепе постао Драгољуб
Горњи Милановац – Овај, на слици лево, у војничком копорану је младожења Ђузепе Албано. Дечкић поред њега у белом оделу је Симо, син апотекара Скубице који је на венчању био кум. Кум је уз младожењу, а до њега је непознати човек, вероватно је био стари сват. Са белом тканицом преко груди је Мишо Лазић, ручни девер моје мајке Даре, касније је био шеф железничке станице Тата је на дан венчања био у 30, а мама у 18. години – показује нам Ђузепеова кћерка Јерма (82) ко је ко, на фотографији из 1919. године.
Од родног села Наро на Сицилији до своје свадбе, Ђузепе је прешао пола света.
Са родитељима се, попут многих сиромашних земљака, крајем 19. века одселио у САД, у Бруклин. У новој домовини је завршио обућарски занат, а кад је Италија пришла силама Антанте и отворила фронт према Аустрији, млади Ђузепе је прешао океан и добровољно ступио у гарибалдинци. Аустријанци га заробе на реци Пијави и доведу у Милановац. Био им је у војсци добродошао један врстан обућар.
– Отац је као мајстор и добар човек стекао много пријатеља у Милановцу током две последње ратне године. Био се загледао и у младу Дару Нешовић, чији је отац Војин био фијакериста. Говорио је већ италијански и енглески, а брзо је учио и српски, али га никад до краја живота није добро говорио, па су се пријатељи добронамерно шалили на рачун његовог изговора појединих наших речи.
Кад је пробијен Солунски фронт и исход Великог рата се наслућивао, Аустријанци су се повукли из Милановца, али су повели и свога заробљеника.
Али, млади Ђузепе је варошицу под Рудником већ одабрао за доживотно место боравка, јер је у њој живела лепа Дара Нешовић. Код Лапова је искочио из „ћире” и вратио се. За неколико месеци је постао милановачки зет – даље нам прича Јерма, коју познаници и пријатељи не зову друкчије него Цица.
Венчање је обављено у милановачкој цркви, пошто је Ђузепе прешао у православце и новим крштењем добио име Драгољуб. Дара и он су ускоро награђени рађањем двојице синова, Александра и Виктора, убрзо и кћерком Јоландом, а 16 година по венчању и кћерком Јермом у чијој нам кући, уз старе фотографије, она оживљава прошлост своје породице. Да, са нама је и Јермина сестричина, Јоландина кћерка Зорица (62):
– Између два рата деда је држао угледну обућарску радњу, била је на месту данашњег хотела „Шумадија”. Кажу да је била уређена као апотека, као бутик. Имао је каткад и по 15 шегрта, сви милановачки обућари су код њега научили занат. За време ферија, у радњи су се сакупљали милановачки студенти да слушају дедине приче о Америци и сицилијанској мафији с оне стране Атлантика. И радња и наша кућа изгореле су септембру 1941. године. После Другог светског рата у граду је основана обућарска задруга у којој је једно време радио и мој деда.
Током немачке окупације Ђузепе се користио својим италијанским пасошем да помогне суграђанима, да од немачке команде измоли понешто. На тавану своје куће је скривао комунистичког активисту Љубишу Зарића, много ризикујући.
Са сином Виктором, у септембарској рацији 1941. године, нашао се међу таоцима у Крагујевцу. Препознао га је један петоколонаш, извео обојицу из колоне за стрељање, а испоставило се да га је, потом, саслушавао немачки официр који се, такође, с друге стране, борио на Пијави у Великом рату. И то је помогло да се врате кући.
– Виктора су, пред крај рата, мобилисали партизани и погинуо је у селу Чађавица у Семберији. Старији мој брат Александар је био боље среће. Као италијански држављанин је отишао у Италију да одслужи војни рок. У униформи га је затекао рат, али је побегао из јединице и крио се све док се савезници нису искрцали у Италију. Тада се придружио Енглезима, службовао у ратном ваздухопловству (РАФ), а после се стално настанио у Лондону – листајући старе породичне фотографије, прича Јерма.
Ђузепе Албано је волео Милановац, Милановчани су волели њега. Никада није поново прешао океан да види родитеље, два брата и две сестре који су остали у Бруклину. Није чак отишао ни много ближе, до Сицилије, одакле је у кратким панталонама отишао у Америку. Од 1964. године почива на милановачком гробљу; седам година касније му се придружила и вољена Дара.
Али је њихов унук Зоран Греговић, Јермин син, пре две године посетио Сицилију. Из села Наро је донео грумен камена и положио га на дедину хумку.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.