Крајњи левичари на мети критика у Немачкој
Од нашег дописника
Франкфурт, Хајделберг – Повремени нереди који су пратили самит Г-20 у Хамбургу постали су главна политичка тема у Немачкој, која данима расправља ко је крив што је до насиља уопште дошло, да ли је самит баш морао да се одржи у лучком граду познатом по левичарском активизму, где је погрешила полиција а где организатори мирних протеста и да ли су хамбуршке власти предуго толерисале радикалне левичаре.
Упркос томе што је прошле недеље, пре и за време самита лидера Групе 20 највећих економија света, одржано око 30 мирних протеста на којима је било на десетина хиљада људи, из Хамбурга су у свет пре свега отишле слике нереда, паљевине и разбијених излога за које је добрим делом заслужно нешто више од хиљаду и по радикалних левичара и анархиста, од којих је немали број дошао из других делова Европе.
Према подацима хамбуршких власти, притворено је 186 особа, а у сукобима је повређено више од 500 полицајаца, док се број повређених мирних демонстраната уопште не наводи.
И док се немачка штампа углавном пита да ли је самит вредео уложеног новца када се упореди са релативно мршавим резултатима договора лидера Г-20, сами нереди су постали главна политичка тема, док се водеће странке утркују у критици крајње левице.
Немачки савезни министар унутрашњих послова Томас де Мезијер рекао је за крајње левичарске и анархистичке радикалне учеснике протеста да нема политичког оправдања за њихова дела и су се понашали као „гнусни насилни екстремисти, попут неонациста и исламистичких терориста”.
„То нису били демонстранти. То су анархисти криминалци”, рекао је овај функционер демохришћана (ЦДУ) канцеларке Ангеле Меркел.
За нереде ЦДУ криви и „културу прећутне толеранције на левичарски екстремизам”.
Оштрица критика је усмерена највише на познати левичарски алтернативни културни центар Роте флора (Црвена флора) у кварту Шанценвиртел, који су организовали протест „Добро дошли у пакао” на којем су заправо избили први сукоби полиције и демонстраната. Овај центар је оптужен да је позвао насилне левичарске радикале из свих делова Европе да дођу да учествују у демонстрацијама.
Шеф СПД-а Мартин Шулц рекао је да су акције насилних демонстраната имале „карактеристике тероризма”, а његов страначки колега и савезни министар правде Хајко Мас позвао је на друштвено одбијање екстремне левице, апелујући на јавност да организују концерте и протесте против крајње левице, баш као што се то уобичајено дешава против десничарског екстремизма. Он је у разговору за таблоид „Билд” истакао да би европске земље требало више да сарађују на изради базе података о екстремистима.
Међутим, немали број критика је усмерен и према полицији. Тако је коментатор минхенског „Зидојче цајтунга” Томас Хумел, истакао да се критике на рачун ефикасности полицијских акција односе пре свега „на оне који су креирали стратегију и на крају издавали наређења”. Он истиче заправо оно што се може протумачити као прва искра која је запалила насиље на протестима у Хамбургу, а то је сам почетак марша у оквиру протеста „Добро дошли у пакао” прошлог четвртка, када међу 12.000 мирних демонстраната њих стотинак није хтело да послуша полицију и скине црне маске, будући да је у Немачкој забрањено демонстрирати под маскама и у униформама. Полиција је због тога кренула у јуриш на њих, уз водене топове и сузавац, желевши наводно да их раздвоји од осталих демонстраната.
„То је био чин физичког насиља, што је корак који је полиција законски имала право да предузме тек када су видели да је то неопходно. Међутим, то није одмах смирило атмосферу”, примећује Хумел и додаје да најсавременије полицијске методе у оваквим ситуацијама налажу да се полиција више уздржава него креће у сукобе када зна да је суочена са потенцијално насилним особама.
Иначе, у тим првим сукобима, како сведоче очевици, полиција није превише бирала у кога усмерава водене топове и прска бибер-спреј, тако да су настрадали многи мирни демонстранти, док су се маскирани припадници „црног блока” углавном склонили, али су потом изазивали инциденте на ободима мирних протеста.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.